Co spowalnia otwieranie folderu

(DragonXB) #1

Mam na komputerze folder, który ciągle powiększam. W tej chwili jest w nim około 1500 elementów. Folder ten zawiera ok. 50 MB danych. Obserwuję, że otwiera się on coraz wolniej i wolniej. Jego objętość nie jest wcale gigantyczna jak na dzisiejsze czasy. Zastanawiam się czy czasem nie decyduje o tym nominalna liczba elementów, a nie ich zsumowana wielkość w megabajtach. Używam Win XP z NTFS.

Co spowalnia, liczba czy rozmiar?

Aha i co jest waskim gardłem - RAM czy cache dysku?

(matfeusz) #2

Oczywiście że liczba. Zrób defragmentacje dysku na pewno będzie szybciej się otwierał.

(DragonXB) #3

On jest wolny po defragmentacji, ale spoko podzielę go sobie.

Co jeszcze ma znaczenie cache dysku czy RAM jeśli chodzi o takie sprawy jak szybkość reakcji folderów itp. ?

(Marsmo) #4

Skoro masz aż 1500 plików w folderze, to pozostaje Ci po nich mnóstwo zbędnych, niestety odbudowujących się po każdym starcie systemu - plików tymczasowych…

I niestety tu nie pomaga okresowe czyszczenie Tempów czy Temporary Internet Files.

Powinieneś sobie stworzyć plik .Bat, dzięki któremu przy każdym włączeniu kompa będą one usuwane na bieżąco…

Wystarczy w Notatniku stworzyć taki wpis:

del /s /q c:\Documents and Settings\NAZWA UŻYTKOWNIKA\Local Settings\Temp*.*.

Ten plik zapisz pod dowolną nazwą, koniecznie z rozszerzeniem .Bat.

Następnie wstaw ten plik do Austostartu.

Oczywiście, że cache z tempami itp., a nie RAM - jak sam przyznałeś 50 MB, to raczej cieniutki folder…

No i wypada stale czyścić rejestr dostępnymi progsami!

(DragonXB) #5

Jakie polecasz? Używałem kiedyś RegSeeker i RegCompact.NET, ale po pewnm czasie komputer zaczął się “psuć”. Najpierw windowsowy explorer (Nie IE) zaczął padać co parę godzin, a potem zaczęły się restarty. Wiążę to z tymi programami, bo wirusa nie miałbym skad mieć. Zresztą:

1. Sprawdziłem 5 programami

2. Pracuję na koncie z ograniczeniami

3. Nie ciągnę emulem, nie używam IE, nie otwieram maili od nieznach osób

(adam9870) #6

Polecam dokonywać czyszczenie rejestru przy pomocy programu jv16 PowerTools. Jest on następcą znanego, podobnego programu RegCleaner. Opis czyszczenia rejestru w nim znajduje się tutaj:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 108#427108

Dodatkowo polecam używanie od czasu do czasu używanie programu Odkurzacz i usuwanie wszystkiego, co znajdzie. Oczywiście przy włączonym trybie bezpiecznym.

Można stworzyć nieco bardziej rozbudowany plik czyszczący foldery tymczasowe (TEMP). Aby to zrobić plik wsadowy .bat powinien być taki:

(DragonXB) #7

Ale to jest shareware …

(Dan667) #8

ja czyścić rejestr to ja używam Tuneup 2007 jest nawet dobry :mrgreen:

(Marsmo) #9

Akurat ta wersja podana przez adam9870 nie ma żadnych ograniczeń:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=178&t=29