Co obserwować i jakimi metodami podczas podkręcania procka

Witam.

Mam zamiar podkręcic procesor z poziomu biosu i w związku z tym dwa pytania :

-W jaki sposób obserwować czy wszystko jest ok,jest jakiś sposób na pomiar wydajności, temp ? (wyjściowa temp w biosie to 90 st. czytałem że to nie realne i mam popsuty czujnik)

-Zakładając że przesadzę i np. komp nie będzie sie chciał uruchomić w jaki sposób dostać sie do panelu i cofnąć zmiany

Podkręcasz szyne fsb o jakies 3-4 oraz mnoznik co 0.5 po jednorazowej zmianie zapisujesz wszystko i uruchamiasz system, jeśli jest wszystko ok to dalej podnosisz, jeśli się wysypie i nie bedzie chcial sie uruchomic to resetujesz bios zworka lub wyciągając bateryjke

czyli nie ma jakiś pośrednich “objawów” że ma już dość ? (zawiechy, wolniejsza reakcja itp)

poprostu albo się nie włączy, albo się włączy i bedzie sypał BSODAMI

jeszcze jedno, wyczytałem że w procesorach intela nie mozna zmienić mnożnika czy sama szyna wystarczy?

ps. (jak sie w biosie nazywa mnożnik “ang”) :slight_smile:

Dobrze też po podkręceniu o większą ilość (powiedzmy 15-20%) sprawdzić temperaturę i stabilność działania w stresie bo to że się uruchomi do Windy to nic nie znaczy skoro może zacząć się sypać np przy grach. Mi podkręcony procek na starym kompie (AMD 3000+ 1,8GHz @ 2250GHz) działał w windowsie normalnie )temp ok 38-40 st i różnicy nie było, ale w pełnym stresie (raid na WoWie przez 3 godziny) temperatura była wyższa od niepodkręconego o ok 6st C. Osobiście do monitorowania polecam SpeedFan. Ja straty na stabilności nie miałem, ale to też była metoda prób i błędów. Nie wiem jak u Ciebie to będzie wyglądało ale u mnie wtedy na nForce4 razem z prockiem podkręcał się też RAM i mimo że proc był ok to po pół roku spaliła mi się jedna kość ramu… Pamiętaj że podkręcasz zawsze na własne ryzyko :wink:

ok, tylko niech mi ktos powie jak sie w biosie nazywa po angielsku mnożnik bo wujek google jakoś sobie nie radzi (albo ja :slight_smile:

Multiplier - mnożnik

Powiedz nam jaki procesor podkręcasz, to jest ważne. Bo o ile dobrze pamiętam inaczej się podkręca intele z wyjątkiem najnowszych i3/5/7 (które mają wbudowany kontroler pamięci w procesorze). W przypadku Inteli podkręcasz szynę FSB i zmniejszasz mnożnik pamięci aby pozostawała jak najbliżej nominalnej prędkości.

Co do AMDka to poczekaj aż ktoś lepiej doinformowany się znajdzie bo nigdy nie podkręcałem AMDków

procesor : intel core duo 2,0 L1 catche 9641 L2 catche 1421 kb

płtya gł. - gigabyte technology 945 gzms2

gdzie mniej wiecej jest górna granica, w okolicy 2,5 czy może 3 (teoretycznie) ?

Do obserwacji :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/SpeedFan,Pr … 13166.html

Ustawienia bios’u zresetują się przy wyjęciu baterii.

To zależy od Twojego aktualnego chłodzenia, jeśli masz chłodzenie OEM to w te lato bardzo procka nie podkręcisz, to już bardziej zimą :wink:

Duży wpływ ma tutaj również prędkość FSB na jakiej pracuje procek, im mniejsza tym większa teoretyczna prędkość proca (również zależne od płyty głównej i wspieranych prędkości FSB).

Dodane 02.08.2010 (Pn) 20:32

ściągnij cpu-z i pokaż jaki masz konkretnie procek. Bo core duo niewiele mówi. Wstępnie co widzę to płyta główna nie jest zbyt przyjazna podkręcaniu

Dodane 02.08.2010 (Pn) 20:39

Z tego co widzę to jak za bardzo podkręcisz i np. system nie zabootuje to BIOS się automatycznie zresetuje do standardowych ustawień. Tak mi się wydaje.

Dodane 02.08.2010 (Pn) 20:44

Zresetować ustawienia można po prostu spinając zworki razem bez wyciągania baterii (ODPOWIEDNIE ZWORKI A NIE JAKIEŚ TAM, skonsultuj się z manualem :stuck_out_tongue:

w mnożniku mam tylko 3 opcje :

-auto

-2.00

-2.66

zuważyłem że opcja auto pokrywa się z 2.66

przy domyślnym ustawieniu: szyna (200), mnożnik (auto) - memory frequency wynosi 533

gdy przestawię szynę na 240 , mnoznik (auto)- memory frequency wynosi 638 natomiast gdy mnożnik ustawię na 2,0 mem. freq. wynosi 480

zakładając że pójdę dalej lepszy mnoznik 2,0 czy 2,66 bo z wypowiedzi powyżej cytuję “W przypadku Inteli podkręcasz szynę FSB i zmniejszasz mnożnik pamięci aby pozostawała jak najbliżej nominalnej prędkości.” wynikało by że 2,0 to lepsza opcja

Dodane 02.08.2010 (Pn) 21:00

zrzut_wrpeeq.bmp zrzut z cpu-z

Zgadza się, musisz zmienić na 2.0 chyba że te pamięci masz jakieś dobre i dają się podkręcać :slight_smile: Ale lepiej być na bezpiecznej stronie, poza tym nie wiem po co w ogóle sobie go podkręcasz. 2GHz spokojnie starczy do czegokolwiek byś chciał.

po pierwsze dobrze jest umieć wolałbym dawać rady niż ich potrzebować :slight_smile: po drugie jak może być szybciej to warto skorzystać bede to musiał jednak odłożyć od jakiegos czasu mam problem z składnikiem sterownika nv4_disp (blue screen- format i zmiana sterowników nie pomaga) na forach widac ze to poważniejsza sprawa ale to juz w innym temacie, dzieki za sporą pomoc

A co do podkręcania to masz dedykowaną aplikację do tego przecież? Możesz pod systemem testować stabilne ustawienia a potem sobie tylko ustawić w BIOSie.

nie ale problem z nv_4. disp to nie problem z softem, jest o wiele gorzej wiec lepiej szukać rozwiązań na nie ruszanym sprzecie:).