Co zauważyliście po zainstalowaniu sp1 do visty?

Witam wprawdzie jest kilka wątków o sp1 do visty ale nigdzie nie ma tego co mnie interesuje …

co pozytywnygo czy też negatywnego zauważyliście po instalacji sp1 ?

myślę że warto podać też podtsawowy konfig maszyn na których macie vistę .

bardzo proszę o nie wypowiadanie się osób które znają ten system z opowiadań !

więc tak może zaczne od siebie

sprzęt cd2 t5500 1,66 ghz 1 GB ram dysk 5400 obr/min ;/

vista busines PL

cóż po instalacji sp1 większych zmian na pierwszy rzut oka nie widać ale z tego co zauważyłęm

najważniejsza zmiana : jak by programy się uruchamiały szybciej .

usuwanie plików do kosza trwa sporo szybciej .

pliki po ściągnięciu sa szybciej kopiowane z folderu tymczasowego do docelowego .

szybka reakcja na klikanie różnych opcji

przed sp1 wydaje mi się że wszystko mi chodziło sporo wolniej … :>

dodam że nie miałem visty na dysku pół roku dopiero teraz zainstalowałem .

inie wiem czy to mi się wydaje czy faktycznie te zmiany są jakie wymieniłem :stuck_out_tongue:

dodam też że vistę jaką miałem wcześniej i teraz są identyczne jeżeli chodzi o zainstalowane stery itp więc to nie wina sterów (płyta recovery HP)

1.powiem jasno-kaspersky zaczął gorzej chodzić po instalacji sp1.gdy uruchamia się windows i pokazuje się pulpit oraz ikonka kasperskiego trzeba szybko wyłączyć ochronę bo inaczej pulpit robi się krhrhrghrhrhrh i vista się wiesza na amen:)) po 10 sekundach można włączyć ochronę ponownie:) czyli jak się winda uruchamia to szybko deaktywacja kaspra;d inaczej twardy reset tylko pomaga:)

2ga rzecz to taka że szybciej kopiuje pliki-ale nieznacznie:)))

3.nie zauważyłem różnic

z tego co zauważyłem to mniejsze zużycie ramu o około 15% chodziarz i tak za dużo go zużywa szybsze kopiowanie plików ale praktycznie ledwo zauważalne test wydajnościowy nieco się poprawił ale i tak nie uzyskałem takiego wyniku jak na xp

Sprzęt mam taki sam jak author_vision , z tym, że obecnie użytkuje Vistę HP.

Jedyną zmianę jaką zauwarzyłem to wpis “service pack 1” w info o systemie :smiley: :smiley: :smiley: , a tak na poważnie to:

  1. Potwierdzam programy uruchamiają się szybciej,

  2. Kopiowanie z pendrive na dysk (i odwrotnie) znacznie przyspieszyło (testowane na PQI 1.0GB, Kingston 512MB oraz 2.0GB),

  3. Usuwanie plików do kosza raczej bez większych zmian (nie zwróciłem uwagi na ten szczegół :wink: ),

  4. Wzrost ogólnej responsywności systemu,

  5. Spowolnienie uruchamiania systemu (mam takie odczucie, że wcześniej rozruch systemu był znacznie szybszy, nie mierzyłem czasu :slight_smile: ),

  6. Po przeskanowaniu chdisk-em z włączoną opcją “odzyskiwania uszkodzonych sektorów” po ponownym uruchomieniu (dla jasności - oczywiście po przeskanowaniu dysku systemowego) system uruchamiał się prawie 5-6 minut,

  7. Poprawiona kompatybilność sprzętu, od razu po podłączeniu system prawidłowo rozpoznał mój skaner plustek.

Tak sobie czytam Wasze wypowiedzi i lekko się uśmiecham na to, co nazywane rozwojem. Nowy, wydajniejszy sprzęt, osiągający co najmniej dwukrotnie lepsze osiągi (licząc w rzeczywistych MIPS’ach) od tego sprzed dwóch, trzech lat. Czy nowy system jest dwukrotnie szybszy lub zużywa mniej pamięci? Nic z tego. Wszyscy zachwycają się przyspieszeniem kopiowania plików o niezmierzoną i nikomu nieznaną dokładnie wartość, przyspieszeniem usuwania i zgodnością z kolejną drukarką czy skanerem. Prawie euforią i już niemalże uzasadnieniem powstania Visty są spotykane nie tylko tutaj ale również na innych forach opinie, że coś zadziałało szybciej, coś wreszcie się pod Vistą nie zawiesza, coś poprawili ze zużyciem pamięci - teraz nie zużywa już 5 razy, tylko 4 razy więcej niż Windows XP. Huraaa! No, rzeczywiście są to powody do świętowania edycji zestawu porawek “Service Pack 1”.

Programistyczne głupoty, w rodzaju tworów o nie wiadomo ilu już milionach linii kodu, napędzają się najlepiej, gdy podpierane przekonaniem odbiorców, że skoro nowe - to lepsze. Jeszcze parę lat temu do pisania maili, obróbki grafiki czy muzyki, wystarczał komputer zużywający 100 W. Dzisiaj potrzeba niemal tyle aby udźwignąć sam “supernowoczesny” system Vista. Jeszcze trochę i prąd z połowy elektrowni na świecie będzie zużywany do napędzania supernowoczesnych i coraz bardziej zasobożernych systemów operacyjnych. Gdzie tu rozwój?

