Co grozi za ściąganie gier, programów, muzyki itp. z Internetu?

Nie wiem czy odpowiedni dział, ale napisałem ten wątek tu, ponieważ dotyczy on licencjonowania. A moje pytanie brzmi co grozi za ściąganie gier z Internetu?

Jeżeli gra nie ma praw autorskich (lub jest darmowa) to nic.

Chodzi mi o gry płatne.

Jako takie ściąganie samo w sobie karalnym nie jest, karalnym jest natomiast wysyłanie/składowanie na dysku pirackich kopii gier itp produktów objętych licencjami i prawami autorskimi.

Kary są różne, od grzywny po pozbawienie wolności (jednak pozbawienie jest chyba tylko za sprzedaż pirackich kopii, za udostępnianie bez czerpania korzyści majątkowych nie spotkałem się jeszcze z takim wyrokiem nigdzie, a pewnie byłoby to nagłośnione)

A co do grzywien to różnie, gdzieś słyszałem, że 10 zł od filmu, 5 zł od jednej mp3, 20 zł od gry. Ale patrząc na to, co robi RIAA to mam do tego wątpliwości :wink:

Pluton egzekucyjny :stuck_out_tongue:

A tak na serio to zalezy jakie gry ściągasz, jak na licencji freeware, open, trial czy dema to nic, jak płatne to takie same kary jak za inne pirackie programy. Nie ma jednoznacznej kary, zależy od szkodliwości czynu (wartości gier, ich ilości). Na początek będzie to zapewne grzywna i konfiskata w najlepszym układzie tylko nośników z piratami.

1 polubienie

Przytoczę tutaj słowa:

Ale dziwi mnie to:

Czy korzyścią majątkową jest w tym wypadku rozpowszechnianie pirackiej wersji gry czy już samo ściągnięcie i zaoszczędzenie pieniędzy?

Rozumiem że filmy i mp3 są objęte prawami autorskimi. A więc tak jak napisałeś za ich ściąganie coś grozi. W moim innym wątku ( sciaganie-plikow-internetu-t332429.html ) napisano iż ściąganie filmów i mp3 jest legalne, a tylko ściąganie gier, nie jest. Więc nie rozumiem :cry:

A czy korzyścią majątkową nie jest już to że pobieramy ją za darmo zamiast za nią zapłacić :?

Ściąganie filmów i mp3 jest legalne pod warunkiem, że na dysku nie trzymasz ich dłużej, niż 24h :slight_smile:

Jakby się uprzeć, to w takim razie wielu spośród nas może już się pakować za kratki… Każdego na pozbawienie wolności nie skazują.

Totalna bzdura z tymi 24 h, nigdzie nie ma takiego prawa o tym mówiącego !!

Czy te ceny są aktualne 10 zł od filmu, 5 zł od jednej mp3, 20 zł od gry ? Rozumiem że za pobranie jednego filmu zapłacę 10zl grzywny?

W pewnym sensie tak, ale w tam akurat wypadku nie. Korzyść poniesiemy tylko w wypadku pobierania jakiś pieniędzy za udostępniania/czy cokolwiek tam innego z daną grą.

Nie powiedziałem, że to są aktualne ceny. Powiedziałem, że gdzieś to słyszałem. To, czy dostaniesz taką czy inną karę zależy od sądu. Tam nie ma cennika ^^

Fakt, mój błąd fiesta

ciekawy artykuł znalazłem w necie przed chwilą:

Legalne to w Hiszpanii

EDIT1:

i kolejny:

tym razem z Rzeczpospolitej

Ale za ściągnięcie filmu czy mp3 musiałbym zapłacić karę, więc jest to legalne czy nie?!

Człowieku, daj sobie czas i przeczytaj te artykuły, szczególnie ten z Rzeczpospolitej.

Filmy i muzykę można mieć,muzykę można odegrać np. z radia internetowego,albo z YouTube,czy legalnych płyt,ale nie wolno ci tego udostępniać w sieci

Gier jako programów pirackich nie można ani posiadać,ani udostępniać za wyjątkiem gier freeware,tyczy się to pełnych wersji,np. Demo Call of Duty 5 możesz pobrać,ale pobieranie pełnej wersji to już piractwo

idź na policje i spytaj :smiley: albo ukradnij gre z supermarketu i daj się złapać to tak jakbyś ściągał piraty :smiley: :PPhaha

Co do programów można ściągać programy na licencji freeware,GPL,trial - tych nie wolno crackować

Na vortalu w felietonach był poruszany ten temat, poszukaj na vortalu i poczytaj sobie dla rozjaśnienia umysłu.

W skrócie, wg polskiego prawa ściąganie na własny użytek jest dozwolone ale nie znaczy, że nie jest karane, gdyż właściciel praw autorskich może ubiegać się o odszkodowanie.

Pozdrawiam!

DjJawor , za słownictwo i obrażanie innych masz bana na tydzień.