Co zrobić ze starymi pecetami?

Witam! Posiadam 2 baardzo stare PC-ty. Jeden chyba z 1999 roku… :lol: , a drugi z 1994 :lol: . Ten starszy do uruchomienia potrzebuje kość BIOS-u i dysku. Ten pierwszy tylko dysku… Można je na coś przerobić?

Wystaw na allegro, może akurat ktoś takiego poszukuje :>

  1. zastosować jako przyciski do papierów

  2. potrzymać je kilka lat i potem z zyskiem sprzedać do muzeum

Zapytaj Krogulca czy nie jest zainteresowany tym starszym,swego czasu skupował stare PC’ety.

Wątpię czy byłby zainteresowany takimi “nowościami”.

Jak dla mnie, to te kompy nadają się jeszcze do zrobienia z nich serwerów.

Serwerów??? Ten starszy ma procek pentium 100 MHz i 48 RAM-u. Ten nowszy ma 128 RAM-u i Celeron-a 400 MHz MHpodkręconego na 533 MHz

No i? Kiedyś ze starszego kompa mieliśmy zrobiony router który dzielił nam łącze internetowe na kilka komputerów (procesor ok. 100 MHz, 32 MB RAM).

W poprzedniej pracy na komputerze z procesorem bodajże ok. 200 MHz i 32 MB RAMu miałem postawiony serwer plików + Apache’a (stała na nim wewnętrzna strona, dostępna lokalnie tylko w firmie). Wszystko działało pod kontrolą Slackware.

A dało by radę zrobić coś takiego, żeby pod kontrolą XP Professional udostępniać internet, drukarkę i urządzenia USB na kilka komputerów?

Ponoć na IV HotZlocie ma być wystawa starego sprzętu komputerowego, tylko nie wiem jak bardzo starego…

Na tym z 1999 - powinno dać radę, tyle że zamiast Windows XP lepszy byłby 2000 albo jakiś Linux (bez środowiska graficznego). Bo na XP udostępnianie takie nie ma sensu. Miałem tak przez kilka tygodni kiedy nie miałem jeszcze routera z ADSL, a miałem nowe łącze - komputer-serwer ograniczał przepustowość łącza (był to XP na Pentium III 450 MHz chyba 768 MB RAM, pamięci mu nie brakowało - ograniczeniem był więc procesor).

Ponadto nie wiem, czy da w ogóle radę udostępnić w sieci port USB.

Dodane 25.11.2009 (Śr) 17:13

IV HotZlot będzie za 2 lata, w przyszłym roku będzie III HotZlot albo też IV zlot użytkowników dobreprogramy (I zlot obejmował tylko dp i nie miał nazwy HotZlot).

Przepustowośc to nie problem, bo moje łącze internetowe to około 30 kB/s… :lol: No więc widzisz… Najważniejsze żeby użądzenie wielofunkcyjne i bluetooth działał na wszystkie kompy… Pendrive też byłby mile widziany…

Skanera na 100% nie da się udostępnić w sieci.

No to lipa… A jeżeli łącze internetowe jest przez bluetooth, a w połączeniach sieciowych jako karta sieciowa jest to łącze, to neta udostępnie? I co z pendrivem? A może na Windows Server 2003 dało by radę coś więcej zdziałać?

Dodane 25.11.2009 (Śr) 20:45

No to lipa… A jeżeli łącze internetowe jest przez bluetooth, a w połączeniach sieciowych jako karta sieciowa jest to łącze, to neta udostępnie? I co z pendrivem? A może na Windows Server 2003 dało by radę coś więcej zdziałać?

EDIT

Najważniejsze żeby udostępniało internet, Canon Pixma MP190 i partycje dysku…

To da się zrobić (z kombajnu tylko drukarka). Przy czym nie radzę instalować niczego nowszego niż Windows 2000.

A czy jakbym ustawił zapisywanie plików ze skanera na partycji udostępnionej, a do programu na serwerze podłączał sie za pomocą zdalnego dostępu to by skanowało? I czy tylko na serwerze musi byc Windows 2000 czy na każdym komputerze w sieci?

Tak

To nie ma żadnego znaczenia. Na serwerze może być nawet Linux (oczywiście do dostępu zdalnego musiałbyś wtedy zainstalować zewnętrzny program, bo ten windowsowy z Linuchem nie współpracuje).

Jak chcesz to możesz zutylizować (lepsze to niż śmietnik). Poszukaj na stronie urzędu miasta czy nie organizują czasem w jakimś dniu zbiórki starego sprzętu elektronicznego, radia, tv, pc itp. U mnie tak robią co miesiąc w dwóch miejscach samochód stoi i ludzie znoszą.

Wywalić do piwnicy/na strych (zależy co masz) i odkurzyć za 20 lat.

chcesz to mogę wziąć jeden komp od ciebie płace tylko za przesyłke pisz na decyng16@gmail.com lub gg 1837985

W mojej szkole jest urządzenie wielofunkcyjne, z którego można skanować na każdej stacji roboczej przez wybranie odpowiedniej opcji w programie obsługującym urządzenie (akurat tutaj HPkowskie)