Co sądzicie o tym zestawie?

Czyli “jakieś” gry, jakieś “programowanie”? Tak pytam, bo w grach na single chanelu Ram i “z wolnym” Ramem, to trochę stracisz

Chciałbym go wykorzystać do edycji filmów.

Płytę główną użyj pod procesory 2 i 3 generacji.

To by się nadawało? (ma 6 gniazd Sata co mi pasuje)

taka pamięć (w przyszłości dokupiłbym drugą kość)

do tego używany i7-3770 (~450 zł)

i ten adapter

Razem wychodzi 934 zł

Jak to ma się do tego zestawu?

Praktycznie w tym samym momencie napisaliśmy. :smiley:

Powiedz mi jeszcze czy i7-2600 jest dobry. Wychodziłoby około o 100 zł taniej niż i7-3770.

Zastanawia mnie jeszcze ta zintegrowana grafika:
Wg strony intela

                                    i7-2600
                                            Układ graficzny procesora ‡
                                                                              
                                                                                    Intel® HD Graphics 2000
                                                                                                               
                                            Częstotliwość podstawowa układu graficznego
                                                                                                                        
                                            850 MHz
                                                                       
                                    
                                            Maks. częstotliwość dynamiczna układu graficznego
                                                                                
                                    
                                            1,35 GHz
                                    
                                a i7-3770:

                                    
                                            Układ graficzny procesora ‡
                                                                               
                                                                                    Intel® HD Graphics 4000
                                    
                                                                       
                                            Częstotliwość podstawowa układu graficznego
                                                                                
                                                                                    650 MHz
                                    
                                                                        
                                            Maks. częstotliwość dynamiczna układu graficznego
                                                                                
                                                                                    1,15 GHz

Nowszy procesor ma mniejszą wydajność w grafice?

Różnica między nimi głównie stanowi TDP (20 niższe dla 3770) i oraz obsługa RAM o prędkościach powyżej 1333 MHz przez 3770.
Co do grafiki to 4000 ma sporo więcej jednostek obliczeniowych (renderingu, cieni i coś tam jeszcze) no i przede wszystkim obsługa DX 11:
https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-HD-4000-Desktop-115-GHz-vs-Intel-HD-2000-Desktop-11-GHz/2169vsm7697

Na tym Asusie można podkręcać procesor? Ja to się znam tylko na podstawkach 775, tutaj nie wiem czy da się podnieść FSB (albo inaczej to się tu nazywa) czy tylko mnożnik.
Pomyślałem jeszcze nad i5-3570. Różni się tylko od i7-3770, że nie ma HT? No i w trybie turbo ma 3,8 a nie 3,9, ale to mała różnica.
W cenie natomiast jest duża, kosztuje nie 450 zł a 250. Może to się bardziej opłaca?
Ewentualnie za 300 zł mogę mieć i5-3570k z odblokowanym mnożnikiem. Ten dałoby się trochę podkręcić? Może dorównałby temu i7 a 150 zł miałbym taniej?

TY żartujesz? Prawda? Chcesz grafiki “mocnej” i porównujesz śmiecie w Intelach…?!

Nie, nie dorównałby, RÓŻNICA 4 watki vs 8.

Nie rozumie Ciebie :wink: Chcesz ze złomu poskłdać coś fajnego. Zaraz dojdziesz do wniosku, że do i5 dokupisz jakąś grafikę za 150 zł, podkręcisz i będzie git. Tylko to samo bez zabawy osiągniesz lepiej i taniej na 2200G lub 2400G

Może chce się czegoś dowiedzieć?
Co w tym dziwnego?

Grafikę też może kupię, ale za jakiś czas.

Jeszcze nic nie wybrałem.
Jaką płytę do Ryzena 2200G polecasz?

Taką za 200zł, żeby była na czipie A320, wtedy bez aktualizacji bios, ale i bez kręcenia. Jak kręcić b450.
Na poważnie zaś, to przemyśl co dokładnie potrzebujesz.
Jeżeli chcesz budżetowy zestaw ze znośną grafiką, tzn. Wiedźmin na integrze, to 2200g da radę w minimalnych 30+. Jak chcesz wielowątkowość do ew. mocniejszej karty kiedyś to 2400g i wtedy ~~35 fps.

Wcześniej wstawili Ci ludzie, Lordek chyba, zestaw na Athlonie200GE, po prostu podstaw Ryzeny za niego. Zysk taki, że żeby w cokolwiek zagrać nie potrzebujesz kupować dodatkowej używki graficznej. Niestety z integrą sprzed dekady w Intelu, to wiele nie zdziałasz. Z nowoczesnymi zresztą też, może Oblivion sprzed dekady będzie grywalny :wink:

Trochę mnie przekonałeś co do AMD.

A powiedz mi czy taki Ryzen 5 1600 ma zintegrowaną grafikę?
Patrzę tutaj, ale niektóre procesory mają NA. https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-A320M-S2H-rev-1x#support-cpu

Czymś te płyty się różnią w praktyce? Niestety nie mogę znaleźć nic w tej cenie co ma więcej niż 4 gniazda SATA.






Czy duża jest różnica między tymi pamięciami?


Od końca:

I tak i nie, jeżeli masz zewnętrzna grafikę, to Ryzen ucierpi trochę na wydajności z wolna pamięcią. Jeżeli natomiast integre masz, to przy 3000 pograsz w wiedzmina na 30+, przy 2400 lub 2100 będziesz miał 20-25fps.

I nie znajdziesz, czipy A/B obsługują po 4 tylko, dopiero X 6. Ew. mzoe adapter nvm - sata? https://www.amd.com/en/products/chipsets-am4

Niestety, 6 rdzeniowe APU to - jeżeli wierzymy plotkom - 3300G dopiero w drugiej połowie 2019 (ma mieć 6x3GHZ + nowszą integrę od 2400G). Tym nie mniej może być to ciekawy upgrade z Athlona,

Nie mówię Ci, że AMD jest najlepsze, ale biorąc pod uwagę wiek 2/3 generacji intela, wiek płyt głównych, zerowe możliwości modernizacji i potencjalne problemy z zamiennikami (brak produkcji), to trochę ślepa uliczka. Sądzę, że nawet Athlon nie jest złym wyborem (odpowiednik 4560 lub 5400 z lepsza integrą) - po wyjściu nowszych wymienisz używany lub na start kupisz jakieś 2400G, który jest połączeniem nieco szybszego i7 2600 i nieco (do 10%) słabszej 1030 https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-2600-vs-AMD-Ryzen-5-2400G/620vsm433194 .

OK, trochę może dołożę skoro ten zestaw ma być bardziej przyszłościowy. Przeżyję już te 4x SATA.
Załóżmy, że wziąłbym


to którąś płytę mam wybrać z tych co podałem czy inną polecasz?

Jeżeli chodz o procki, to 2200G = 2-3 generacja intela 7, i 5 zjada, graficznie -20% z gt 1030. Nienajgorszy wybór.
W czym to osadzać:

  • Jeżeli nie podkrecasz, to pasujaca wyglądem/wielkością - różnice w budżetowych A320 (z wyłączeniem tej z 4 socketami RAM za ok 250, widziałem w xkomie czy na morelach) są kosmetyczne. Osobiście do APU w swoim mam Asrocka, na starszy socket, i nie narzekam.
  • Gdybyś chciał jednak podkręcić, to też najtańsza z B450 - może być Asrock, Gigabyte miałem w Intelu i poszła w…, możliwość podkręcenia, to z jakieś 10-15% FPS w grach (z tym, że maksymalnie z napięciami i mocniejszym chłodzeniem).

Chyba trochę odczekam, dozbieram coś i kupię coś porządnego.

Też dobra opcja, po targach 10 może ogłoszą nowe Ryzeny i wtedy może 2400g będzie tańszy, a w sumie on lepszy, więcej wątków. Może nawet cos jeszcze fajniejszego dadzą, co bardziej przekona Ciebie :wink:

No nie chcę iść już na kompromisy np. jak z tą najtańszą płytą główną.
Później będę żałować, że nie wziąłem innej i nie mogę nawet trochę podkręcić procesora.