Co lepsze Linux 10.1 czy XP?

(system) #1

Cześć mam Windows Xp Porfesjonal i zamierzam przejsc na Linux'a jak myslicie który porogam jest lepszy? no i co ważne jeżeli chcecie to możecie mi udzielic jakis wskazówek co do Linux'a i jakies linki dać gdzie moge pobrac dużo oprogramowania pod niego a nawet jakies gry ale one sa mniej ważne. Pozdrawiam :smiley:

(iGreq) #2

W indows i Linux to dwa całkiem rózne światy... więc nie ma szans porównać ich na zasadzie - "który lepszy" :slight_smile:

(lazikar) #3

Jeżeli chodzi o gry to Linux się niestety nie nadaje. :?

(system) #4

Ale słyszałem i czytałme ze Linux jest bardziej stabilny i szybko powstaja nowe łaty do niego a co ważne nie łapie sie trojanów itd tylko z tym oprogramowaniem mysle ze bedzie trudniej do niego potem no i czy dam sobie rade jak poczatkujacy w nim własnie pobieram linuxa CD 1 CD 2 CD 3

(Misterdam) #5

Nie żebyś wogóle w nic nie pograł :smiley: Niestety Okienka wciąż mają ogromną przewagę na rynku i ogrąmną większość oprogramowania pisze się pod nie.

Jednak nie zniechęcaj się. Co powiesz na zainstalowanie dwóch systemów na jednym kompie? Potrenujesze i wtedy będziesz mógł zostać przy jednym.

(Slafur) #6

Linux jest środowiskiem stworzonym głównie dla potrzeb programistów, oraz do instalacji serwerów. Wspomniana przez Ciebie wersja [10.1] to zapewne Mandrake. Sam z niego kozystam [ale tylko czasami] obsługa jest podobna jak we wszystkich Windach [np.: XP] ale "zawładnięcie" w pełni nad konsolą nie jest takim prostym zadaniem. O grach pod linuxem nie warto wspominać - lecz wyszło bardzo dużo gier przeznaczonych do tego środowiska...

Obsługa dyskó, oraz instalacja sprżetu też nie należy do najprostszych - działą po prostu na zupełnie innej zasadzie.

Ogólnie rzecz biorąc - jeżeli nie jesteś programistą, ani administratorem serwera [sieci] to nie zmieniaj systemu na Linuxa... :slight_smile:

(system) #7

W sumie tez myślałem nad tym zeby miec dwa i w razie czego przejsc na na stary system pozatym nie moge tez zmienic odrazu bo sa jeszcze inni urzytkownicy i bedzie problem z nimi no i jeszcze sie zastanawiam czy nie bede misuał karty graficznej sieciowej konfigurowac ręcznie bo w Xp to sama sie konfigurowała :slight_smile:

(lazikar) #8

Nie będziesz musiał konfigurować.

Polecam jednak nie rezygnować z Windowsa.

(system) #9

to ja zrobie tak bede miec dwa systemy na jedym bede pracowac a drugi bede poznawac i uczyć sie srodowiska programistycznego :smiley: Tylko nie rozumie dlaczego tak polecaja Linux'a skoro jest on jak opisujecie dość trudny w zrozumieniu i opanowaniu

(Czarno to widzę...) #10

:? To ciekawe, bo ja w swoje ulubione (Warcraft, Morrowind, Neverwinter Nights) grywam bez problemów...

Co Ty za bzdury wypisujesz? Linuksy są nie tylko systemami serwerowymi, ale także zwykłymi systemami na biurko! Większość urządzeń jest wykrywanych automatycznie. Do uruchomienia Linuksa nie trzeba mieć żadnej wiedzy programistycznej.

Nie wspomnę już o nieprawidłowej odmianie słowa Linux... :?

Ja wprost przeciwnie. :slight_smile:

Niech Ci, którzy tak się tu mądrzyli szczerze przyznają jakiego systemu używają i jakie mają doświadczenie z jakimkolwiek Linuksem.

(lazikar) #11

Jak dobrze wiesz na początku kolega może mieć problemy z którymi sobie nie poradzi tak łatwo. Szczególnie jego rodzinka która także korzysta z Linuxa. Więc nie radzę mu rezygnować z czegoś co wszyscy znają za rzecz czegoś czego nie znają.

Jesli cie to interesuje to mam dwa systemy. Linuxa też. I nie zrezygnuje z Windowsa bo moja żona nie radzi sobie . :stuck_out_tongue:

(Tasiorek) #12

Zgadzam sie że nie trzeba rezygnować z Windowsa, przecież nic nie stoi na drodze żeby mieć dwa systemy, zwlaszcza że wiekszość ludzi zna tylko ten system, i nie ma zamiaru uczyć sie innego.

Ano dlatego że linux może jest trudniejszy do opanowania dla zwykłego usera, za to nie posiada wszystkich błedów ktore znajdziesz w windowsie, masz pełną kontrole nad systemem (odwrotnie niż to jest w windowsie). Co do aplikacji, nie znam programu windowsowego ktory nie mial by swojego odpowiednika w środowisku Linux. Oczywiscie gier nie znajdziesz tyle co pod Winde, co powodowane jest tym ze wiekszosc ludzi na świecie używa wlasnie tego systemu ale w wiekszosci przypadkow mozna je uruchomic za pomoca jakiegoś emulatora np 'Wine":slight_smile: ja aktualnie gram sobie pod Linuxem w NFSU 2 :wink:

Może na koniec fajny cytat :lol:

8)

(Ar333) #13

ciekawy temat -poradzcie gdzie moge znalezc informacje jak zajnstalowac obok siebie XP (mam go już) i Linuxa

(Centrumopowiastek) #14

Na tym forum było z 5 razy.

Poszukałbym Ci, ale ściągam i mi internet za(x)mula.

I przede wszystkim - jakiego linuksa?

(system) #15

A znacie jakies ale tak bardzo szybkie serwery gdzie mozna pobrac linuksa w do 4 godz? przy stałym połączeniu z internetem?

(lazikar) #16

Ale jakim łaczu. Stałe może być 128 to napewno takich nie ma

(Tasiorek) #17

No możesz sobie zassać mini-iso (obraz płytki z podstawową instalacją linuksa), ma zazwyczaj mniej niz 100 mb :slight_smile: Tylko najpierw musisz sie zdecydować na jakąś dystrybucje....bo jest z czego wybierać :wink:

(system) #18

10.1 ta najnowsza czyli mozesz mi podac linki? a co sie wiąze z tym ze potem to jest mini? :oops:

(Centrumopowiastek) #19

Nie prawda, najnowsza jest 10.2! :smiley:

Bittorentem najszybciej.

(Tasiorek) #20

mini-iso to o braz płyty instalacyjnej za pomocą której można przeprowadzić instalację on-line, podając w trakcie instalacji adres IP serwera FTP, na którym znajdują się pliki potrzebne do instalacji. Wymagania: stałe łącze i dużo cierpliwości.

Podejrzewam że chodzi Ci o Mandrake'a (chociaż jest to chyba najgorszy wybór, ale to tylko moje zdanie :lol: ) :arrow: KLIK

Osobiście polecam Ci SuSE ,do pobrania stąd :arrow: KLIK