Co zyskuje używając sieci 3G?

(Simozone) #1

Posiadam telefon obsługujący infrastrukturę 3G. Na telefonie widzę, że się pojawia napis "3G" jeżeli jestem w dużym mieście, inaczej "G" (GPS). Co zyskuje dzięki temu 3G? Lepsza jakość rozmów?

(kraszer85) #2

Lepszej jakości rozmów nie.

Ale za to możesz korzystać z wideorozmów oraz mieć dostęp do szybkiego internetu w technologii HSDPA

(Krasnal666) #3

To "G" to GSM a nie GPS.

(Mariusz9a) #4

Pod warunkiem że telefon obsługuje HSDPA;)

Możesz wykonać połączenia bez najmniejszych problemów gdy zwykła sieć GSM/DCS jest zapchana (a inni nie). Jeżeli padnie sieć GSM/DCS również możesz wykonywać połączenia a inni nie (bardzo często przydatne gdy jest strasznie mocna burza).

Złączono Posta : 30.09.2007 (Nie) 16:52

PS

Nie rozumiem tego. Jak to inaczej G czyli GPS?:expressionless: 3G a GPS to jest całkiem co innego.

(system) #5

G czyli GPRS jakby coś....

Pewnie twój telefon albo nie obsługuje EDGE, albo nie rozróżnia dostepu do sieci EDGE od GPRS, dlatego jak nie jesteś w zasięgu 3G to pojawia się G od GPRS :stuck_out_tongue:

(Simozone) #6

Chodziło mi o GSM :slight_smile: Mój błąd.

Dzięki za wyjaśnienie sprawy z 3G.

(Zbych ) #7

Jest i minus ,mając załączone "sieć podwójna" czy "auto" , bateria szybciej się zużywa jakieś 30% , a to dlatego że telefon cały czas poszukuje sieci 3G , sieci 3G mają bardzo słabe nadajniki od około 50-1000 metrów i telefon "w ruchu" co chwila "przeskakuje" na inny nadajnik.

(Mariusz9a) #8

Ja nie wiem kto Cię takich bzdur nauczył. Chyba że mówisz o piko i mikro komórce.

Tak na prawdę to nodeB ma teoretycznie zasięg do 8km (ale słyszałem o przypadkach złapania zasięgu w odległości 14km od nodeB). Tylko w bardzo nieprzyjaznych warunkach (wewnątrz gęsto zabudowanego osiedla itp.) jego zasięg może osiągnąć ok 1km lub gdy sieć jest bardzo przeciążona to wtedy zasięg nodeB się zmniejsza. Jednym słowem zasięg nadajnika nodeB nie jest stały w czasie i zależy od ilości zalogowanych w danej chwili użytkowników.

(Zbych ) #9

to wytłumacz dlaczego np w Katowicach zasięg 3G jest tylko w pobliżu nadajników i to w dodatku bardzo mały zasięg około 500 metrów jeszcze gożej jest z nadajnikiem w Bielski-Białej bo tylko jakieś 50-100 metrów i jeszcze jedna sprawa dlaczego np. w Holandii gdzie sieć 3G jest w 99%(obszarowo)dostępna nadajniki są rozmieszczone na co drugim słupie wysokiego napięcia i w zasadzie na każdym wiatraku , po co tak gęsto skoro piszesz że może być to 8 km , pozatym w Polsce sieć 3G nie może być przeciążona bo bardzo mało jest użytkowiników telefonów z taką "funkcją" druga sprawa że z sieci UMTS może kożystać jednocześnie kilka milinów ludzi a i tak się nie "przeciąży" nawet kożystając z wideokonferncji w przeciwieństwie do sieci GMS, gdzie często dochodzi do zapchania łacza zwłaszcza w sylwestra.

Złączono Posta : 01.10.2007 (Pon) 21:59

przeoczyłem jeden wyraz "teoretycznie" jednak praktyka udawadnia znacznie coś innego. teoretycznie w mojej okolicy jest kilka nadajników , Katowice , Tychy Pszczyna , Czechowice , Bielsko więc w całym tym regionie powinna funkcjonować sieć 3G a praktycznie to jej musisz szukać dokładnie takim samym sposobem jak robią to "poszukiwacze" łącz Wlan

(Mariusz9a) #10

Bzdury piszesz. Wystarczy kilkadziesiąt osób które zaczną korzystać z wideo rozmowy z tego samego nodeB abyś przy próbie zalogowania do nodeB zobaczył na telefonie napis "sieć zajęta" lub nie mógłbyś wykonać nawet zwykłego połączenia głosowego. Tak samo sprawa wygląda z mobilnym internetem, gdy dużo ludzi jednocześnie z niego korzysta na tym samym nodeB to sieć przerzuci Cię automatycznie do EDGE. Jeżeli masz taką możliwość to przystaw do anteny sektorowej w nodeB telefon działający w 3G w odległości powiedzmy 1m to wywalisz z sieci wszystkich którzy są aktualnie zalogowani do tego nodeB a jego zasięg po prostu zniknie.

Sygnał 3G (2100MHz) ma bardzo małą przenikalność przez jakiekolwiek przeszkody. Podobnie jest z sygnałem DCS (1800MHz), ale trochę lepiej. Dlatego tak ciężko złapać zasięg 3G wewnątrz budynków. Poza tym wystarczy kilka warstw betonu i cegieł aby sygnał z nodeB całkowicie się wytłumił.

Nie wierze w wartości 50-100m jakie podałeś w przypadku Bielska-Białej, bo to by oznaczało że stojąc po drugiej stronie ulicy gdzie znajduje się dany nodeB Ty juz nie masz zasięgu:]. 500m w Katowicach się zgodzę.

Po to aby uniknąć zanikania zasięgu podczas "zwiększonej" pracy nodeB, po to aby zapewnić w miarę optymalną przepływność danych. Czyli po prostu dlatego aby zapewnić optymalną prace sieci.

Co do 8km to tyle nodeB osiąga w teorii. Przykład: gdy wyjdę na dach mojego bloku telefon łapie zasięg 3G sieci Play (POL 06) z Katowic oddalonych ode mnie o 5km.

Podobnie będziesz miał z każdym nadajnikiem UMTS, gdy wzniesiesz się tylko troszkę ponad zabudowania to bez problemu na długości kilku km będziesz miał idealny (pełny) zasięg 3G.

Złączono Posta : 01.10.2007 (Pon) 21:34

Porównaj zasięg jaki podaje operator na swojej mapce zasięgu. Tylko pamiętaj że zasięg UMTS/HSDPA jest podawany tylko na zewnątrz budynków. Zasięg ten jest dostępny wewnątrz budynku tylko w bardzo bliskiej odległości od nadajnika.

No i tak jak pisałem wcześniej, jakiekolwiek przeszkody bardzo silnie tłumią sygnał z nodeB.

Znasz może lokalizacię nadajników w tych miastach?

Tak na prawdę w tych miastach co wypisałeś w sumie jest kilkadziesiąt nadajników nodeB. W samych Katowicach jest ich cała masa.