Co chwila słychać "głowicę dysku"

Co chwila słychać tak jakby “głowicę dysku”. Nie wiem czy to prawidłowe zachowanie ale to zaczyna być już nieprzyjemne dla ucha.

Dysk 3TB WD WD30EZRX SATA3

na twoim miejscu szybko bym kopiował ważne dane bo jak to rzeczywiście głowica dysku to masz uszkodzenie mechaniczne gdzie odzysk kosztuje parę (jak nie kilkanaście) tysięcy

skopiuj to co ważne wykręć dysk i oddaj na gwarancję - bo z tego co widzę to nowy model

Nie… dysk sprawny … Dane S.M.A.R.T wporządku

Seek Error Rate(dotyczy mechanicznego problemu)

Próg: 0

Dane: 0

… czyli wporządku

A podobny efekt mam w dysku Seagate 1 TB nie pamietam modelu ale dość popularny i też nowy i tam też jest ten nieprzyjemny efekt (dźwięk głowicy)

To zapewne efekt parkowania, słychać szczególnie przy modelach energooszczędnych i ze zmienną prędkością obrotową. Normalny objaw w nowych dyskach. Kiedyś czytałem na ten temat i dyski wytrzymują około 600 000 parkowań, a potrafią to robić nawet co kilka - kilkanaście minut.

Mój hitahi 750GB w laptopie nie był do wytrzymania. Ciągle to cyk, cyk… Doraźnie można poradzić sobie przez program quietHDD albo cristal disk.

W moim przypadku, dysk 750GB przełożyłem do obudowy usb a do laptopa włożyłem dwa kingstony 120GB SSD. Kompletna cisza :slight_smile:

Dysk 3TB WD WD30EZRX SATA3

Mam wartość:

Load/Unload Cycle Count 7521 i widzę, że rośnie…

Czas pracy 367 godzin.