Co mam właściwie konfigurować w debianie?

Witam. W internecie często spotykam informacje, że po instalacji debiana trzeba się namęczyć z jego konfiguracją.

Zainstalowałem Debiana Testing Wheezy. Pobrałem pierwszą płytkę cd. Zainstalowałem go metodą graficzną. Po odpaleniu widzę znajomy pulpit gnome.

Sieć działa (router), sterowniki do karty graficznej zainstalowałem.

Jako raczkujący użytkownik Linuksa chciałbym zapytać - Co ja muszę tutaj skonfigurować? Na tym etapie zacząłem normalnie już korzystać z debiana więc czy jest potrzeba grzebania jeszcze przy nim?

Proszę o pomoc. Ma to być mój system podstawowy (siódemka jako dodatkowy) więc chciałbym aby był niezawodny i dobrze skonfigurowany.

Pozdrawiam.

Tego typu informacje pochodzą raczej z dawniejszych czasów. Linux coraz więcej rzeczy wykrywa/konfiguruje/obsługuje automatycznie/OOTB. Osobiście nie widzę większych przeszkód, aby Debian był pierwszą dystrybucją początkującego.

Czyli mam rozumieć że debian jest już gotowy do pracy?

Zasadniczo tak, jeśli wszystko działa Ci OOTB to nic tylko się cieszyć ; )

Jeżeli wszystko Ci działa oraz system spełnia swoje zadanie to nie ma potrzeby nic konfigurować. Po instalacji co najwyżej po instalujesz potrzebne pakiety, sterowniki zamknięte (jeżeli potrzebujesz) i przystosowujesz system do siebie. Debian jest bardzo uniwersalnym systemem, więc możesz go sobie konfigurować/dostosowywać do woli.

Jak przedmówcy wyżej. Mi Ci nie napiszemy, co Ci na Debianie nie działa, bo nie jesteśmy wróżkami.

Osobiście poleciłbym Ci spróbować odpalić jakiś filmi/muzykę, a także zainstalować jakąś wymagającą grę 3D typu Nexuiz. Jeżeli będzie wszystko działać, to jest w porządku.

Jedynie co możesz jeszcze skonfigurować, to zaporę sieciową, np. korzystając ze skryptu z regułami, dla przykładu

#!/bin/bash