Core2duo E8400 - temperatury

(Mlynek) #1

Mam nowy dysk twardy WD 500GB, martwi mnie jednak odczyt spin up time.

current: 181

worst: 178

threshold: 21

data: 5925

Odczyt z programu HD Tune.

Niby wszędzie pisze który parametr smart co określa ale ja nadal nie wiem na co zwracać uwagę.

Curent - próg wystąpienia błędu - co przez to rozumieć?

Worst - wartość dla modelu dysku (tu wszystko jasne)

Treshold - najgorsza wartość (niby wszystko jasne ale dlaczego najgorsza niby wartość jest mniejsza niż wartość obecna, przecież im dłuższy czas startu dysku tym gorzej)

Data - wartość na chwilę obecną

(Krzkaczor) #2

Sorry za mały ot ale chyba nie ma sensau zakładać drugiego tematu.

Mam ten sam dysk i nie wie ktoś czy można wywalić tego softa co jest tam wbudowany na dysku? To jest instalka jakiś trailow

(Cosik Ktosik) #3

jeksel , Tym parametrem się nie przejmuj. Oznacza on średni czas (w milisekundach) osiągnięcia przez talerze pełnej prędkości. Sprawdź w specyfikacji dysku jaki jest czas rozkręcenia talerzy. Jak u Ciebie jest x2 razy większy to dopiero możesz się zacząć zastanawiać nad stanem łożyska.

(Mlynek) #4

Nie będę zakładał nowego wątku więc zapytam tutaj.

Trochę niepokoją mnie temperatury E8400.

Bios pokazuje 40 stopni.

Realtemp: Core0=50 core1: 47stopni

Temperatury w spoczynku w temperaturze otoczenia ok. 22stopnie.

Czytałem masę wątków na ten temat i temp. powinny być niższe.

O ile temp. którą podaje bios się nie przejmuję, bo podobno gigabyte zawyża temperatury.

To już realtemp (ver 2.79.4) teoretycznie powinien podawać prawidłową temperaturę. No chyba że uwzględnia on temp. podawaną przez bios?

Radiator jest letni, praktycznie zimny, może mieć góra 38stopni (wygląda tak jakby temp. podawana przez bios była prawidłowa).

Co radzicie, bawić się jeszcze raz nakładaniem pasty?

Wydaje mi się że zrobiłem to dobrze, zresztą nie pierwszy raz montowałem procesor, pasta bardzo cienko nałożona, ale tak aby zakryć cały procesor.

Pasta Zalmana (taka w pędzelku).

Dodam, że po 15min grze w stalkera temp. w realtemp: core0=63, core1=58 czy takie temp. mogą wpływać na żywotność procesora?

(Cosik Ktosik) #5

Dosyć dużo. Ja na 8200 podkręconym do 8400 i na zwykłym BOXowym chłodzeniu mam odczyty 27 (37 rdzenie), więc uważam, że przydałoby się jeszcze raz nałożyć pastę (Zalman ZM-STG1), albo też poczekaj, aż poprzednia się wygrzeje.

Temperatury w Stalkerze są za duże.

Temperatura zawsze wpływa ujemnie na żywotność procesorów.

(Mlynek) #6

Dotknąłem jeszcze heatpipów i są również zimne.

Więc albo rzeczywiście niezbyt dobrze założyłem radiator albo po prosu mam uszkodzone czujniki (czytałem że często E8xx tak mają).

A może po prostu to normalna temp. rdzeni i innym osobom ją zaniża? :slight_smile:

W realtempie tjmax mam ustawione na 100, dobre ustawienie?

Czy w przypadku ponownej próby montażu radiatora, muszę zetrzeć "starą" pastę, czy wystarczy jeśli jej trochę więcej dołożę?

Jeśli muszę ją zetrzeć to czym? Wystarczy np. chusteczką czy koniecznie muszę zmyć resztkę spirytusem lub specjalnym płynem?

(Mlynek) #7

Nici z ponownego nałożenia pasty, nie mogę obrócić kołków mocujących radiator, wkładam w to całą siłę a one ani drgną.

Nie mam też ochoty wyjmować płyty głównej, zostanę przy tym co jest, stosunkowo rzadko gram, więc myślę że sporadyczne temperatury 60-65 stopni nie zrobią procesorowi niczego złego (przy założeniu oczywiście że tyle faktycznie mają rdzenie, choć nie wydaje mi się aby były tak ciepłe), docisnąłem jeszcze raz kołki i temp. są zbliżone, zresztą po żadnym nie widzę aby był niedociśnięty.

(Yanek1982) #8

Spróbuj sprawdzić temperaturę za pomocą Core Temp: http://www.alcpu.com/CoreTemp/. Według mnie najlepszy program tego typu, np.Speed Fan u mnie mocno kłamał (mam E7200).

(Adalbert) #9

jeksel , jak na moje oko, to na pewno czujniki przekłamują. :slight_smile:

(Mlynek) #10

Pozwolę sobie odświeżyć temat.

Udało mi się jakimś cudem zdjąć chłodzenie procesora. Docisk był dobry, ponieważ pasta znajdowała się również na radiatorze.

Zamontowałem go jeszcze raz z większa ilością pasty i... temperatury są nadal takie same.

Dziwi mnie to bo na dotyk heatpipy są zmine więc będą miały max. 36-37 stopni. Gdzieś czytałem, że heatpipy mogą być wadliwe ale jeśli tak to sama miedź w jakimś stopniu powinna jednak przenosić ciepło i powinno być to odczuwalne. No chyba że rzeczywiście E8400 ma tak niskie temp. że trudno to wyczuć na dobrym coolerze z uwagi na dużą powierzchnię oddawania ciepła.

(Adalbert) #11

"z większa ilością pasty" - to jednak jest minus :slight_smile: trzeba dążyć do jak najmniejszej grubości warstwy pasty, ale jednocześnie by łączyła całą powierzchnię radiatora z procesorem.

Jeżeli z innych programów podobny odczyt, to raczej czujniki przekłamują i nie poradzisz nic na to.

(Mlynek) #12

Wczoraj coś mnie tknęło aby sprawdzić nie tylko heatpipy ale stopę radiatora, mój radiator jest tak zbudowany że płaska stopka dotyka bezpośrednio procesora, później od niej są poprowadzone heatpipy. Okazało się że nawet stopka jest zimna a co za tym idzie prawie na pewno czujniki są wadliwe. Radiatora dotykałem specjalnie schłodzonymi rękami zimną wodą aby poczuć jakieś ciepełko radiatora.

(Adalbert) #13

"Radiatora dotykałem specjalnie schłodzonymi rękami zimną wodą aby poczuć jakieś ciepełko radiatora." - pomysłowe, nie myślałem nigdy o tym :slight_smile:

(Mandrasik17) #14

to moze sprobuj jeszcze raz ale schlodz w lodowce rece;)