Co zakupić do nowego kompa XP czy Vista?

(Tokyoball) #1

Witam

Mam nowy komputer i dylemat.

Chciałbym zakupić nowy system, początkowo chciałem Viste lecz mam coraz więcej obaw, jestem graczem a widziałem gry u kolegi z Vistą które działają wolniej niż na XP.

Poza tym czasami kolega ma problem z karą graficzną NVIDIA, kiedy to podczas instalowania sterowników VISTA wyłącza wiatrak na karcie graficznej a instalacja sterów zatrzymuje się w połowie i musi restartować kompa z obawy o spalenie karty. On ma Vistę na b.podobnym sprzęcie co ja i VISTA w punktacji pokazuje mu 5,1 ptk.

XPz sp3 też jest atrakcyjnym systemem, tylko czy mimo wszystko warto do nowego kompa z Core2duo pchać sie w stare ale dobre śmieci? #-o

(MarS) #2

Twierdzenie, że gry na Viście chodzą wolniej niż na XP mija się z prawdą co wielokrotnie udowodniły różne testy zarówno na Benchmarku jak i na PCLab-ie

Co do grafik Nvidii to również nie potwierdzam. Kolega ma GeForce 8800 GTS z pamięcią 320 MB firmy BFG i zero problemów z grami pod Vistą

Ja bym się nie pchał z nowym sprzętem do XP-ka bo to jest pozbawione sensu. Skoncentrowałbym się na Viście

(Tokyoball) #3

Hmmm puściliśmy 3D MARK 03 i na GF9600 GT na XP miał 32 000 a pod Vistą 26 000 :?

(MarS) #4

Równe? Ciekawe :slight_smile:

(Tokyoball) #5

Tak mniej więcej zapamiętałem te całe tysiące a zmyślać nie chcę

(Cosik Ktosik) #6

Mam Geforcea 8600GT i nie mam z nim problemów na Viście 64bit. Mało tego, jestem posiadaczem obydwu wspominanych systemów i stwierdzam, że to Vista jest w normalnym użytkowaniu szybsza od XP. Z grami też nie było jak do dzisiaj problemów. Z tego powodu XP dawno już nie odpalałem (a jest zainstalowany). Na nowym komputerze nie instalowałbym już XP. Ja bym także nie lekceważył DirectX10 i wyższych. Postęp trwa, w końcu DirectX9.0c przestanie panować w grach.

(Tokyoball) #7

Mam rozumieć że spadek który zaobserwowaliśmy jest spowodowany tym że w czasach 3d mark 03 nie było jeszcze VISTY? cIEKAWE JAKA RÓŻNICA BYŁABY W 3d mark 06 :expressionless:

(Cosik Ktosik) #8

W pewnym sensie tak, wtedy nie było wielu nowych funkcjonalności. Ale ogólnie nie stosuje się już dzisiaj 3dmarka03 do testów. Nie jest on miarodajny, a i może dawać dziwne wyniki. O ile można powiedzieć, że jakikolwiek benchmark tego typu daje miarodajne wyniki i odzwierciedla rzeczywistość.

Na moim komputerze (poniżej), Vista działa odczuwalnie szybciej. XP wolniej reagował, no i nie widział 4GB ramu.

C2D E8200;GA-EP35C-DS3R;Gigabyte GV-NX86T256H;OCZ Reaper HPC DIMM DDR2 4GB (2x2GB) 1066MHz CL5 (OCZ2RPR10664GK);Seagate 7200.10 400GB+7200.9 160GB;WinFast PxDTV2300H;Pentagram Hornet Wi-Fi PCI 802.11g;SB Audigy SE;TSSTcorp CD/DVDW SHS182D+Pioneer DVR-215;Chieftec 550W

(Joni987) #9

Ja jestem za starym dobrym XP-kiem chociaż Viste też mam na kompie, to używam jej tylko w celach testowych do jej okrajania.

W zasadzie to nie mam powodu dla którego miałbym przeinstalowywać system.

Vista generalnie mnie wkurza. Poza wyglądem, łatami i DX 10 to niczym to się nie różni. Jest owszem tam pełno windowsowego badziewia tylko obciążającego pamięć, ale tego to już nie licze. Nawet jeśli chodzi o wygląd to na viscie zarówno jak i na Xp-ku korzystam z klasycznego bo jest najbardziej przejrzysty, bez jakiś wrażeń gładkości, śliskości itp. itd.

Chociaż przy dobrzej okrojonej ze śmiecia Viscie to nawet wam powiem że daje rade, i zwykłego Xp-ka to by wyprzedziła, ale przy okrojonym XP niestety zostaje jeszcze daleko w tyle.

Jeżeli chodzi o gry, to na moim kompie zdecydowanie lepiej chodzą gry pod XP. Niewiem jakie wypadają wam te wasze testy, bo u mnie grafika w grach działa mi zdecydowanie lepiej na XP, tzn. płynniej. Na Viscie jak miałem NFS most wanted to tak jakby coś mi przeszkadzało, grało mi się jakoś inaczej, na XP mam lepsze wrażenie prędkości i gra mi się tak rześko.

Jak całego kompa Ci obsłuży XP tokyoball to brałbym XP :lol:

(greh) #10

A ja Ci powiem tak.

Jeśli chcesz Vistę to koniecznie musisz mieć 2 GB ram-u minimum (dla wersji x86) dla 64 bit co najmiej 4 GB.

Tak wiec zdecydowanie odradzam pchanie się z takim kompem jak ty masz pod Xp.

A róznica w 3d mark jest mozliwa, bo w momencie publikacji programu Vista była niedostępna.

(Malydragon) #11

Warto też zastanowić się czy nie poczekać na W7 wprawdzie jeszcze troszkę to może potrwać ale wtedy będziesz miał pewność że Vista nie jest odpowiednikiem Me chyli "przejściowym win". Ja również jestem posiadaczem Visty i to na lapku zdarza mi się grać i nie odczuwam żadnego dyskomfortu więc jeżeli nie chcesz poczekać to radzę Vistę.

(Tokyoball) #12

No mam 2gb hmm :expressionless: Najlepiej jakbym mógł przetestować przez dzień lub dwa Viste, zanim kupię :stuck_out_tongue:

(Kubachr) #13

to pobierz z neta wersję testową :slight_smile:

(MarS) #14

Brednie. Zupełnie spokojnie pracowałem na Viśćie Ultimate na HP NX7400 z Pentium Dual Core i 1 GB RAM + grafika zintegrowana I945

(Rylewiatko) #15

Tak na zdrowy rozsądek kwestia czasu jak trzeba będzie porzucić XP bo skończy się dla niego wsparcie jak z DX :slight_smile:

(greh) #16

Ale ja mówię o wersji Ultimate. :slight_smile:

(MarS) #17

Kłania się czytanie ze zrozumieniem. O jakiej wersji Visty ja piszę?