Coś zjada ok. 600MB RAMu. Jak sprawdzić co to?

Witam

Na bieżąco widzę ile pamięci RAM jest aktualnie zajęte a ile wolne. Zazwyczaj poziom ten oscylował w granicach 900-1200 MB pamięci zajętej w zależności od tego, co robiłem. Tuż po starcie systemu zwykle ok. 1000 MB jest zajęte. Jednak od pewnego czasu, po kilkunastu, może kilkudziesięciu minutach od włączenia (restartu) systemu, poziom zajętości pamięci zaczyna oscylować w granicach 1600-1700 MB i to nawet kiedy system “stoi” (i powiedziałbym, że z dnia na dzień kilkadziesiąt MB przybywa :evil: bo niedawno jeszcze nie przekraczało znacznie 1600, a teraz zbliża się mocno do 1700).

Pytanie moje, jak sprawdzić co to może być? Ewentualnie jakiś program do przeczyszczenia pamięci, chociaż nie ukrywam, że jednak wolałbym najpierw sprawdzić co lub kto jest winowajcą :2gunfire:

Nie wiem, jaki masz system, ale już zużycie na poziomie 1 giga to jakaś masakra. Jest kilka programów, które odpowiedzą Ci na pytanie, co w systemie w danej chwili działa, jakie ma zużycie procesora, pamięci RAM, jaki ma priorytet oraz pozwoli na zarządzanie tymi procesami - zmniejszenie zużycia pamięci, procesora, zmianę priorytetu, “zabicie” procesu, jego restart. Polecam 2 z polską wersją językową (ich opisy możesz znaleźć na tym forum http://forum.antivir-polska.info/index.php)

AnVir Task Manager http://www.anvir.com/

System Explorer http://systemexplorer.mistergroup.org/

albo bardzo przyzwoity ProcessLasso http://www.dobreprogramy.pl/Process-Las … 15431.html

Sprawdza się w menadżerze zadań

Ctrl+alt+del

Najlepiej to wklej zawartość loga z programu HijackThis na www.wklej.org i daj linka na forum. Odpalasz program i Do scan and save log file.

Owszem…jest do sprawdzenia w systemowym menadżerze zadań, ale nazwy tam niewiele mówią niedoświadczonemu użytkownikowi…a kolega, który prosi o pomoc chyba takim jest…bez urazy :slight_smile:

W programach, które zaproponowałem jest pełna i łatwo dostępna informacja czego proces dotyczy - jakiego programu, pliku, jaka jest jego lokalizacja. Poza tym są informacje dotyczące autostartu, czego w systemowym menadżerze zadań nie widać…jak wiesz…a ruchamianie msconfig to dla niektórych “czarna magia”. Czasem wystarczy tylko wywalić z autostartu programy, które niepotrzebnie tam rezydują (a większość programów bardzo chętnie chce tam rezydować, żeby “ułatwić” nam jego uruchamianie) i zjadają zasoby pamięci i niepotrzebnie obciążają system.

Logi z HijackThis są widzę na tym forum jedynym lekarstwem, a wystarczy tylko kilka rzeczy w prosty sposób sprawdzić i ustawić.

zużycie na poziomie 1 GB jak dla Windows 7, to raczej nie jest tragedia.

W menadżerze zadań właśnie nie ma czegoś co niby zjada mi aż 600 MB pamięci. Jest niby svchost.exe, ale on pobiera na poziomie 150 MB (co też jest dla mnie dziwne, bo zwykle było o wiele mniej). Poza tym, w menadżerze mniej więcej wszystko jest w normie (monitoruje to co jakiś czas). Jeśli chodzi o msconfig, to…no ja tam widzę aplikacje które znam i wiem że się uruchamiają. Raczej nie zauważyłem, żeby nagle coś się wkradło niepożądanego.

