Co to jest Podstawowa i wysiłkowa przemiana materi?

Szukałem w google i nie znalazłem informacji na temat co to jest Podstawowa i wysiłkowa przemiana materii?

Czy ktoś mógł by mi powiedzieć jakie zagdnienia sie z tym wiążą i o co w tym chodzi?

Podstawowa przemiana materii to ilość kalorii które spala twój organizm gdy leżysz brzuchem do góry i nie ruszasz nawet palcem u nogi ,z reguły mierzona w ilości kalorii na dzień w warunkach kompletnego lenistwa , jednak ma ona tylko teoretyczne zastosowanie , np gdy chcemy sobie obliczyć dietę by schudnąć , wtedy obliczamy minimalne spalenie kalorii i spożywamy ich mniej , a nasz organizm dobierze się wtedy do zapasów już zgromadzonych. jednak zawsze jakieś czynniki na nią wpływają bo nie ma możliwości dnia bez ruszenia się (nie dotyczy osób sparaliżowanych :x ) to co jemy i piejmy też wpływa na naszą przemianę materii , np kofeina przyśpiesza przemianę materii

wysiłkowa przemiana materii to ilość kalorii spalanych podczas jakieś czynności np bieganie , granie , tak tak podczas emocjonującej rozgrywki spalamy kalorie i jest mierzona w krótkich odcinkach czasu , w dużej mierze zależy od intensywności ćwiczeń ale indywidualne cechy organizmy też się liczą

polecam też zapoznać się z pojęciami Ektomorfik Endomorfik Mezomorfik