Cool'n'Quiet i niestabilna praca komputera

Odkopuję temat ponieważ mam ten sam problem co przedmówca a jego rozwiązania ze świecą szukać. Posiadam dokładnie taki sam procesor. Tak samo zainstalowałem sterowniki z płyty dostarczonej z MoBo (Gigabyte GA-M61PME-S2) oraz najnowszy ze strony AMD. Inne sterowniki oczywiście zainstalowane.

Mój komp, tak samo jak przedmówcy, dostaje nagłych zawieszek lub najzwyczajniej wyłącza się (jak po wyciągnięciu wtyczki zasilania) kiedy włączona jest funkcja Cool ‘n’ Quiet (bios i schemat zasilania “minimalne zarządzanie energią”), a procesor pracuje w tej chwili z taktowaniem 1000MHz (wiem ponieważ na bieżąco prowadzę pomiar Everestem - czujniki na pasku zadań). Zazwyczaj dzieje się to przy lekkim użyciu komputera jak np. przeglądanie internetu. Podczas pracy wymagających aplikacji (np. gier) nigdy nie było takiej reakcji. Z miejsca wykluczyłem zasilacz bo jest on w miarę nowy (kupowany w październiku 2008 Chieftec 450W). miałem także zainstalowany programik I-Cool (co do którego nie jestem pewien czy jest on kompatybilny z moją MB mimo ze jest na dołączonej płycie…) ale po odinstalowaniu go problem nadal występuje.

Przestawiłem w schematach zasilania na “stacjonarny w domu/biurze”, procesor cały czas jedzie na 2700 MHz i obserwuje czy się nie wyłączy. Chciałbym jednak używać tej funkcji bo po pierwsze oszczędza procesor i energie a po drugie sprawia, że wentylator wolniej chodzi co jest zbawienne dla uszu :smiley: System Windows XP SP3 PRO.

Jeżeli ktoś miał podobny problem to ponawiam prośbę przedmówcy o pomoc w rozwiązaniu go :slight_smile:

Kamiloski_ , nie podpinaj się pod istniejące tematy - jeżeli masz problem, załóż własny temat.

Wydzielono.

Podaj model, markę i moc zasilacza, do tego grafikę i procesor.

Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 5200+, 2712 MHz, Brisbane

Płyta główna: Gigabyte GA-M61PME-S2

Grafika: Gainward ATI Radeon HD4650 DDR2 1024MB RAM 128bit

Zasilacz: Chieftec GPS-450AA-101A 450W

Musze jednak napisać sprostowanie bo nie jest to chyba problem z samym Cool ‘n’ Quiet, ponieważ wyłączyłem ta funkcje w biosie a komp nadal się wyłącza i zawiesza :frowning:

Miałem Windowsa XP SP3, teraz obserwuje jego zachowanie na Windowsie 7 RC. Może problem tkwi w systemie i sterownikach dla niego?

EDIT

Wrzucam screena z Everesta

73769325.th.jpg

Czy napięcie +2.5V jest odpowiednie??

EDIT 2

Sprawa się wyjaśniła.

Przyczyną problemu nie był Cool ‘n’ Quiet ale Dual Core Optimizer.

W celu sprawdzenia czy problem dotyczy sprzętu czy systemu przesiadłem się na Ubuntu 9.04. Dwa dni pracy iżadnych problemów. Potem pod Windows XP usunąłem DCO i obserwowałem. Przez cały dzień komp chodził na wolnym chodzie; nic się nie działo. Zainstalowałem DCO, zostawiłem kompa, wracam za 30 min a tu zwiecha :smiley: Jednoznacznie więc mogę stwierdzić, że przyczyna leży w niezbyt prawidłowym działaniu tego programiku pod Windows XP. W moim przypadku DCO i tak nie zmienia praktycznie nic w kwestii wydajności także mogę go usunąć i cieszyć się z rozwiązania problemu :slight_smile:

Temat do zamknięcia :arrow: