Co ja mam zrobić żeby ten komp zaczął wreszcie szybciej prac

(4dr14n) #1

Nie mam już siły do tego zgraciałego komputera, a nie jest stary, bo ma zaledwie 3 lata - ciągle tylko myśli i myśli, a robiłem mu nie dawno formata - dokładnie 2 tyg temu - wykorzystanie pliku stronicowania jest na beznadziejnym poziomie, na start mam już 350 mb (dawno temu, jak kupiłem ten komp, to było chyba 200 mb),a jak już włączę internet,do tego naszą klasę, jakąś piosnkę z jutuba i może pocztę, to już skacze do 500/550 mb, a jak włączę Ulead Video Studio, to muszę się liczyć z tym, ze albo internet, albo montaż filmu - aha, a przy tym jeszcze winamp odpada, bo też ciągnie, i z gg też często muszę zrezygnowac, bo wtedy to już wieki czekam, zeby coś się otworzyło, uruchomiło itp.

W ogóle to właśnie to zużycie pliku stronicowania mnie denerwuje, bo byle co włącze, to od razu skacze jak choremu gorączka. Ja nie wiem czy to rzeczywiście programy są takie zjadliwe, ale jeśli nawet, to przecież są komputery, na których normalnie wszystko działa. Np. ostatnio uruchamiałem zdjecie w Paincie, które chciałem podreperować,i ono miało 2,5 mb, to musiałem zrezygnowac z otwierania tego zdjęcia,bo zużycie pliku stronicowania skoczyło do 900 mb - co jest chyba rekordem, jaki udało mi się zaobserwowac - po czym jak kliknąłem"zakończ zadanie", to zużycie pliku stronicowania spadło do 500 mb. Na Adobe do retuszu zdjeć, nie mam co liczyć, bo mi się prędzej komp zwiesi.

Dziwię się że w ogóle taki wysoki wskaźnik, bo np. w laptopie u mojej mamy, to jest 200, albo 250 mb, a jak właczy Mozillę, to najwyżej 300 mb - u mnie mozilla bierze tyle, że szkoda gadać - podobnie jak u mojej mamy, jest nalaptopie mojej siostry - też nie wielkie zużycie tego pliku stronicowania.

Jedyne co wiem o moim kompie, to to, że ma dysk 80 gb (+zewnętrzny 160 gb); procesor (chyba) Athlon 2,4 ghz; pamięć chyba 256 mb.

Jeśli ktoś zaleci kupić pamięć - oczywiście tylko w przypadku gdyby to miało załatwić problem - to niech napisze też, jaką, żeby współgrała z systemem itp., a nie żeby mi się komp zawieszał za każdym razem znowu - niestety nie wiem jaką mam płyte główną :confused:

(elvis034) #2

proponuje wsadzic 2GB pamieci i wtedy mozesz zapomniec o pliku stronicowania i go zupelnie wylaczyc, a komputer bedzie smigal jak nowonarodzony:)

tylko jedna wazna uwaga

nie dokladaj pamieci do tej co masz obecnie, ale WYMIEN ja NA NOWA, bo nowa pamiec moze nie wspolpracowac, lub zle wspolpracowac ze stara pamiecia i moga sie pojawic inne problemy

pamieci moga miec rozne parametry, o ktorych nie chce mi sie pisac bo ide spac, wazne jest zeby nowa byla taka sama (jesli bedzie w kilku kosciach)

i jeszcze jedno

jesli nie wiesz jaka pamiec jest w twoim kompie i jaka kupic, to najlepiej wyjmij ja i idz z nia do sklepu komputerowego i tam ci doradza jaka wziasc na wymiane

(revel) #3

A jak ustawiles ten plik stronicowania?

Masz staly rozmiar (a jak tak, to ile?) czy kontrolowany przez system?

(kostek135) #4

Ewentualnie przeinstaluj system na Windows98, też powinno pomóc :D. XP sam z siebie używa ponad 200 MB Ram'u, więc nic dziwnego, że wszystko ci tnie.

(Verdemax) #5

Za mala pamieci ram 256 ram to sam xpek tyle potrzebuje na prace , 2 giga jak kolega pisal, lub nawet juz giga pomoze pamieci 256 to stanowczo za malo.

(Longhorn2009) #6

Masz mało pamięci RAM, więc system tworzy jego "przedłużenie" właśnie w postaci pliku stronicowania, który jest znacznie wolniejszy od RAMu.

Dlatego korzystanie z takiego komputera jest bardzo utrudnione, ale uwierz mi znam osoby, które mają komputer z procesorem 900MHz, 128(!) MB RAM i jakoś korzystają z internetu, gg itd...

