Co z moim BIOSEM?

Mam niestety starą płytę Shuttle HOT - 591 P. Ostatnio coś mnie podkusiło aby zainstalowac nowe drivery . Ściągnąłem programik niby z driverami. Odpaliłem go, ale mi się zawiesił komputer. Po restarcie już nic mi się nie pokazuje. W ogóle nie startuje BIOS, ale płyta się uruchamia. CO ROBIĆ??? P O M O C Y ! Mój BIOS to Award z 98 roku. Bardzo prosze o pomoc! Dzięki

Witam. Być może, wgranie na nowo Bios-u coś pomoże…

Bootblock to awaryjny program biosu który jest przeznaczony do odpalenia z dyskietki programu flashującego który wgra od nowa bios do płyty.

A żeby on mógł to zrobić to należy skombinować najpierw czystą dyskietkę. Sformatować ją pod dosem poleceniem format a: /s następnie zaglądnąć do instrukcji płyty głównej i postarać się wyczytać jakiej firmy jest płyta oraz znaleźć jej dokładny model. Jeżeli nie jesteś pewny to zajrzyj do kompa i obejrzyj płytę (powinny być tam nadruki pozwalające zidentyfikować model płyty głównej zazwyczaj są między slotami PCI, lub w dolnym lewym rogu płyty, ewentualnie w poblizu slotu AGP). Teraz musisz się udać na stronę producenta twojej płyty i poszukać działu download/support. podajesz model płyty i w końcu ściagasz Biosa. Teraz ściągnij program flashujący. Ja używam Uniflash http://www.uniflash.org. Ale lepiej jeśli użyjesz programu Awdflash lub Amiflash w zależności jakiego masz biosa. Bios jest w postaci pliku *.bin. Skopiuj go na dyskietkę startową którą utworzyłeś. Wrzuć jeszcze na nią program do flashwania. Czasami jest tak że ściągasz z netu bios w postacji pliku *.exe (w przypadku Shuttle). Program flashujący zawierający od razu bios i flashuje go zaraz po uruchomieniu pliku *.exe. Teraz utwórz na dyskietce plik autoexec.bat i wpisz w nim ścieżkę:

Awdflash.exe twojbios.bin /py /sn - w przypadku awarda

I z tak przygotowanej dyskietki uruchom komputer. Czyli przed włączeniem włóż dyskietkę do napędu a komputer spróbuje z niej wystartować. Poczekaj aż stacja dysków przestanie pracować i wyciągnij dyskietkę po czym zresetuj komputer. To powinno zadziałać.

Informacja zaczerpnięta z jednego z serwisów poświęconemu Biosom.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że wszystko będzie działało, jak należy.

A jak się nazywa ten serwis poświęcony Biosom?

…Spokojna głowa, nie wyssałem tego z palca Seba :slight_smile: . Ściślej mówiąc, było to pewne forum:).

Dzięki za podpowiedź! Tylko jak utworzyć plik autoexec.bat? To chyba dla mnie problem. Wierze, że tno nic skomplikowanego… :lol: