Crucial MX200 pod sata 3 widziany i działający jako sata 2

Witam! Zakupiłem dysk Crucial MX200 i podłączyłem go pod napęd w DVD w laptopie (Acer VN-791g nitro) za pomocą adaptera Gembird (MF-95-01). Niestety jest on widziany w systemie (Windows 8.1 64 bit zainstalowany na dysku talerzowym) jako dysk sata 2. SiSoftware Sandra Lite pokazuje “current sata mode” jako G2 / SATA 300, a “maximum sata mode” jako G3 / SATA 600 (konsultant Acera również potwierdził, że slocie na napęd DVD jest sata3). Prędkość dysku również wskazuję na sata 2. Jeśli chodzi o adapter to znalazłem jedynie informację, że jest tam SATA 22 pin. Proszę o pomoc:)

Rozumiem że nie wpadłeś na to że oryginalne złącze pod dysk (wewnątrz laptopa) ma lepszy standard i tam powinien lądować SSD a wolny HDD do kieszeni której osiągów i tak nie wykorzysta?

Mógłbyś napisać coś więcej- co to znaczy lepszy standard? Mam pewność że tu i tu jest sata3.

Wybacz, mój błąd. Źle przeczytałem i myślałem że cd-rom miał sata2. W każdym razie zamień dyski. Ten oryginalnie przystosowany pod dysk i tak będzie miał lepszą wydajność.

A czy dysk talerzowy nie będzie się zbytnio grzał podłączony przez adapter do DVD. Już pomijając moje powody, chciałbym pozostawić system na dysku talerzowym i obawiam się o jego temperaturę. Podpytam Cię jeszcze, dlaczego pod sata 3 pod napędem DVD będzie gorsza wydajność?

W większości obudów laptopowych to dysk schowany w zatoce napędu grzeje się mniej - z racji tego, że prawdopodobnie będzie pełnił tylko funkcje storage-u dodatkowo będzie się mniej kręcił.

W takiej sytuacji byłoby ok, tylko że ja chciałbym (pomijając już powody) pozostawić system na talerzowym, dlatego obawiam się o jego temperaturę pod DVD.

w 90% przypadków w miejscu na cd-rom jest więcej lub tyle samo miejsca co w oryginalnej kieszeni na dysk która jest strasznie malutka (otwórz i sam oceń różnice). Sprawdź przez kilka dni. Jeśli temperatura nie będzie przekraczać 40 stopni nie masz się czym martwić.

Systemu nie musisz reinstalować po zamianie dysków. Najwyżej będzie trzeba zmienić priorytet bootowania w biosie.

Wydajność będzie gorsza głównie dla tego że produkując laptopa, nikt nie myślał o wsadzeniu tam dysku przez co może może być zastosowany kontroler gorszej jakości itd. Nie jest to żadna reguła jednak spotkałem się z wieloma takimi przypadkami.

W takim razie przełożę dyski i potestuję. Dzięki:)

Dysk SSD (nie ważne jaki) powinien znajdować się w zatoce przeznaczonej na dysk. Natomiast dysk HDD ląduje w zatoce DVD. Głównie dlatego, że zatoka DVD może nie być do końca przystosowana do obsługi dysku. Problemy mogą pojawić się na poziomie sprzętu lub oprogramowania. U mnie w ASUSie np: zasilanie na DVD jest odcinane na 1sek. przez BIOS podczas restartu komputera ponieważ BIOS myśli, że tam jest DVD.  

Nie wpływa to jakoś specjalnie na codzienną pracę ale już jakaś niedogodność jest.