Dzisiaj komputery z Vistą uruchamiają się nierzadko trzykrotnie dłużej niż te z XP. Ale co tam, ważne aby pod maską mieć dwa lub cztery rdzenie, superchipsety z HyperTransport’owymi wielogigabitowymi przepustowościami, superszybkie dyski SerialATA II oraz min. 2GB pamięci. Takie parametry teoretycznie powinny uruchamiać system w 1 sekundę, ale nie wiedzieć czemu uruchamiają jeszcze dłużej niż starego, poczciwego XP na jednym rdzeniu, 512 MB powolnej pamięci DDR i starym dysku PATA.

Można porównywać tą systuację do przesiadki z Windows 98 na Windows XP, ale w jej przypadku skok technologiczny był rzeczywisty i zauważalny - przekładał się realnie na bezpieczeństo, niezawodność i szybkość - a w przypadku przesiadki z Windws XP na Vistę widać ogromny krok w tył - uwstecznienie programistyczne, czyli wielokrotne rozrośnięcie ciężaru systemu operacyjnego, dające w zamian dwie nowe funkcje na krzyż i zauważalne spowolnienie. Service Pack 1 niczego tutaj nie poprawia. Vista to wciąż lokomytywa ledwo ciągnąca samą siebie.

Zakończenie.

Ani XP ani Vista nie są idealne ale Vista to już szczyt brutalnej marketingowej wojny o klienta.

Ciężkostrawny, ciężki salceson sprzedawany jako najwyższej klasy polędwica.

Brrr… już nie chcę myśleć jakiego, diabli wiedzieć po co, DirectX’a wymagał będzie następny system i ile rdzeni będzie angażował w swoje działanie. Rozwój, rozwojem - jak najbardziej potrzebny - ale po to aby polepszenie było widać i czuć.

Pozdrowienia dla wszystkich fanów wszelkich systemów, łącznie z AmigaOS.

Naisałem to nie po to aby drażnić, tylko aby czasem wywołać zastanowienie.

:wink:

UMX , zastanawiać to się będziemy później… co to ma być twój blog ?. Miały tu być zamieszczane spostrzeżenia co do jakości Visty z SP1. Nie jestem zwolennikiem Visty, nigdy nie byłem i nie będe, ale jeżeli coś idzie w dobrym kierunku to należy tylko pogratulować i rzyczyć dalszych sukcesów w ulepszaniu tego systemu, a nie dodatkowo znęcać się nad nim jaki to on jest bee… i w ogóle :expressionless:

Jestem tylko ciekaw czy Ty w ogóle masz pojęcie o komputerach, widziałem mnóstwo osób co wypowiadały podobne słowa, a nie miały bladego pojęcia o tych systemach.

rokko, poczułeś się dotknięty wzmianką o skanerze?

Poza tym to co napisałem, jak najbardziej dotyczy Visty i ServicePacka 1, tylko napisane innym językiem niż popularny, forumowy bełkot (tego również nie bierz do siebie - na tym polega język, że można go używać dosadnie, nie obrażając nikogo). A długość posta jest dowolna i jeśli kojarzona z blogiem - zawsze można go ominąć, nie czytając.

Świat nie polega tylko na przytakiwaniu nowemu, ale również na dyskusji nad nowym i każdy ma prawo na takim forum wyrazić swoją opinię - mówiąc o mojej: związaną z tematem.

Źle mnie zrozumiałeś, reagując wyczuwalnym oburzeniem.

Ja zauważyłem że znikły pakiety językowe w aktualizacjach :?

@ UMX

Nikt nie poczuł się dotknięty twoimi wypowiedziami. Chodzi tylko o to, żeby zamieścić swoje spostrzeżenia co do zmian jakie Service Pack wprowadził, a nie czy Vista jest lepsza od XP czy nie. Vista więcej wymaga, ale nic z tym nie zrobimy. Każdy kolejny Windows będzie coraz cięższy…

Jeżeli chodzi o mój system, to:

  • przyspieszyło kopiowanie plików

  • przechodzenie między folderami szybsze (jak pisze rokko - wzrost responsywności systemu)

  • czas potrzebny do uruchomienia systemu nie zmienił się, ale szybciej się wyłącza

  • wcześniej dysk czasami działał nawet jak komputer stał nieużywany - teraz wręcz przeciwnie - czasami robię coś lekkiego, a dysk nie pracuje

  • wszystkie programy działają - nic nie trzeba było instalować od nowa

@UMX

Twoja wypowiedź nie ma nic wspólnego z tematem. Tu pisze sie o zmianach, jakie przyniósł Sp1, a nie zniechęca do Visty…

Zmiany u mnie po zainstalowaniu Sp1:

  • System troche szybciej się ładuje

  • Przyspieszyło kopiowanie plików

  • Internet Explorer pszyspieszył znacznie

nic poza tym jeszcze nie zauważyłem