Core 2 Duo E6550 70*C

(Toffik325) #1

Siemka :!:

Wczoraj grałem w CoD4 i gra zamulała, na pewno bardziej niż kiedyś, nagle komp zaczął bardziej buczeć, ale byłem pewien, że to od grafiki (~78*C przy graniu w CoD4). Z ciekawości zminimalizowałem Call of Duty 4i włączyłem SpeedFan. Grafika, tak jak pisałem w normie ~75*, i ku mojemu zdziwieniu dwa rdzenie mojego C2D E6550 (nie kręconego!) podgrzały się do max. 70*C!W Core Temp to samo... Komp stoi przy kaloryferze, wtedy akurat był na dodatek gorący, ale nie zmienia to faktu, ze teraz jak do Was piszę na rdzeniach jest 48*C, mimo że żadnej gry nie mam włączonej, a kaloryfer jest zimny! Od kiedy dostałem kompa i porobiłem testy procesora, nie grzał się bardziej niż 50*C. I moje pytanie jest takie: Komputer dostałem 23.10.07r. i nie był on jeszcze czyszczony, czy oddanie go do czyszczenia, rozwiąże problem? Czy muszę kupować nowe chłodzenie na procka? Z góry dzięki!

(suchmen) #2

po 1. temperatura do 50 stopni w spoczynku to norma natomiast w stresie do 80 to też nie jest jeszcze źle.mój też ma koło 45 stopni w spoczynku i koło 75 stopni w stresie.procesory wytrzymują do 110 stopni-taka jest granica w instrukcji komputera którą czytałem.Żeby dodać Ci otuchy to mój stary pentium 4 ma już 7 lat mniej więcej i zawsze miał koło 80 stopni w stresie i działa po dzień dzisiejszy bardzo dobrze.Oczywiście możesz kupić chłodzenie co Ci schłodzi do 35-40 stopni ale po co? jeśli go nie kręcisz to nie ma to sensu

po 2. tak wyczyść go dokładnie-otwórz obudowę i odkurzaczem pościągaj koty kurzu a także przejedź po wiatraku na procesorze.

(Toffik325) #3

0k. Dzięki.

1. Słyszałem, że ogólnie Pentium 4 się mocno grzeją, a mój procek rok temu w spoczynku miał ~25 - 30*C, a podczas testu obciążającego nie przekroczył 50*C ;]

2. Ale chyba sam nie będę czyścił, może za kilka lat spróbuje, a teraz boję się, że coś rozwalę. Wolę oddać do serwisu. ;]

3. To w takim razie czemu mi gorzej CoD4 chodzi?

(suchmen) #4

oj po prostu rozkręć z tyłu kompa obudowę-2 śróbki z tyłu i otworzysz boczną klapę-wysuniesz ją i czyścisz,potem wsuwasz klapę i zakręcasz śrobki i gotowe-nic trudnego.

jakim cudem osiągnąłeś taką temperaturę 25-30 stopni? przecież to przy wiatrakach niemożliwe w zasadzie-chyba że masz super wiatraki a komp wydaje niesamowity hałas albo masz chłodzenie wodne.

P.S jeśli masz wiatrak na karcie grafiki i ona osiąga dużo stopni to bym stawiał na to że to ona powoduje spowolnienie COD4 i to na niej wiatrak tak głośno pracuje a procesor nie jest niczemu winny.Stawiam że to wina karty graficznej

(Toffik325) #5

Nie wiem jakim cudem, ale jak robiłem teścik na nowiutkim kompie przez około 10min to temperatura nie wzrosła więcej niż 48*C... chyba, że to był błąd w starszej wersji SpeedFana :stuck_out_tongue_winking_eye:

Grafika to Zotac GF 8800GTS 640mb, testowałem na różnych sterownikach, 180.48, 175.16, 169.xx (nie pamietam jakie, ale mialem je na plycie). Ale grafika się nie nagrzała bardziej niż 80*C ;/

(Yamaha503) #6

Ale była bliska 80?

Jak na GeForca to dużo za dużo

(Toffik325) #7

temperaturę sprawdzałem i było około 75 - 78*C

(eyeti) #8

loltoFFik , no to nieźle Ci się karta grzała.

:slight_smile:

(Toffik325) #9

Ale pod obciążeniem mam tyle, to znaczy, że za dużo? Nawet jak na starszą wersje 8800GTS (ta co ja mam)?

(Alzajac1) #10

Po 1 nie porównujcie nawet temperatur pentium 4 do c2d !!

Po 2 zobacz mój podpis... Mój E2180 (również 65nm) podkręcony o 70% (napięcie zwiększone z 1.32V do 1.42V) ma w spoczynku 34*C a w stresie nie przekracza 54*C (bez podkręcenia miał 26-27*C w spoczynku) !!

!!

Koniecznie rozkręć kompa i sprawdź sytuacje radiatora na procku i jego wiatraka bo zakładam że chłodzenie jest boxowe. Radzę odsunąć też kompa od kaloryfera bo to mu w cale nie pomaga a w ręcz przeciwnie... Do środka powinno dostawać się chłodne powietrze a wydostawać gorące a w twoim przypadku chłodnego jest zero... Uporządkuj kable w środku obudowy żeby było tam jak najwięcej miejsca i żeby nie przeszakdzały w obiegu powietrza.

To że gry ci wolno chodzą wcale nie musi powodować temp a możliwe że masz zasyfiony system. Proponuje żebyś wstawił w oddzielnym temacie w innym dziale forum logi z hijackthis i combofix - być może znajdzie się coś co powoduje to wszystko.

Sprawdź też jak wygląda sytuacja z wiatrakiem na karcie.

temperatur nie monitoruj SpeedFanem bo ma błędy (mi pokazuje temp dysku 217*C) - mierz temp Everestem Ultimate albo sprawdzaj w biosie.

(Toffik325) #11

Dobra. Założyłem nowy wątek. Podałem log. Proszę, sprawdźcie. Z góry dzięki! :wink: :wink: :wink: