COMODO nasłuchiwanie

ostatnio chciałam się ochronić przed podsłuchami na GG więc w tym celu ściągnęłam comodo firewall. w aktywnych połączeniach przy gadu gadu i Skypie pojawia się czasami nasłuch na: [jakiś numer]. Z racji tego że jestem kompletnym lamuchem w tej dziedzinie i moja wiedza ogranicza sie do podstawowych czynności

pytam czy wszystko ok i czym jest ten nasłuch. Wystarczy mi ten firewall do ochrony przed “podsysaczami” ?

  1. nie jakiś numer, ale na port o danym numerze

  2. Comodo to obecnie jedna z najlepszych zapór, ale trzeba wiedzieć jak ją skonfigurować

  3. poczytaj na internecie o zaporach - jak działają, co robią, zajrzyj na fora internetowe (możesz zacząć od forum Comodo skoro zainstalowałaś tę zaporę)

Po pierwsze firewall nie chroni przed podsłuchiwaniem a przed włamaniem się do komputera (służy do czego innego ale też jest niezbędny tak jak dobry antywirus).

Po drugie nasłuchiwanie na określonym porcie jest pewnym programom niezbędne aby mogły odpowiedzieć na zapytanie z sieci, np. w przypadku programów typu skype czy gg aby mogły powiadomić o wiadomości czy połączeniu a w przypadku programów typu p2p aby mogły na zapytanie wysłać żądany przez kogoś plik.

Po trzecie w przypadku takich programów jak GG ciężko jest się zabezpieczyć przed podsłuchiwaniem bo o ile mi wiadomo wciąż cała transmisja jest w nim nieszyfrowana (chyba że już to zmienili) i każdy może łatwo podsłuchać co piszesz do kogoś (sam to kiedyś testowałem).

Jedyny sposób aby się całkowicie zabezpieczyć przed podsłuchiwaniem to użyć dodatkowego programu który będzie szyfrował całe połączenie z netem ale to może się odbić na prędkości połączenia.

…a po czwarte, zmień nastawienie do internetu, bo wpadniesz w manię prześladowczą, w którą, niestety, wielu już wpadło.

Ad rem - odinstaluj tego Comodo Firewall, bo to dobry, ale trudny do konfiguracji program. No, chyba, że… prowadzisz bank?

Włącz Panel sterowania > Zapora systemu Windows (zapyta o GaduGadu!) i ciesz się internetem. Miłego tygodnia!

NO, NO, NO i jeszcze raz NIE!

Człowieku co ty piszesz!

Zapora wbudowana w windowsa jest równie skuteczna jakby jej nie było, hakerzy i lepsze wirusy łamią to zabezpieczenie momentalnie!

A Comodo wcale nie jest trudny w konfiguracji a jak ktoś ma problem to jest na jego stronie forum gdzie fachowcy pomogą.

Oczywiście zgadzam się z tym co napisał Poraj żeby nie popadać w paranoję ale jest kilka rzeczy które uważam za obowiązkowe w kwestii bezpieczeństwa:

  1. [*:3naskgp9]Przede wszystkim nie klikać we wszystko bezmyślnie;