Co ma wpływ na zasięg wifi? (tak by połączyć się)

Załóżmy, że jakiś router ma zasięg 100 metrów (zignorujcie budynki itd). Karta wifi nie wiem jaki może mieć zasięg, załóżmy że też 100 metrów. Czy jeśli odejdę z laptopem od routera o 120 metrów i będę 20 metrów poza zasięgiem to jeśli kupię super wypasioną antenę do tej karty wifi to wtedy połączę się z routerem? bo jeden koleś mi w necie powiedział że nawet jakby antena złapała router oddalony o 1500 metrów to nie połączę się z takim routerem bo zasięg karty wifi to te przykładowe 100 metrów więc nie ma znaczenia czy mam super antenę za 10 tysięcy dolarów i mówi, że musiałbym kartę wifi mocniejszą mieć z większą mocą nadawania niż te wspomniane 100 metrów. On ma rację?

Nie ma! Przy stałych mocach nadawania sygnału internetowego znaczenie dla zasięgu ma jedynie tzw. zysk energetyczny anten (dB/dBi). Czyli im lepsza pod względem zysku, tym zasięg większy. Oczywiście, największy zysk mają anteny kierunkowe.

czyli jeśli router ma zasięg przykładowo 100 metrów, a ja mam super drogą antenę ukradzioną z NASA za miliard to wtedy połączę się z siecią wifi oddaloną o 500 metrów bez problemu jeśli ta superancka antena z nasa wykryje wifi?

Tak, pod warunkiem, że wykryje. Zasięg 100 metrów, o którym piszesz, a który podawany jest w instrukcjach routerów, dotyczy ich firmowej antenki, która praktycznie nie ma żadnego zysku (to jest taki stan “zerowy”). Zmiana anteny na routerze na antenę z jakimś tam zyskiem, zwiększy zasięg routera.

a jeśli w routerze nie zmienię antenki i będzie 100 metrowy zasięg maksymalny, a kupię za miliard złotych antenę z NASA o zasięgu 10 kilometrów to wtedy 800 metrów od routera jak złapię wifi to połączę się czy nie połączę się?

Bo koleś z netu mówił, że nie połączę się bo router będzie miał za mały zasięg i karta wifi też będzie miała za mały, a antena nie ma znaczenia bo jedynie złapie sieć, ale nie połączy.

Ważne, żeby urządzenia się “zobaczyły” (wykryły) dzięki antenom. Jak się wykryją, to i się połączysz. Pisałem już przecież wyżej.

Ja używam routera (w jego instrukcji jest napisane, że ma zasięg 30 metrów!), który dzięki antenie o bardzo dużym zysku (18 dBi) jest połączony (w tej chwili) z urządzeniem odległym o 300 metrów: http://www.anteny.net/antena-kierunkowa-alfa-18dbi-24ghz-p-1235.html

dzięki, upewniałem się tylko. Po prostu gość tak pisał dziwnie, że musiałem tu zapytać dwa razy