Co oznacza pamiec wirtualna?

Witam

b1f935005089667dm.jpg

Ostatnio się zastanawiałem nad tym co oznacza ta pamięć wirtualna, bo pamięć fizyczna to ramy a plik wymiany to na dysku, ale o co chodzi z tą pamięcią wirtualną czy może mi to ktoś wytłumaczyć?

jasno i klarownie wyczerpany temat :P:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pami%C4%99%C4%87_wirtualna

czyli pamięć wirtualna jest na dysku to pamięć fizyczna to co to jest?

Pamięć fizyczna to potocznie zwany RAM, a pamięć wirtualna to właśnie plik stronicowania na dysku.

pamięć fizyczna to jest inaczej RAM !!

hmm… przepraszam mój błąd już jestem wyjechany na dzisiaj chodziło mi o plik wymiany

to jest pamięć wirtualna w systemie windows xp ten plik znajduje się na dysku c i nosi nazwę pagefile.sys, w systemie linux -> swap.

Pamięć fizyczna to RAM jak dobrze piszesz, Plik wymiany to plik na dysku - jak tez dobrze piszesz… a obie te rzeczy razem wzięte to pamięć wirtualna, programy w systemie widza pamięć wirtualna a już sam system decyduje (nie zawsze słusznie) które dane umieścić w pamięci fizycznej, a które na pliku stronicowania.

Aha i plik stronicowanie nie zawsze musi być na C i nie zawsze musi być jeden… choć takie są ustawienia domyślne systemu.

to też nie do końca prawda prawda…w obrębie jednej partycji może być jeden taki plik.

No to ja dodam że pamięć wirtualna w Windows jest cały czas wykorzystywana jak i pamięć fizyczna. Natomiast SWAP w linuxe za to jest dopiero używana gdy niestarcza miejsca w pamięci fizycznej.

Tak, na jednej partycji czyli jednym dysku widzianym w systemie może być tylko jeden taki plik… ale jak mamy kilka partycji i jesteśmy szaleni to można na każdej postawić osobny…

Lepiej, Windows jest na tyle szalony że w chwili startu, a dokładnie tuż ponim momentalnie przenosi cześć jądra systemu czyli głównego kodu odpowiedzialnego za wszystko w sumie do pliku wymiany… dlatego ogólnie Linux jest szybszy… a wymuszając na Windows trzymanie jądra systemu ciągle w pamięci RAM lekko go można przyśpieszyć… a mając w okolicach 2Giga można plik wymiany wyłączyć całkiem…