CRT czy LCD - Dyskusja

(Lolz256) #1

Więc jak w temacie. Co wolicie, i co macie ? Przyjmujemy że każdy ma około 700 zł

Ja wolę naprawdę CRT - lepsza jakość obrazu - żywe kolory, większa ' gęstość' - to jedno, i nie wali tak po oczach jak LCD - no dobra, porządne firmowe LCD za 1500 zł nie walą po oczach ale nie mam zamiaru wydawac tyle kasy na sam monitor- dlatego 'mamy' 700 zł. Dobra LCD ma te plusy, że jest płaski, żre mniej prądu, ale naprawdę do filmów na kompie - tylko CRT. Aż się zdziwiłem, że moja karta graficzna z nowszych nie ma wejścia na crt, tylko przejściówkę. Tak samo z telewizorami - ale to inna historia.

(Kiepas) #2

Powiem szczerze kolego, że nie mogą sie z Tobą zgodzić. Sam mam LCD LG FLATRON L1919S 19" (czyli monitor na pewno w określonym przez Ciebie przedziale cenowym) i muszę Ci powiedzieć, że jakość obrazu, żywość kolorów kładzie na łeb mój stary monitor CRT. Jeśli chodzi o jasność (bo to miałeś zapewne na myśli mówiąc, że "wali po oczach") można regulować i na pewno trzeba się do niej przyzwyczaić bo jaki panel LCD byś nie kupił, zawsze będzie jaśniej niż na CRT. Ja np. jasność mam na niskim poziomie gdyż zazwyczaj pracuje w ciemnych pomieszczeniach. Tak naprawdę nie wyobrażam sobie teraz pracy na CRT - kwestia przyzwyczajenia.

(Cds A) #3

Technologia idzie do przodu, wybierac pomiedzy crt a lcd w naszych czasach to tak jak "wybrać procesor o architekturze 4bitowej czy 64bitowej?".

U mnie akurat chodzi o miejsce nie mam miejsca na crt, światło które mi pada z okna - jak miałem crt nie było nic widać na nim, teraz jest idealnie(prawie :slight_smile: ), mniej prądu "zżeraz", kolory np. w crt czarny jest gorszy niż w lcd (o plaźmie nie mówiąc).

(witek-pl) #4

@Dagher twoje porównanie ma się jak pięść do oka. W CRT czarny jest gorszy niż LCD? Ogólnie ta dyskusja nie ma większego sensu gdyż tanie panele LCD spowodowały że CRT jest na wymarciu (kupić dobrego kineskopowca to dopiero wyzwanie). Sporo ludzi krytukujących monitory kineskopowe miało wcześniej kiepskie i tanie produkcje z niskimi odświerzaniami, producentów o których świat nie słyszał (to tak jakby porównywać panele LCD sprzed 5ciu lat z obecnymi). Osobiście mam monitor CRT do codziennej pracy i giercowania + panel LCD do "zadań specjalnych" (eboki, PDF, Writer i inne gdzie pivotowany ekran bardzo się przydaje).

(Lolz256) #5

Ale jescze ta 'gęstośc' - na lcd wida te takie wypustki ...

(piotrekplay) #6

do 700zł? oczywiście że dobre CRT, za tyle kasy nie dostaniemy nic porządnego z LCD, za dobry monitor LCD trzeba dać przynajmniej tysiąc złotych (BenQ FP93GP), który i tak nie dorówna CRT'kom, lepsze monitory LCD oparte są na matrycach S-PVA, za które bagatela w Polsce trzeba dać 2000zł i więcej...

(Lolz256) #7

Wiesz, to tak jakbys porównywał malucha za 700 zł z maluchem za 2000 zł <- wiadomo, że drug lepszy.

(boczi) #8

CobraStyle , radzę zapoznać się z rynkiem monitorów i poczytać fachowe fora jak np. MVA.pl a potem dopiero głosić swoje "teorie". Porządny monitor możesz mieć już od około 900zł. Tak narzekasz na obraz.. Pewnie oglądałeś same low-endowe monitory, czyli te najpopularniejsze, oparte na matrycy TN z dennym kontrastem i przeznaczonymi do gier...

(Belenix) #9

Ja mam monitor LCD AG Neovo F-415 - troche za maly (15"), ale jakos sobie radze. Jedyne, co mnie denerwuje, to nieregularne podswietlenie ekranu, co widoczne jest zwlaszcza przy wyswietlaniu jednolitego bloku koloru na ekranie ;]

(Pawel Pieczyrak) #10

LCD góruje nad CRT pod kilkoma względami: mają lepszy kontrast, nie migoczą, pracują w wyższych częśtotliwościach, mniejsze czasy reakcji, są bardziej zdrowsze dla organizmu.

(Olixxx94) #11

Ja mam CRT i dobrze jest, nie oddałabym nikomu mojej "szafy" :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

(Feelek3) #12

Jak masz pisać takie bzdury to woqule nie pisz, od kiedy CRT ma czas reakcji, i mają lepszy kontrast ?

(Fokusmick) #13

chyba żartujesz :? LCD wali po oczach :?: , chyba odwrotnie

A co do wyższości jednej technologii nad drugą, to wszystko zależy do czego monitor ma służyć.

Jeśli ma to być profesjonalna praca grafika to oczywiście, że CRT, ale takiego nie kupisz za 700zł

Jeśli do codziennego użytku domowego, czyli www, office, gry to LCD.

(Olixxx94) #14

feelek jak widzisz tu chodzi o LCD a nie CRT. Przecież sam zaznaczyłeś ten fragment, w którym są napisane zalety przewyższające LCD nad CRT