(Wujot) #7

256 ramu starczy na xp lol wystarczy zastosować się do viewtopic.php?f=7&t=76580 tego tematu. Dobrze wychudzony windows nie traci nic na funkcjonalności i pożera na starcie od 50 do 100 mega bajtów w zależności ile się z niego wytnie(usługi, autostart) oraz od różnych sterowników sterowników

(witek-pl) #8

256 ramu to za mało na cokolwiek, i żadne cuda-pseudo-optymalizacje nic nie dają... sam miałem na starcie tyle ramu i jedynie Win 98SE jakoś na tym sensownie działał. Rozsądne minimum to 512MB, no chyba że ktoś lubi jak mu twardziel non stop rzeźbi. Przy 1 GB jest już elegancko ale jak używa się programów do obróbki video to im więcej ramu tym lepiej,,,

(Pawelekwojcik2) #9

Ludzie widze że słabo rozkminiacie.. mialem kiedys kompa z xp .. chodzil mi na nim net winamp i nie cioł się.. a miał 128 mb ramu ... i ja jeszcze na nim nawet fallouta tacticsa przeszedłem ;-D

(4dr14n) #10

Jeśli chodzi o stały rozmiar, to już nie pamiętam jak to jest - sprawdzałem kiedyś, ale jest tak, jak pisał Longhorn2009

wiem tylko, że jak mu braknie pamięci RAM, to ciągnie z wolnego miejsca na dysku wewnętrznym i zewnętrznym - a jest tego sporo.Ale to chyba jest gorzej wtedy, bo to chyba jest tzw. pamięć wirtualna, która nie daje nigdy takiego efektu, jak pamięć RAM.

Niestety Win 98 nie wchodzi w grę. Gdyby był tak zaktualizowany, jak chociaż Xp - chodzi mi o to, że niektóre programy wymagają co najmniej systemu Xp, do tego żeby ruszyć - to jeszcze bym pewnie się przerzucił :confused:

Dziękuję za linka, ale po 1. strasznie tego dużo, po 2. kiedyś próbowałem kilku z tych rzeczy, np. Spybot - ciagnie strasznie dużo pliku stronicowania, więc byłem zmuszony go wywalić :confused: - chociaż stwierdzam, ze bardzo pomocny był, poza tym regularnie już oczyszczam dysk ze zbędnych plików, ciasteczek itp (to się chyba ciasteczka nazywają, te pliki niepotrzebne co zostają na kompie po załadowaniu stron netowych), poza tym regularnie korzystam z opcji msconfig i odhaczam to co niepotrzebne, czasem wrzucę loga z hijack this, nie raz też sprawdzam "dodaj usuń programy" i usuwam to co niepotrzebne. Poza tym wiem, ze tyle spamu różnego ładuje się do komputera, że czasem nie sposób nad tym zapanować, jak się nie robi odpowiednio często oczyszczania, ale może można by jakoś trochę tego uniknąć, bo wygląda na to, że połowę czasu przed kompem musiałbym poświęcać na poprawianie działalności systemu :/. Jeszcze raz dziękuję za linka :smiley:

Też mi się tak wydaje. Chyba rzeczywiście kupie tą pamięć, ale nie wiem czy w końcu zadziała lepiej, czy okaże się, ze straciłem 200 zł - których i tak nie mam :smiley: ale bedę musiał zdobyć. Chociaż bądźmy szczerzy, że takie pamięci, to były dobre, ale wtedy, kiedy na rynku panowało The Sims 1.

Mam Pytanie jeszcze.

Czy nie sądzicie, że ten dysk zewnętrzny który mam podpiety, też obciąża jakoś pamięć kompa, albo w ogóle komputer? Czy on nie jest czasem dodatkowym "balastem" dla niego ?? (aczkolwiek mnie bardzo potrzebnym balastem :D) - aha, no i czy procesor jest wystarczający, czy musze kupić dwurdzeniowy (czy inny jakiś cudaczny)??

(towerone) #11

Jak nie masz kasy, to kup na razie jedną kość 512MB, różnica powinna być już zauważalna, a koszt stosunkowo nieduży.

Swego czasu miałem w komputerze 2x256MB i komputer chodził bardzo dobrze pod Win xp, nie musisz od razu rzucać się 2GB.

(Bugjo3) #12

Pamięć napewno się przyda, lepszy procek też ale to pewnie się będzie wiązało ze zmianą płyty. Ciężko stwierdzić nie znając pełnej konfiguracji. Podaj pełny raport z programu everest i zczytaj jaki masz zasilacz, wtedy będzie można kombinować

(niezDarek) #13

Przeczyść system Ccleanerem

Wykonaj optymalizację autostartu

Wyłącz i włącz przywracanie systemu na wszystkich dyskach. Instrukcja

Skorzystaj z Malwarebytes' Anti-Malware

(Wujot) #14

Fakt, że jest tego dużo ale w swojej optymalizacji wyciąłem sporą większość systemowych usług, nawet nie czyszczę rejestru 11 procesów na starcie. To w sumie prosta czynność (a może mi się wydaje?). Moim zdaniem im mniej w autostarcie (usługi i programy) tym lepiej. Na co Ci spybot ? :smiley:

(niezDarek) #15

no a do czego niby jest spybot jak nie do ochrony

(4dr14n) #16

Ok, mam póki co Everesta, i wysyłam raport :smiley:

http://wklej.org/id/51070/

Napewno zrobię to, tylko chciałem jeszcze spytać co do optymalizacji autostartu.

