Comodo Firewall Pro - kontrowersyjny?


(Tobster) #1

Witam, jak to jest z tym Comodo. Czytałem komentarze, że zawiera jakiś spyware, inni twierdzą, że to fałszywe alarmy etc. Jak to jest ? Jakim darmowym programem można go zastąpić ( Online Armour odpada bo nie działa pod Vistą)?


(Kolmar) #2

A skąd takie komentarze. Gdzie czytałeś, podaj link, chętnie spojrzę na to.


(KaisuM) #3

Ktoś go na forum zachwalał, i ja postanowiłem go sprawdzić. Szybkie ściągnięcie instalki, potem wgranie, przeskanował komputer - nic nie znalazł.

Poprosił o restart komputera - dostał to.

I tak jak się spodziewałem, zapytał w jakim trybie ma działać - jak pilny ma być, wybrałem opcje średnią - safe. Domyśliłem się, że zaraz żaden program nie będzie miał połączenia z internetem - i tak się też stało. Odpaliłem winampa - radio planeta.fm, nic nie połączyło, nie wyskoczył żaden alert, odpaliłem tlena - komunikator, i tu również brak połączenia, żadnej informacji ze strony firewalla. Zacząłem szperać w opcjach comoda, zauważyłem że na starcie zablokował dostęp do internetu SVCHOST.exe. Ustawiłem wszystkie aplikacje jako zaufane - żadnych rezultatów, wyłączyłem go - żadnych rezultatów, uruchomiłem komputer bez comoda - żadnych rezultatów. Doszedłem do wniosku, że jakiś plik systemowy odmówił posłuszeństwa - bo przecież system stoi już 4 lata i 10 dni :slight_smile: format? wielce prawdopodobne. Nagrywarki dvd - brak. Lanu żeby przerzucić ważniejsze pliki - zablokowany przez COMODO. Pozostaje 2 GB pendriva. W wielkim międzyczasie przeskanowałem wszelakimi sposobami komputer, spyware, adware, scandisk, defragmentacja, regclean. Restart komputera - internetu brak. Odinstalowanie COMODO - INTERNET w końcu się pojawił. Takie mam doświadczenie z tym Firewallem. :frowning:


(Kamil2993) #4

no własnie. Jakie to spyware zawiera ?. Przecież to jeden z najlepszych firewallów.


(Kolmar) #5

KaisuM , wiem nawet dlaczego miałeś problem :stuck_out_tongue:

Wpierw manuala do Comodo powinno się przeczytać, a nie bez większej wiedzy zabierać się do niego.


(Hito Kun) #6

Pff. Bullshit a nie spyware. To najlepszy darmowy firewall, z którego mogą korzystać także firmy. Sam używam go od wersji 2.4. Wersja 3 jest świetna i w połączeniu z Avastem i Spybotem stanowi zaporę nie do przejścia dla syfu. Z wszystkich opcji nie używam tylko Defense+, bo IMO jest zbyt upierdliwe, a bez niego i tak jestem bezpieczny. Trzeba tylko myśleć.


(StG 44) #7

Współczuję ,ja i podobnie jak większość userów nie miałem z nim problemów ,nie ma sensu pisać czyja to wina ,czy programu ,czy człowieka ,zresztą ze świecą szukać programu z ,którym pewien procent userów nie miałby problemów .

Może komuś się przyda ,polski opis instalacji i konfiguracji Comodo .

http://comodo.andgird.prohost.pl/?id=comodo1#instalacja

Co do znajdowania przez niektóre skanery AV szkodników w Comodo to oczywiście fałszywy alarm ,było to wyjasniane min. na forum Comodo i chociażby w komentarzach

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19 ... #komentarz

:!:


(Olek96) #8

tutaj jest całkowite objaśnienie rzekomego wirusa:

http://www.comodo.boo.pl/forum/viewtopic.php?t=10


(Kolmar) #9

Ciekawa sprawa, ja takiego pliku u siebie nie mam i to zarówno na XP jak i Viście.


(StG 44) #10

Sprawdzałeś ścieżkę C:\Programas\COMODO\Firewall\s1.tmp. (XP) jak nie masz to musiałeś wcześniej usunąć (AV) ,ja kilka razy instalowałem i zawsze był ten plik ,także nie ma takiej możliwości ,żeby nie było :stuck_out_tongue:


(Kolmar) #11

Cały system przeszukiwałem i nie posiadam takiego pliku. Tak czy inaczej nie ma co tym się przejmować.


(Binio21a) #12

Nawet gdyby miał spyware (wątpię), to pewnie jakieś do celów statystycznych np. jaka wersja comodo jest na kompie itp.; pełno osób ma bearshare, ono podobno ma w sobie spyware; podobno vista też ma w sobie spyware :x Nie ma się co przejmować nawet gdyby było, żadnych haseł napewno nie wyciąga :slight_smile:


(Skiff) #13

Comodo nie ma żadnego spyware. Pamiętam, że jak były pierwsze wersje tego firewalla były kiepskie. Źle działał, konfiguracja była do bani itp.

Jednakże w wersji 3 wprowadzono tak wiele zmian i ulepszeń, że zdeklasował dotychczasowego lidera darmowych firewalli (Kerio). Tak się stało, że Kerio sprzedał firewalla Sunbeltowi (i to był początek końca tej zapory), a Comodo stało się lepsze od Kerio i w tej chwili jest zdecydowanie najlepszym firewallem dostępnym za darmo na rynku.

Posiada zaawansowaną konfigurację, a dla osób które się na tym nie znają niech ustawią firewalla w trym "safe mode". Wówczas dla programów znajdujących się w bazie danych Comodo automatycznie będzie on zezwalał na połączeni z internetem. Dla reszty (czyli tych programów, których nie zna) będzie się pytał.

A Defense+ jest wg mnie już zbyt paranoiczną funkcją. Ewentualnie można ją używać, gdy nie ma się zainstalowanego antywirusa.


(Andgird) #14

@rokko: chodzi o słynną wymianę poglądów między _alfem i kattem.

@Skiff: Zaraz po instalacji najlepiej jest używać ustawień "Training Mode", a później dopiero przejść na "Safe Mode". A Defense+ to nic innego jak HIPS z antywirusów i nie spotkałem jeszcze nieupierdliwego HIPS-a. Każdy jest "wredny".


(Skiff) #15

Zależy jak leży :slight_smile: ja używam od razu "Custom Policy Mode" bo nie chcę, żeby program się rządził za mnie :wink:

Dokładnie. Też nie widziałem nieupierdliwego - pierwsza wyłączana funkcja w czymkolwiek by była :slight_smile:


(Andgird) #16

Ja też :slight_smile:

W innych programach też to robiłem, ale Defense+ spodobał mi się. Lepiej żebym pamiętał o wyłączeniu HIPS-a w CAV3 jak wyjdzie, bo może zrobić się cyrk :wink:.