Co proponujecie dla newbie?


(IrasB) #1

Ten temat już był,ale wybaczcie-jestem zdecydowany przejść na linux'a,mam tylko problem z wyborem distro..Trochę jestem zorientowany w temacie,widziałem w akcji mandrake'a (czy Mandriva jak wolicie:)) i szczerze mówiąc się zraziłem...Myślę o Debianie,zupełnie poważnie:) Jak sądzicie,czy człowiek który nie miał do czynienia z linuxem sobie z nim poradzi???

I jeszcze jedno-jak najłatwiej go zdobyć??? Mam takie sobie łącze...


(boczi) #2

Zobacz np. to:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=26770


#3

A ja polecam zajrzeć tutaj


(Johny) #4

Możesz kupić sobie,albo ściągnąć Mandrive Linux Limited Edition 2005 - to poprawiony Mandrake,dystrybucja dobra dla początkujących i nie tylko

W linuxie trzeba dużo czytać,wszystkie polecenia są opisane w man,jeśli za dobrze nie znasz angielskiego,to jest taka książeczka,"Linux pierwsza pomoc - komendy"

Dobrze rozwinięte są też środowiska graficzne Gnome i KDE,obsługuje się je tak jak Windowsa,klikaniem,dystrybucja wykrywa odrazu zintegrowaną kartę Nvidia Network Controller


(Krzysieknd2) #5

SuSE (http://www.novell.com) :smiley:


(inż. Piniol) #6

trochę ostatnio o tym czytałe, i wypytywałem i niedługo instluje Slackware :slight_smile:


(Okmiwww) #7

Zdecydowanie najlepszy linux ja mam slackware i mandrive to wydaje mi się ze mandriva to winXP jest tak banalnym systemet ze nawet moja siostra (10lat) opanaowała go bez problemów.Ściągnij go z netu.


(Czarno to widzę...) #8

Miliony razy!

"Ojoj" - jak rzekłby Krecik...

http://www.jakilinux.org :slight_smile:


(Centrumopowiastek) #9

Gentoo. Będzie Ci się kompilowało 20 lat i się zniechęcisz do linuksa. Albo Windows, jeśli masz problem z wybraniem dystrybucji, pomimo tego, że było to wałkowane tu $#@^& razy.


(JHS:PL) #10

Ech szkoda już gadac, nie dosc że nie używaja szukajki to jeszcze zachwalaja MDK... :shock:

A tak pozatym to wypadało by zaczać odróżniac dystrybucje czyli np: MDK, Aurox itd. od Linuksa czyli kernela np: 2.6.11.10. :?


(Czarno to widzę...) #11

Zajrzyj to pierwszej lepszej wikipedii (najlepiej do angielskiej).

Dowiesz się z niej, że Linux nie jest tylko nazwą jądra, ale także systemu operacyjnego opartego na tym jądrze. Co więcej, jest to nawet nazwa niemieckiego proszku do prania...

Dziwię się, że tego nie wiesz, bo:


(JHS:PL) #12

Niestety nie moge sie z toba zgodzic bo wiele osób twierdzi to samo co ja i własnie próbujemy ustalić prawde na podstawie oficialnej dokumentacji, która niestety nie odpowiada jednoznacznie na to.