Co ma wpływ na zasięg wifi? (tak by połączyć się)


(Tajniacko) #1

Załóżmy, że jakiś router ma zasięg 100 metrów (zignorujcie budynki itd). Karta wifi nie wiem jaki może mieć zasięg, załóżmy że też 100 metrów. Czy jeśli odejdę z laptopem od routera o 120 metrów i będę 20 metrów poza zasięgiem to jeśli kupię super wypasioną antenę do tej karty wifi to wtedy połączę się z routerem? bo jeden koleś mi w necie powiedział że nawet jakby antena złapała router oddalony o 1500 metrów to nie połączę się z takim routerem bo zasięg karty wifi to te przykładowe 100 metrów więc nie ma znaczenia czy mam super antenę za 10 tysięcy dolarów i mówi, że musiałbym kartę wifi mocniejszą mieć z większą mocą nadawania niż te wspomniane 100 metrów. On ma rację?


(system) #2

Nie ma! Przy stałych mocach nadawania sygnału internetowego znaczenie dla zasięgu ma jedynie tzw. zysk energetyczny anten (dB/dBi). Czyli im lepsza pod względem zysku, tym zasięg większy. Oczywiście, największy zysk mają anteny kierunkowe.


(Tajniacko) #3

czyli jeśli router ma zasięg przykładowo 100 metrów, a ja mam super drogą antenę ukradzioną z NASA za miliard to wtedy połączę się z siecią wifi oddaloną o 500 metrów bez problemu jeśli ta superancka antena z nasa wykryje wifi?


(system) #4

Tak, pod warunkiem, że wykryje. Zasięg 100 metrów, o którym piszesz, a który podawany jest w instrukcjach routerów, dotyczy ich firmowej antenki, która praktycznie nie ma żadnego zysku (to jest taki stan “zerowy”). Zmiana anteny na routerze na antenę z jakimś tam zyskiem, zwiększy zasięg routera.


(Tajniacko) #5

a jeśli w routerze nie zmienię antenki i będzie 100 metrowy zasięg maksymalny, a kupię za miliard złotych antenę z NASA o zasięgu 10 kilometrów to wtedy 800 metrów od routera jak złapię wifi to połączę się czy nie połączę się?

Bo koleś z netu mówił, że nie połączę się bo router będzie miał za mały zasięg i karta wifi też będzie miała za mały, a antena nie ma znaczenia bo jedynie złapie sieć, ale nie połączy.


(system) #6

Ważne, żeby urządzenia się “zobaczyły” (wykryły) dzięki antenom. Jak się wykryją, to i się połączysz. Pisałem już przecież wyżej.

Ja używam routera (w jego instrukcji jest napisane, że ma zasięg 30 metrów!), który dzięki antenie o bardzo dużym zysku (18 dBi) jest połączony (w tej chwili) z urządzeniem odległym o 300 metrów: http://www.anteny.net/antena-kierunkowa-alfa-18dbi-24ghz-p-1235.html


(Tajniacko) #7

dzięki, upewniałem się tylko. Po prostu gość tak pisał dziwnie, że musiałem tu zapytać dwa razy