Co kupić: Intel Core2 Duo E8600 vs Intel Core2 Quad Q9450

(Petro3) #1

Mam dylemat. Ostatnio mój komp poszedł do "kasacji", i mam zamiar kupić nowego. Problem napotkałem przy wyborze rodzaju proca, a konkretnie ilości jego rdzeni ( 2 czy 4). I tu objawia się sedno sprawy: czy lepiej jest kupić niżej taktowanego czterordzeniowca czy wyższgo dwurdzeniowca? Podobno większość obecnych aplikacji w tym gry nie są przystosowane do pełnej obsługo 4 rdzeni(brak wielowątkowości - zła optymalizacja). Nie będę się zajmował obróbką grafiki czy jakimiś podobnymi zagadnieniami, w których ilość rdzeni ma znaczenie, no może czasem jakiś wirtualny system odpalę, ale to nie powinno zaważać na wyborze.

Linki:

Intel Core2 Duo E8600 3,33GHz (S775) BOX

Intel Core2 Quad Q9450 2,66 GHz (S775/45nm) Tray

Benchmark:

Zestawienie najpopularniejszych procesorów

Lista procesorów

(Wiktor 1996 96) #2

jak nie będzieszsię zajmował obróbką to weź e8600

(system) #3

ja bym polecał to

http://www.komputronik.pl/Procesory/Int ... ,id,50647/

oszczędzasz 300 zł a wychodzi prawie na to samo, mam kilku znajomych posiadających ten procek i mówią że spisuje się super

ale jeśli tylko jeden z tych dwóch to e8600 jak wyżej

(Marekglapa) #4

Kup procesor z dwoma rdzeniami, nie wykorzystasz więcej. Mam e7200 na razie bez OC i oba rdzenie w pełni wykorzystałem tylko raz do pakowania wielkiego pliku 7zip-em. Podczas pracy na wirtualnym systemie możesz w menadżerze zadań ustawić, żeby program działał na jednym rdzeniu a na drugim możesz w tym czasie np. grać, oglądać film.

EDIT: Weź e8500 tak jak napisał Garbix. Nie warto dokładać do e8600, za 10zł mniej masz quada.

(Błażej) #5

W ogóle jak narazie nie warto brać E8x00

Bierz E5200, wykręcisz do 3,5Ghz i tak codziennie będzie ci chodził

(Adalbert) #6

e5200->e7200->e8400, ale przyrost wydajności (przy podkręconych procesorach) jest niewielki, dlatego jeżeli chcesz koniecznie wydać dużo kasy na procesor to kup najwyżej e8400, jak wolisz oszczędzić przy niewielkiej stracie wydajności bierz e7200, a najlepiej e5200 + dobre chłodzenie. e8600 jest przydatne przy biciu rekordów oc, a tak sobie można go odpuścić.

(Marekglapa) #7

Koledzy wyżej mają rację. Bierz e7200 dodatkowy 1MB w stosunku do e5200 (2MB) przyda się w programach typu Virtual Box.

(Blotny) #8

petro3 , a określ się do czego Ci ten procesor. Do biura, grania, czy grafiki.

Do biura - e5200

Do grania - e5200, lub e7300

Do grafiki i filmów - Q9450

Obsługa czterordzeniowców przez programy powinna się zmienić po i7.

(Feelek3) #9

Filmy można oglądać nawet na 300Mhz

A HD wystarczy GF8600 + jakiś Dual-Core Exxxx

(Blotny) #10

Feelek , nie chodzi mi o oglądanie, ale o konwersje formatów itp.