CMOS/GMNV cheksum bad

Witam, po włączeniu komputera w ogóle nie chciał wstać(monitor cały czas był w trybie standby). Kiedy wcisnąłem i przytrzymałem reset komputer dwa razy uruchomił się ponownie i w końcu wstał i pokazał się ekran post z komunikatem cmos/gpnv schecksum bad. Kiedyś już miałem ten sam błąd, ale w końcu przestał występować. Wtedy sprawdzałem kondensatory(wszystkie są w porządku), wgrywałem bios od nowa przy pomocy dyskietki recovery, wymieniłem baterię i dopiero to dało efekt, ale przy resecie biosu i tak pokazuje się komunikat, że data i czas nie są ustawione i właśnie ten cmos/gpnv checksum error… Czy ktoś ma jakiś pomysł jak skutecznie usunąć ten komunikat?

Jeśli komputer ma już kilka lat to pewnie bateryjka podtrzymująca ustawienia BIOSU pada. Ewentualnie płyta główna / ram odmawia posłuszeństwa.

Tak jak pisałem baterię wymieniałem. Ram też jest dobry, bo jeszcze w tym roku kupowałem nowe kości 2x1gb

BIOS ma złą sumę kontrolną. Czyli nastąpiło jakieś przekłamanie. Jeśli sprzęt ma już swoje lata to może się po prostu zepsuć :slight_smile: W każdym razie spróbuj:

Wystarczy wejść do BIOS’u na starcie (tradycyjnie klawisz DEL, ale może być inny np. F1 itd.) , spisać wszelkie ustawienia na poszczególnych kartach. Dać Load Optimized Defaults. Save and Exit. Reboot, od razu wejść do BIOS’u, przywrócić uprzednio zapisane ustawienia, Save and Exit.

Uff :slight_smile:

Jeśli przeinaczenie BIOSu było przypadkowe to nie powinno byc juz tego komunikatu, jeśli powróci to już gorzej, szukaj wtedy problemu w sprzęcie.

Tak to nie występuje - problem powtórzył się jedno krotnie, natomiast powtarza się za każdym razem jak zresetuje bios poprzez wyciągnięcie baterii… Zakładając, że to sprzęt, to co z czym może być problem oprócz mobo i ramu?