Co zrobić z pamiecią w PC?

Mam cieżki orzech do zgryzienia, gdyż zupełnie na tym sie nie znam. Podczas pracy na komputerze co jakis czas po godzinie lub dwóch nastepuje lekkie “przymulenie” na krótko po czym znów powoli wraca do normy…Podejrzewam,że jest to wina kości pamięci… poniżej wyciagnałem parę chyba istotnych danych, które mogą pomóc w diagnozie.Wiem,że mój komputer nie jest porównywalny z dzisiejszymi “porszakami” ale moze wymiana kości pamięci lub poprawki w ustawieniu biosu, by cos pomogły…

System operacyjny Microsoft Windows XP Professional

Typ procesora Intel Celeron 4A, 2018 MHz (5 x 404)

Nazwa płyty głównej ASRock P4i45PE(+)

Typ BIOS’u AMI (09/08/04)

Właściwości magistrali pamięci

Typ magistrali DDR SDRAM

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 135 MHz (DDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 269 MHz

Przepustowość 2153 MB/sek


Właściwości modułu pamięci 1024 mb nr 1.

Nazwa modułu GR400D64L3/1G

Numer seryjny Brak

Rozmiar modułu 1024 MB (2 rows, 4 banks)

Typ modułu Unbuffered

Typ pamięci DDR SDRAM

Szybkość pamięci PC3200 (200 MHz)

Szerokość modułu 64 bit

Napięcie modułu SSTL 2.5

Metoda detekcji błędów Brak

Szybkość odświeżania Zredukowana (7.8 us), Self-Refresh

Najwyższe opóźnienie CAS 3.0 (5.0 ns @ 200 MHz)

Następne najwyższe opóźnienie CAS 2.5 (6.0 ns @ 166 MHz)


Właściwości modułu pamięci 512 mb nr.2

Nazwa modułu Nanya M2U51264DS8HB3G-5T

Numer seryjny Brak

Data produkcji Tydzień 5 / 2004

Rozmiar modułu 512 MB (2 rows, 4 banks)

Typ modułu Unbuffered

Typ pamięci DDR SDRAM

Szybkość pamięci PC3200 (200 MHz)

Szerokość modułu 64 bit

Napięcie modułu SSTL 2.5

Metoda detekcji błędów Brak

Szybkość odświeżania Zredukowana (7.8 us), Self-Refresh

Najwyższe opóźnienie CAS 3.0 (5.0 ns @ 200 MHz)

Następne najwyższe opóźnienie CAS 2.5 (6.0 ns @ 166 MHz)

wszystkie kompy narażone są na tzw przymulenie

-wynika to z wielu zróżnicowanych czynników

-z tych danych niewiele można wywnioskować

-ogólna rada dotyczy utrzymania systemu w “czystości” oraz dbałości o nieuruchamianie zbyt

wielu aplikacji naraz

-spokojnie i bez paniki-mawiają,że jeżeli boli to jeszcze żyje /i nie wiedzieć,czy jest to pocieszeni czy :lol:

dzięki ,że mnie uspokajasz…zaraz mi lepiej…ale i tak coś nie jest tak…

Mam założone kości : 1GB DDR 400MHz, CL2,5 i 512 GB DDR 400MHz, CL2,0…nie rozumiem tego “CL”…

któraś jest wolniejsza lub szybsza - czy jedna drugą “hamuje” - a są jeszcze jakieś z CL 3 - co te numerki oznaczają

poza tym kości są na 400 MHz a w opisie powyżej pokazuje : Szybkość pamięci PC3200 (200 MHz)

natomiast w biosie nie wiele daje się zmienić czy ustawić i tam pokazuje jakieś 133 MHz…nic z tego nie rozumiem…

Im CL niższy tym lepiej. U Ciebie obie będą pracować jak 2,5 ale to i tak bardzo dobrze. Te pamiątki to bardzo fajne masz, sam bym takie chciał :wink: Są to DDRy więc 2*200MHz=400MHz :slight_smile: Jeśli masz ochotę się dowiedzieć dlaczego tak to looknij na wiki czy coś, ale do szczęścia to Ci nie będzie potrzebne. Wydaje mi się, że nie ma co szukać problemu w tych pamięciach, by wyglądają bardzo dobrze.

Od kiedy występuje problem? I to krótkie przymulenie ile konkretnie trwa? :slight_smile:

No właśnie. Trzeba np. zadbać o to żeby na partycji systemowej zawsze było trochę wolnego miejsca (przez “trochę” rozumieć co najmniej kilkaset, tak ok 1GB by było fajnie). Zrobić sobie raz na kilka miesięcy defragmentację wszystkich partycji, a szczególnie systemowej. No i nie śmiecić rejestru przez instalowanie i odinstalowywanie co chwilę czegoś nowego, tak dla zabawy :wink:

witaj…co rozumiesz przez “pamiątki”…chetnie ci odstapie…

okazało sie , bo wyciagnąłem te kosci…że mają dziwne opisy…

512 mb DDR 400 MHz CL3

1 GB PC 3200 GR400D64L3/1G

… CZYŻBY OBIE BYŁY CL3… nie rozumiem…

Co żeś się tak uparł na te pamięci???

Pewnie masz syf na kompie przez pare lat nie przeinstalowywales systemu to teraz masz zrob porzadek i potem sie martw pamieciami…

Druga sprawa to to że może się ci grzac wszystko w budzie…

Chętnie przyjmę w podarunku :slight_smile: No ale problem nie leży w pamięci. Masz 1,5 GB ramu, to jest dużo jak na taki sprzęt. I choćby to był jakiś NoName made in china, to nie powodowałby takich problemów. Więc pamięci już zostawmy, dajmy im spokój (lub dajmy je mnie :stuck_out_tongue: ). Skup się na tej “czystości” systemu.