Coś dla fanów debiana - sidux?


(Init3) #1

Przeglądając distrowatch natrafilem na ciekawe distro sidux. Pewnie "odkryłem amerykę" ale z tego co czytam jest to skonfigurowany juz debian sid z jakimiś dodatkami i chyba z KDE - http://sidux.com

I tutaj mam pytanie, jakie to sa dodatki, czy to jest zwykly sid z KDE czy coś wiecej?


#2

http://distrowatch.com/table.php?distribution=sidux - tutaj masz opis pakietów które zawiera sidux. Porównaj to z Debianem i będziesz wiedział gdzie są róznice.

Złączono Posta : 27.05.2007 (Nie) 15:42

Pierwsza róznica jaka rzuciła mi sie w oczy, to to, że Sidux jest kompilowany pod i686, a Debian pod i386.


(Marcinch7) #3

ah, mi się ten sidux nie podoba, jest to zepsuta wersja Debiana!


(Init3) #4

No tak, czyli w sumie sid+KDE, czyli zaoszczedzone jakieś 30 minut na upgrade pakietów i kernela oraz kolejne na instalacji KDE, czyli fajna sprawa.

Złączono Posta : 27.05.2007 (Nie) 15:46

jakaś argumentacja?


(Marcinch7) #5

takie przeróbki mają pełno bugów !!


(Init3) #6

O lol wlasnie na forum debiana jest taki sam topic :smiley:

http://www.debian.linux.pl/viewtopic.php?t=2237

E tam, wiadomo ze najlepiej wszystko robic samemu ale jak ktoś chce zaoszczędzić tą godzinkę to jest idealna opcja


#7

(Init3) #8

hmm chyba tak nie do końca...jeśli mówimy o sidzie, z tego co pamietam to w moim sidzie byly pakiety na i686 a zainstalowalem lennego i zrobilem upgrade. W grubie przy nazwie kernela bylo (i686) tak samo po poleceniu uname -a

Też chętnie posłucham tak obeznanego w temacie kolegi 8)


#9

Mówisz tutaj o jądrze, ja o pakietach. Ale skoro wszystkie pakiety w Sidzie można upgrade'ować do i686, to zwracam honor.


(Marcinch7) #10

KaKa` napisał tam

Czysty Debian posiada dużą pomoc techniczną, poza tym istnieje już Debian Etch, więc poco używać "zepsutego" Sida


(Azpr) #11

marcinch7 Etch to ten ostatnio co wyszedł po latach? Bo nie siedze ostatnio w "nowinkach" ale z tego co wyczytałem to... mogliby dać samego debiana... a "patrzac" na owośći w nim to jest ich mało... np. stare gnome 2.14?


(Init3) #12

Miałeś pokazać bugi w tej dystrybucji znawco?

Debian Sid to tez czysty debian, a sidux to debian sid + kde, jaki ty jesteś cenzura. :snipersmile:

Złączono Posta : 28.05.2007 (Pon) 14:55

Etch to etch, gałąż debiana głównie na serwery a nie na desktop, etcha mozesz zaktualizowac do lennego (testing) oraz sida (unstable) - który jest idealny jako dekstop i zapewniam cie ze jest stabilniejszy od ubutnu.


(Mztswk) #13

Tata, a Marcin powiedział, że jego (tata) powiedział...


(moongoose) #14

Ja testuję juz parę tygodni Siduxa. To distro zrobiło na mnie spore i to pozytywne wrażenie. W porównaniu z Kubuntu, które jest na razie moim podstawowym OS, Sidux to demon szybkości. Jak na razie nie miałem żadnego kernel panic i innych niespodzianek.

Być może to distro niedługo będzie moim podstawowym, ale też na razie dużo czytam i myślę o Archu. Na różnych forach wyczytałem wiele pozytywnych rzeczy o tym OS. Sorki odbiegłem od tematu.

Według mnie Sidux to fajna sprawa i być może niedługo będzie bardziej znany.

Pozdrawiam


(Kaka') #15

Panowie, mylicie dwa pojęcia: Debian a Sidux. To drugie to przeróbka Debiana, ja do niej nic nie mam, a nawet dobrze, że powstała. Dzięki temu więcej ludzi może poznać ten wspaniały system jakim jest Debian. Osobiście, jak już wspomniałem, wolę używać "czystego" Debiana - dlaczego? Bo mam nad nim pełną kontrolę, wiem co mam zainstalowane, wiem gdzie co się znajduje itd. Dystrybucje typu Sidux, *buntu, Mandriva, Suse, tego mi nie dają.

Dlatego proszę Was: nie kłóćcie się co jest lepsze, bo to sensu nie ma. To jest Open Source, powinniśmy się cieszyć, że powstało coś nowego, powinniśmy pomagać innym, a nie dyskutować "co jest lepsze: kura czy jajko" ;D

Pozdrawiam.


(Init3) #16

Korzystałem ostatnio z Debiana Sid, wcześniej testowałem Siduxa, a teraz siedze na Ubuntu i żadnego przyspieszenia nie zauważyłem. Sidux jest szybszy tylko w starcie, a reszta działa normalnie a nawet gorzej bo ze stabilnością to mu dużo brakuje nawet do ubuntu a co dopiero do debiana.

Ogólnie nie spodobało mi się to distro.

Areh miałeś jednak rację, oczywiscie palnałem głupote, sid nie ma pakietów i686 :wink:


(moongoose) #17

@knapik - odpowiem tak - na siduxie i kubuntu mam zainstalowane te same pakiety - mój komp ma tylko 384 MB RAM-u i jak zapuszczam KTorrenta, FF i słucham muzy - to sidux pracuje bardzo stabilnie, natomiast kubuntu przy tym samym po jakimś czasie się "zamula".

to by było na tyle.

Pozdrawiam.