Bo właśnie jest tam sporo rzeczy i ja zawsze odhaczam tylko to, co jest w ostatniej zakładce u mnie, czyli "Uruchamianie" - a jeszcze są takie jak,Ogólne; System.INI; WIN.INI; BOOT.INI; Usługi - czy to o te ostatnie chodzi?? bo nie mam czegoś takiego jak "Usługi/programy", albo samych programów :smiley: - W tych usługach, jest bardzo dużo różnych rzeczy, ale na tym akurat się nie znam, więc wolałbym tego nie ruszać :confused:

Też uważam, ze spybot jest dobrym progsem, a nawet bardzo dobrym, ale niestety u mnie za dużo pamięci wirtualnej zżerał :confused:

-- Dodane 10.02.2009 (Wt) 16:35 --

aha, znalazłem tu jakieś pamięci, ale nie wiem na co mam patrzeć - bo myslałem, że są tylko pamięci RAM i ROM, a tu jeszcze jakieś DDR - chyba że te ostatnie to laptopowe są, a stacjonarne są po prostu RAM :confused: - I don't know :confused:

-- Dodane 10.02.2009 (Wt) 16:35 --

aha, znalazłem tu jakieś pamięci, ale nie wiem na co mam patrzeć - bo myslałem, że są tylko pamięci RAM i ROM, a tu jeszcze jakieś DDR - chyba że te ostatnie to laptopowe są, a stacjonarne są po prostu RAM :confused: - I don't know :confused:

(Wujot) #17

Tak, chodziło mi o zakładkę usługi. Tam tez dobrze jest odhaczyć co niektóre. Lepiej jednak wpisać w Start--> Uruchom services.msc i tam kombinować. W googlach na pewno znajdziesz spis zbędnych usług w XP :slight_smile: . Ja mam uruchomionych 7 usług ale nie musisz się tym sugerować. :smiley:

(4dr14n) #18

hmm, chyba jednak nie będę korzystał z zatrzymywania czegokolwiek w usługach - a przynajmniej nie przez services.msc.

skorzystałem z tej strony file:///C:/Documents%20and%20Settings/Adrian/Pulpit/zbedne-uslugi-windows-xp,47.html i jednak musiałem coś wyłączyć przy okazji, bo mi internet w ogóle przestał chodzić. Ale już spoko, zrobiłem przywracanie systemu i jest już ok :smiley:

Chciałem jeszcze zapytać odnosnie tej pamięci - bo pewnie ją kupię, ale zastanawiam się nad kupnem 512 i żeby działała razem z moją 256 którą już mam - jakby nie było dadzą w sumie 3/4 GB - no i własnie, tu powstaje pytanie:

• czy jak będą działały dwie pamięci, to czy to w ogóle jest sens?? Bo ktoś tu pisał, że lepiej kupić jedną gigówkę, albo 2 gb i nie dołączać innej, bo mogą nie współgrać - czy to jest mozliwe jeśli obie będą DDR1 - bo takie obsługuje moja płyta główna?? :smiley:

• no i jeszcze czy komp po prostu nie będzie się bardziej męczył - a tym samym czy jego wydajność nie pozostanie na tym samym poziomie co jest teraz, lub tylko nieznacznie wzrośnie - jeśli komp będzie musiał korzystać z dwóch kart pamięci?? - bo w sumie to 1gb kosztuje w moim przypadku 149 zł (Kingstone 155 zł), a jakbym kupił nawet dwie 512, to i tak wychodzi taniej, bo 138 zł (Kingstone) :confused:

Co Wy na to??

-- Dodane 12.02.2009 (Cz) 20:57 --

sorki, to miała być ta strona http://www.dolinapolanki.fora.pl/tutori ... xp,47.html tamto wcześniej to było zapisane na moim kompie :smiley:

(Wujot) #19

Konfiguracja zerowej sieci bezprzewodowej przydaje się gdy łączysz się z routerem albo modemem bezprzewodowo. Czasem też klient DHCP. Jeśli nie chcesz bawić się w usługi - jak chcesz. Dla mojego kompa to podstawa egzystencji :slight_smile:

(system) #20

Nie jest to dobra decyzja, ponieważ minimalne wymagania sprzętowe dla Ulead Video Studio 11 to: