Co oznacza pamiec wirtualna?

(Rastko1) #1

Witam

b1f935005089667dm.jpg

Ostatnio się zastanawiałem nad tym co oznacza ta pamięć wirtualna, bo pamięć fizyczna to ramy a plik wymiany to na dysku, ale o co chodzi z tą pamięcią wirtualną czy może mi to ktoś wytłumaczyć?

(Technik Elektro) #2

jasno i klarownie wyczerpany temat :P:

(Rastko1) #3

czyli pamięć wirtualna jest na dysku to pamięć fizyczna to co to jest?

(Inferno Pl) #4

Pamięć fizyczna to potocznie zwany RAM, a pamięć wirtualna to właśnie plik stronicowania na dysku.

(Technik Elektro) #5

pamięć fizyczna to jest inaczej RAM !!

(Rastko1) #6

hmm... przepraszam mój błąd już jestem wyjechany na dzisiaj chodziło mi o plik wymiany

(Technik Elektro) #7

to jest pamięć wirtualna w systemie windows xp ten plik znajduje się na dysku c i nosi nazwę pagefile.sys, w systemie linux -> swap.

(Joemix) #8

Pamięć fizyczna to RAM jak dobrze piszesz, Plik wymiany to plik na dysku - jak tez dobrze piszesz... a obie te rzeczy razem wzięte to pamięć wirtualna, programy w systemie widza pamięć wirtualna a już sam system decyduje (nie zawsze słusznie) które dane umieścić w pamięci fizycznej, a które na pliku stronicowania.

Aha i plik stronicowanie nie zawsze musi być na C i nie zawsze musi być jeden... choć takie są ustawienia domyślne systemu.

(Technik Elektro) #9

to też nie do końca prawda prawda...w obrębie jednej partycji może być jeden taki plik.

(Feelek3) #10

No to ja dodam że pamięć wirtualna w Windows jest cały czas wykorzystywana jak i pamięć fizyczna. Natomiast SWAP w linuxe za to jest dopiero używana gdy niestarcza miejsca w pamięci fizycznej.

(Joemix) #11

Tak, na jednej partycji czyli jednym dysku widzianym w systemie może być tylko jeden taki plik... ale jak mamy kilka partycji i jesteśmy szaleni to można na każdej postawić osobny...

Lepiej, Windows jest na tyle szalony że w chwili startu, a dokładnie tuż ponim momentalnie przenosi cześć jądra systemu czyli głównego kodu odpowiedzialnego za wszystko w sumie do pliku wymiany... dlatego ogólnie Linux jest szybszy... a wymuszając na Windows trzymanie jądra systemu ciągle w pamięci RAM lekko go można przyśpieszyć... a mając w okolicach 2Giga można plik wymiany wyłączyć całkiem...