Co może KRUK

Otóż może niewiele. Może tylko straszyć i to robi. Firmy windykacyjne takie jak KRUK,żerujące na naiwności i biedzie ludzi bez wyroku sądowego nie mogą nic nikomu zrobić! O tym, że windykator wysyła komornika decyduje sąd. To dzisiaj słyszałem w Jedynce. Podano też adres: prawnikradzi.tvp.pl Może taka informacja sie komuś przyda.

Wszystko fajnie, ale koszty komornicze i postępowania sądowego też obciąża dłużnika.

Kruk może krakać, ewentualnie narobić na parapet. :stuck_out_tongue:

Jakoś nie widze głębszego sensu tego wątku, przynajmniej w takiej postaci jak teraz

No i masz racje , firmy, banki , czy osoby chcący odzyskać dług zlecają to zadnie firmą specjalizującym sie w tego rodzaju pracy i od tego jest między innymi KRUK , zazwyczaj jest tak że jeżeli KRUK chce odzyskać zaległości i robi to bez wyroku sądu to odzyskuje tylko zaległe sumy plus drobna opłata windykacyjna , jeżeli ktoś jest taki cwany tak mniej więcej jak TY to pracownik wychodzi i za kilka dni wraca z nakazem sądowym lub nakaz przychodzi pocztą a suma jest już znacznie większa gdyż dochodzą do niej koszty sadowe i druga interwencja windykatora. Więc jak,opłaca się cwaniakować czy lepiej zapłacić??

Zadaniem firmy windykacyjnej (między innymi) jest outsourcing w zakresie windykacji.

Tzn. przyjęcie zlecenia, kontakt z dłużnikiem, poinformowanie go o konsekwencjach nieuregulowania zaległości, ustalenie stanu majątkowego dłużnika, nakłonienie do nowacji długu (w przypadku jego przedawnienia), a także (jeśli zleceniodawca wyraża na to zgodę) podpisanie ugody na spłatę w ratach i nadzór nad jej realizacją, dodatkowe formy zabezpieczeń spłaty (np. poręczenie czy przystąpienie do długu w zamian za odroczenie spłaty). To dotyczy spraw przedsądowych.

W przypadku istnienia sądowego Tytułu wykonawczego (np. prawomocnego Nakazu zapłaty) - wskazanie komornikowi składników majątku do egzekucji, czynny udział w czynnościach egzekucyjnych (na podst. udzielonego pełnomocnictwa przez Wierzyciela).

Firma windykacyjna może obciążyć Cię kosztami windykacji, jeśli miałeś w umowie ze swoim wierzycielem stosowny zapis (tak robią np. banki w umowach kredytowych czy firmy GSM w umowach na abonament). Mogą być one niekiedy bardzo znaczne i określone np. procentowo od windykowanego zadłużenia.

W treściach pism oraz w czasie wizyt windykatorów nie można stosować gróźb karalnych, nękania, naruszania miru domowego itp.

Komornik, od każdej wyegzekwowanej kwoty, pobiera od 8 do 15% ekstra dla siebie, w zależności od rodzaju zajęcia komorniczego (np. przy zajęciu rachunku bankowego - 8%, a w przypadku uzyskanych kwot ze sprzedaży zajętych ruchomości - 15%). Komornik ma o wiele większe możliwości skutecznego działania. Może np. wejść na teren nieruchomości dłużnika forsując zamki (przez wynajętą firmę ślusarską), w asyście funkcjonariuszy policji.