Co musze umieć? Dorabianie jako informatyk

Siema. Mam 16 lat i chciałbym sobie zarobić trochę kasy i chciałbym się was spytać co należy umieć, aby naprawiać i konserwować komputery . Umiem formatować, czyścić z kurzu xD i wiele innych. Chodziło by mi także o podanie cen różnych usług. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

No faktycznie, jak na serwisanta, kluczowe umiejętności …

:wink:

Przykładowo:

http://www.serwiskomputera.neostrada.pl/serwis%20komputerowy/cennik.html

60zł za instalację Windowsa? Oh God. Dalej> dalej> wybierz język> instaluj…Dziękuję 60zł się należy :stuck_out_tongue:

No nie wiem. Przykładowo przychodzę i mówię: Proszę sformatować dyski, zainstalować na jednym dysku Ubuntu i Windowsa 7, zaktualizować BIOS i wymienić kondensator na płycie bo się chyba spalił…

A to “wiele innych” to co ? Zainstalować GG i podmienić cracka w grze ? Serwisant a informatyk to dwie różne rzeczy.

Siema.

Czym się różni kobieta informatyk z obrączką na palcu od kobiety informatyka bez obrączki? - Prawami dostępu :smiley: :smiley:

Tak naprawdę nie ważne co potrafisz. Ważne jak umiesz się sprzedać :wink:

Zadekuj się jako “pomoc informatyka” w jakiejś dużej firmie, najlepiej budżetowej (nie wydają własnych pieniędzy tylko cudze :wink: )

Prywaciarz pod lupą obejrzy każdy grosz (bo wydaje swoje) i nie pójdzie na łatwiznę (sprawdzi co potrafisz).

Praktyka, praktyka i ciut teorii - tego Ci trzeba. Jak się podszkolisz łatwiej znajdziesz prawdziwą pracę.

I pamiętaj: trening czyni mistrza :slight_smile:

Czego Tobie życzę.

Z moich doświadczeń to musisz znać sposoby na wyczyszczenie komputera z wirusów. Czyli poznać HijackThis i inne takie programy. Tutaj polecę mieć aktualne instalki programów do walki z wirusami np na płycie i pendrvie. Znać podstawy w biosie czyli zmiany wybierania napędu. Powinieneś wiedzieć jak konfigurować sieć LAN i Wi-Fi - zakładać hasła itp. Umieć uruchamiać tryb awaryjny. Znać konsole CMD. Instalować drukarki, skanery, kamerki internetowe. Wiedzieć o takich podstawach jak insert (znikające literki w Wordzie bądź innym programie), regulacja głośności (przypadkowe włączone wyciszenie). Wiedzieć jak zainstalować Windowsa na dysku SATA (przy płytach starszej generacji). Pomóc dobrać odpowiedni sprzęt do potrzeb klienta.

Tyle na razie mi przychodzi do głowy.

“Pracę” na początku wyceniaj po długości czasu spędzonego przy komputerze. Wiesz głupio by było gdybyś zażądał 50zł za 5 minut roboty (no chyba że liczymy dojazd do klienta).

I chodziło mi o odpowiedź Wolfgara. Dzięki.

To co podał Wolfgar , to nawet minimum nie jest.

A i co do wyceny, to sorki - ale czas jest tylko jednym z kryteriów.

-inaczej mógł bym np. gościowi trzymać sprzęt przez tydzień i zawołać sobie za głupi format 7 dniówek (albo i więcej, bo weekend liczył bym x2) :stuck_out_tongue:

Pytanie, czy wiesz na cop się porywasz i jesteś pewny swoich umiejętności?

Ja proponował bym raczej podobnie jak witkacz, zaciągnąć się do jakiejś firmy na pomocnika. Możesz poszukać też w sklepach i serwisach komp.

Może i dużo nie zarobisz, ale zobaczysz jak to wygląda i nabierzesz doświadczenia.

Bo zapewniam cię, robota znacznie bardziej wymagająca niz ci się zdaje.

@up akurat wiem jak to wygląda bo akurat szukam praktyk w 3 klasie technikum informatycznego. Nikt nie pyta się o umiejętności tylko jest że kogoś mają albo nie szukają nikogo ;p

Tym bardziej kto przyjął by 16-to latka z zerowymi umiejętnościami ? :stuck_out_tongue: