Co wymienić?

(system) #1

Witam. Komputer mam już ponad 3 lata i jedyne co w nim wymieniłem to kartę graficzną, ponieważ "fabryczna" uległa awarii. Oprócz tego dokupiłem 2 GB pamięci RAM. Komputer jest OK, nie mam z nim problemów, ale ostatnio odczułem spadek jego wydajności m.i. grając w najnowszy niemiecki symulator autobusów - OMSI.

Czy możecie mi doradzić co najbardziej domaga się wymiany w moim sprzęcie?

Płyta główna: ASUSTek P5VD2-VM/SI

Procesor: Intel Core 2 Duo E4500 2x2.20 GHz

Pamięć RAM: 1x1GB Samsung, 1x2GB Kingston

Karta graficzna: ASUS EN9500 GT 512MB DDR2 (NVIDIA GeForce 9500 GT)

Dysk twardy: Hitachi HDT725025VLA38 SCSI 250GB SATA2

Zasilacz: In Win IP-P300L7-2 300W ATX PFC

System operacyjny: Windows Vista Home Premium 32bit

(Rivon) #2

Zależy od Twoich funduszy wszystko kolego. Twoja płyta główna, bez obrazy ale wygląda na taką troszkę z marketu, możesz pomyśleć o kupnie nowej i nowym procesorze. Karta graficzna też królem wydajności nie jest, ale ja tutaj zmieniłbym jednak płytę główną i procesor. Tak jak wcześniej wspomniałem, napisz ile masz pieniędzy, a userzy coś na pewno doradzą.

(system) #3

Z pieniędzmi kłopotu nie będzie, uzbieram ile będzie potrzebne, ale żeby to nie przekraczało 1000 zł na jeden wydatek, zapomniałem dodać, że jest to obudowa w standardzie ATX (zestaw kupiony w Vobisie), więc zastanawiam się czy nie kupić nowej obudowy. Więc jaką płytę główną polecacie i procesor?

(system) #4

WITAJ- ja bym tak dał narazie,a potem mozesz jeszcze dokupic karte

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... Csid=55fd8 430zł brutto

http://www.esc.pl/product_info.php?prod ... Csid=55fd8 Cena: 339zł brutto

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... Csid=55fd8 150zł brutto

(Rivon) #5

Jeśli dobrze przeczytałem to Twoja karta graficzna jest pod AGP ?

Jeśli chodzi o płytę + procesor do 1000zł to proponuję:

Intel:

Intel Core i5-2400

Gigabyte GA-H55-UD3H

• dochodzą ramy ddr3

AMD:

AMD Phenom II X4 955 Black Edition

MSI 890GXM-G65

• ramy ddr3

Oczywiście to można dowolnie dobierać, bo można i do procesorów AMD dobrać płytę z DDR2 i nie będziesz miał problemu z kupnem nowej pamięci. Nie brałem pod uwagę karty graficznej.

(Johny) #6

Zasilacz nieodzowny przy nowej karcie,to jest jakiś niemarkowy 300W,a może być potrzebny nawet 500W w zależności od karty i to najlepiej z białej listy

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

(T Luk) #7

Jak to będzie nowy komp od podstaw to oczywiście, że wypadałoby zainwestować w porządny zasilacz o mocy przynajmniej 400W. Do 200zł świetna jest Integra 400, do 300zł znajdziesz już jakiegoś Seasonica lub coś modularnego od OCZ zaś za ok. 400zł masz np. Antec TruePower New 550 :slight_smile:

(system) #8

Jeśli chodzi o obudowę to jaką polecacie? Standard czy ATX? Bo słyszałem, że ATX znacznie zmniejsza możliwości dot. rozbudowy sprzętowej.

(Rivon) #9

Moim zdaniem dobra, solidna obudowa za przystępną cenę to Cooler Master Elite 331, bardzo udany produkt, który polecam.

(T Luk) #10

Jak dla mnie standard = ATX :slight_smile: I co co to za bzdury z ograniczaniem rozbudowy sprzętowej? Kto Ci takich bajek naopowiadał? :smiley:

Co zaś się tyczy naprawdę ciekawych i naprawdę praktycznych obudów, to rozejrzyj się za Gladiusem 800, Pilumem 400 oraz Fractal Design Define R3 :slight_smile:

@ TobiaszzsaiboT

Jako bardzo standardowa konstrukcja z pomysłami sprzed kilku lat (zasilacz montowany na górze!, brak aranżacji okablowania, słaba blacha, nie wchodzą wysokie coolery CPU i GPU) Elite 331 owszem, może być ale jak dla mnie autor szybko ją zmieni...Miałem z nią do czynienia kilka miesięcy po czym przesiadłem się na coś solidniejszego i znacznie praktyczniejszego (w sumie na przestrzeni kilku lat miałem kilka obudów: Elite -> Antec Solo -> Lancool K62 -> Fractal Design Define R2). Jeśli ktoś nie planuje jak np. ja zmieniać obudowę co pół roku, to lepiej niech od razu zainwestuje w coś naprawdę porządnego żeby potem nie pluł sobie w brodę, że jednak w obudowie CM Elite nie ma zbyt wielu praktycznych rozwiązań...

(system) #11

Przepraszam, chodziło mi o rozmiary obudowy, moja jest na pewno Mini Tower - taka stwarza małe możliwości rozbudowy sprzętowej - tak powiedzieli mi w Vobisie.