I właśnie w związku z tym, ten post:P

Zacznę od loga.

http://www.wklej.org/id/263207/ to log, po długo działający systemie

http://www.wklej.org/id/263208/ to log, po restarcie systemu

Nie wiedziałem, że masz W7…faktycznie przy tym systemie zużycie 1 giga jest niczym dziwnym. Natomiast nie bez powodu pisałem np. AnVir TM…on pokazuje dokładnie wszystko, co ładuje się do autostartu - mnie teraz pokazuje 41 pozycji z czego 10 jest wyłączonych…podczas gdy zakładka autostaru w msconfig pokazuje tylko 20 i wszystkie uruchomione - różnica 10 pozycji…teraz rozumiesz, że możesz czegoś nie widzieć?

Co do uruchamianych programów w autostarcie…myślę, że możesz spokojnie wyłączyć z niego Oscara, Paseczek, Daemonn Tools, wszystko, co dotyczy Adobe Readera, StikyNote, GG i Quick Tima.

na początek

start>uruchom>msconfig

w zakładce Uruchamianie odznacz:

O4 - HKLM…\Run: [sunJavaUpdateSched] “C:\Program Files (x86)\Java\jre6\bin\jusched.exe”

O4 - HKLM…\Run: [QuickTime Task] “C:\Program Files (x86)\QuickTime\QTTask.exe” -atboottime

\Run: [Adobe Reader Speed Launcher] "C:\Program Files (x86)\Adobe\Reader 9.

Uaktualnienia Javy (jusched.exe) też możesz spokojnie wyłączyć. Ze StickyNote sie mogłem zapędzić, bo jak masz jakieś notki na pulpicie, to Ci się nie załadują…sorry :slight_smile:

yakste , jeżeli w autostracie mam aplikacje które wiem od czego są i czemu są włączane to pół biedy. Nawet niech zamulają start systemu czy pamięć. Przynajmniej wtedy wiem, kto jest za to wszystko odpowiedzialny :stuck_out_tongue: Natomiast, tak jak mówiłeś, może być tak że msconfig może nie wszystko widzieć, a system działa tragicznie lub jak w moim przypadku, ma zasypywaną pamięć.

I dlatego zapytałem o jakiś programik, który by więcej widział :lol: Wypróbuje ten AnVir TM i zobaczymy, co on poradzi :smiley:

Jakby sobie nie poradził, to jeszcze się odezwę. Dzięki za podpowiedź :smilecolros:

master_zonk6 , oprócz quicktime’a to nie bardzo chce odznaczać pozostałe dwa, bo często używam PDF’ów, a ten SpeedLauncher z Adobe Reader przyspiesza trochę start tych pliczków. Co to Update Javy, zależy mi też na tym, żeby instalować najnowszą wersję na bieżąco, bo ostatnimi czasy dużo programuje w Javie. Także, w moim autostarcie, raczej umieszczam, to co mi potrzebne. Ale dzięki za sugestie :slight_smile: coś co mi pamięć zasypuje, raczej nie siedzi w widocznym miejscu w msconfig, bo praktycznie z dnia na dzień coś zaczęło zjadać pamięć, a ja nic nie instalowałem (prócz jakichś update’ów) od kilku dobrych tygodni. poza tym, staram się przeglądać autostarcik na bieżąco, czy jakiś niechciany syf mi się nie wplątał. aczkolwiek, tym razem coś się gdzieś wpakowało i nie mogę tego, przynajmniej na razie, znaleźć :stuck_out_tongue:

@Lena…odpuść sobie Adobe Readera, do którego musisz doinstalować jakiś “przyspieszacz” :slight_smile: Też tak miałem…jechałem cały czas na 7 choć już była wersja 9 (bardzo “kobylasta”), do której instalowałem też jakiś program likwidujący start większości wtyczek…wkurzało mnie to i w końcu zainstalowałem Foxita :slight_smile:

Kolejna osoba proponuje mi Foxita :stuck_out_tongue: będę musiał wypróbować w takim razie :stuck_out_tongue: