CPU_FAN non-stop na full (płyta: asrock 4coredual-vista)

Witam, posiadam płytę Asrock 4CoreDual-Vista http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=4CoreDual-VSTA&s=775 i procka Pentium Dual Core E2140 ze standardowym wiatrakiem.

Wiatrak w płytę wpięty w 4-pinowy CPU Fan Connector i ciągle kręci się na full obrotów ~2100RPM

w biosie mam opcję Quiet Fan która podkręca obroty tylko gdy procek przekroczy temperaturę którą mogę sam ustawić (od 45-65*C) procek cały czas śmiga po niżej 42*C (bez stresu)

nie zależnie od tego czy opcja jest włączona czy nie wentylator śmiga na full…

co ciekawe, jak opcja jest wyłączona to mogę za pomocą programu SpeedFan zwolnić obroty wiatraka (i robi się błoga cisza)

ale jak opcja quiet fan w biosie jest włączona, to wiatrak na zmiany w programie nie reaguje…

co z tym zrobić?

chciałbym, żeby to bios regulował szybkością pracy wentylatora, i przyśpieszał go tylko wtedy, gdy będzie taka potrzeba

(na płycie głównej mam jeszcze 3-pinowy wtyk Chassis Fan Connector (ale to jest chyba do wiatraka z obudowy, takowego nie mam wcale- czy może mylę się)

zauważyłem jeszcze ciekawą rzecz…

temperatura w BIOS`ie jest na poziomie 36-37*C, a każdy program (testowałem chyba ze trzy) pokazuje ją w okolicach 45*C, a w stresie dochodzącą do 57*C,

skąd ta rozbieżność?

Pamiętaj, że w biosie komp za wiele nie pracował więc i sie nie grzał, podczas ładowania systemu procesor jest wykorzystywany, dlatego jest cieplejszy. Poza tym rozbieżności zawsze jakieś tam są.

no a co z wiatrakiem?