Co oznaczaja ten atrybut smart?


(Adadak) #1

Ostatnio zaniepokoiło mnie, że w linijce ilość naprawionych cykli wyłączenia wartość RAW jest 8.

Co to znaczy?


(Dimatheus) #2

Hej,

Najczęściej oznacza to, że 8 razy komputer został wyłączony na guziku zasilania albo odłączony od prądu, przez co dysk nie zdążył poprawnie się wyłączyć (zaparkować głowicy) i przy uruchamiania procedura musiała być naprawiona.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Martin8731) #3

Jest to niebezpieczne czy obecne dyski są zabezpieczone przed tym?


(Dimatheus) #4

Hej,

Generalnie żaden dysk nie lubi, jak nagle wyłącza się mu zasilanie. Brak zaparkowania głowicy może prowadzić do uszkodzenia powierzchni dysku, gdy na przykład tak niepoprawnie wyłączonym dyskiem będziemy wstrząsać. :smiley:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Martin8731) #5

Dzisiejsze dyski nie mają jakiegoś zabezpieczenia przed tym? Większość PC nie ma zasilacz UPS.


(Dimatheus) #6

Hej,

Jeżeli takie sytuacje dzieją się sporadycznie, to nic stać się nie powinno. Jeśli notorycznie dochodzi do odłączania zasilania, prędzej czy później może dojść do headcrusha.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Adadak) #7

Bardzo rzadko, dysk trzyma się bardzo dobrze. Czy dzisiejsze dyski są zabezpieczone przed tym? Czy głowica automatycznie parkuje po wyłączeniu zasilania?


(Dimatheus) #8

Hej,

Mało prawdopodobne. Dyski musiałyby posiadać dodatkowe kondensatory, by prąd w nich zawarty wystarczył do zaparkowania głowicy. A to mogłoby oznaczać zwiększenie rozmiarów dysku.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Odyniec_Stary) #9

Żaden dysk nie parkuje po odłączeniu zasilania, bo niby w jaki sposób?

 

 Spora część dysków HDD 3.5" ma dość agresywnie ustawione parkowanie głowicy ( co kilka minut), zatem w trakcie zaniku zasilania jest spora szansa, że głowica będzie już zaparkowana.

 

Przy częstych zanikach zasilania, to jednak UPS jest niezbędny. Inaczej nie znasz dnia, ani godziny, kiedy sprzęt ulegnie wreszcie awarii.


(Aciwurra 69) #10

 

 

Jest wręcz odwrotnie. Każdy dysk po odcięciu zasilania parkuję głowcie w przeznaczonej do tego strefie. Czy to na talerzach, czy to poza nimi. Ale nie ma to jak popis niewiedzy na zasadzie coś mi się wydaje to tak napiszę. Przykładowe filmiki, gdzie po odcięciu zasilania głowice wracają do strefy parkingowej.  

 

https://www.youtube.com/watch?v=gtAJTb0WFUI

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=2976wqZYhHE#t=98

 

A w przypadku parkowania na rampach poza talerzem, tak jak na obrazku, to głowice nigdy nie mają prawa wylądować bezpośrednio na talerzu, nie licząc oczywiście jakiejś awarii.

 

http://www.southbit.co.za/wp-content/uploads/2012/07/Hard-drive-heads-and-ramp.jpg


(Odyniec_Stary) #11

Ach te wasze testy na YouTube dowodzące wszystkiego…

 

Nie dość, że dysk otwarty (rozhermetyzowany), to jeszcze autor filmu manipuluje głowicą ręcznie, która po takim zabiegu nie działa już jak powinna. 


(Aciwurra 69) #12

Ach te twoje mądrości. To nie chodzi o “nasze” testy, a o budowę dysków twardych i ich zasadę działania. Nie ma takiej opcji, żeby głowice po odcięciu zasilania nie wracały do strefy parkingowej. Szybko było by po dysku. Lepiej się doucz zamiast farmazony wypisywać.

 

przykładowy cyt. https://smarthdd.com/parking_head.htm

All the hard drives are provided with the mechanism of an automatic parking at power supply turn off. Usually the auto parking is carried out by kinetic energy of magnetic disks rotation. At deenergization spindle motor is used as the generator, and the energy extracted from its windings is used for moving the magnetic heads to parking position before lowering of speed of rotation below critical level at which magnetic heads start to touch the disk surface. After heads reach the parking zone, the blocking of system of positioning by a magnetic latch (a small constant magnet) is performed, and smooth landing of heads to the magnetic disk surface is carried out. In modern storage devices the alternative method is applied - instead of allowing magnetic heads to fall to a surface, heads are completely removed from magnetic disks on a special parking platform. At power-up the disks are being spun to the necessary speed, then heads “fly down” from the platform on a surface of plates which turns at speed high enough to avoid the contact of the heads with magnetic plates.


(Odyniec_Stary) #13

Głowica parkuje dopiero przy przywróceniu zasilania, lub w trakcie pracy (mechanizm APM). Nigdy po wyłączeniu zasilania. Dlatego może być łatwo po dysku.


(Aciwurra 69) #14

Bzdura, kłamstwo. *** Z czyimś widzimisię (zamiast faktów) nie zamierzam dalej polemizować. 

 

I jeszcze raz cyt. “All the hard drives are provided with the mechanism of an automatic parking at power supply turn off”

___________________________________________________________________________________________

Bez osobistych wycieczek proszę!


(Odyniec_Stary) #15

Ten mechanizm to taki sam chwyt marketingowy, jak zmienna prędkość obrotowa talerzy (IntelliPower) od WD, czyt. nie ma czegoś takiego. 


(Adadak) #16

Mi się wydaje, że głowica parkuje po odcięciu zasilania, widać to nawet na filmikach typu “jak działa dysk twardy”. Sam z doświadczenia wiem np. diagnozowałem kompa, który odpalał i po 5 sekundach gasł, było za każdym razem wyraźnie słychać jak głowica parkuje przy odcięciu zasilania. Przyczyną był zepsuty zasilacz.


(Aciwurra 69) #17

Oczywiście, ze tak. Głowice po odcięciu zasilania parkują na swoim miejscu. Przykładowo Hitachi ma na to patent:

HGST patent US 6,288,876 http://www.google.com/patents/US6288876

Jeszcze google translate z tego pdf http://www.hgst.com/tech/techlib.nsf/techdocs/9076679E3EE4003E86256FAB005825FB/$file/LoadUnload_white_paper_FINAL.pdf

Jest tam również opisane, że głowice nigdy nie stykają się z talerzem. Tak więc logiczne jest, że na nim nie parkują.

 

 

W przypadku utraty zasilania do napędu,