Cyfrowa telewizja naziemna i multiswitch

Witam,

Mam w domu kilka telewizorów które nie obsługują MPEG-4 i połączone są z multiswitchem.Moje pytanie jest takie, czy można zamiast kupowania dekoderów dvb-t do każdego telewizora kupić jakiś konwerter sygnału z MPEG-4 na MPEG-2, o ile taki jest i i podłączyć do kabla od anteny a potem do multiswitcha.

Nie.

Oczywiście że można.

Jeśli te tv mają gniazdo CI to możesz się wyposażyć w moduł CAM konwertujący MPEG-4 na MPEG-2 (np. taki: http://www.telewizja-cyfrowa.com/modul_ci.html ), najdziesz ich sporo na allegro.

Oczywiście tv muszą oprócz gniazda CI mieć też głowicę DVB-T z obsługą MPEG-2.

Naziemna TV cyfrowa miała być w Polsce w MPEG-2.

Zrezygnowano i jest nadawana w MPEG-4.

Tak więc :

  • odwrotnie tak, można.
  • muszą mieć MPEG-4 :wink:

Wtedy taki konwerter nie miałby sensu.

Jedyny taki moduł na rynku to Neotion NP4 i taniej od niego można kupić tuner. Z modułami bywają problemy, poza tym nie obsługują one sygnału HD.

Jeśli bardzo zależy ci na tym, żeby nie mieć dodatkowych urządzeń, kup moduł (najpierw dowiedz się czy z twoim telewizorem on zadziała). Jeśli nie jest to aż tak istotne, lepiej kup tuner.

Takich modułów potrzebujesz po 1 szt. do każdego telewizora. Nie podłączasz ich do multiswitcha, tylko wkładasz w slot CI telewizora.

Chodzi mi o to że przez ten konwerter sygnał z anteny byłby już przetworzony i podłączony kablem do multiswitcha z którego mam wyjścia na 4 telewizory. Moim zdaniem to byłoby lepsze, sensowniejsze i tańsze rozwiązanie niż kupowanie tunerów do każdego telewizora.

Ciężko będzie coś takiego zrealizować. A na pewno nie wyjdzie taniej.

Pokuszę się nawet o stwierdzenie że nie da się tego zrobić bo MPEG-4 i MPEG-2 to metoda kodowania obrazu w pojedynczym kanale (tak jak w plikach video na kompie).

Taki teoretyczny konwerter musiałby się składać z demultiplexera (aby wypakować poszczególne kanały z danego muxa) wielokanałowej głowicy dvb-t z dekoderem MPEG-4 oraz koderem MPEG-2 i remultiplexera (aby ponownie wpakować te kanały do muxa), wyprodukowanie tak skomplikowanego urządzenia wywindowałoby jego cenę do kilku tysięcy zł.

Dla porównania taki moduł CAM składa się tylko z pojedynczego dekodera MPEG-4 i pojedynczego kodera MPEG-2 bo otrzymuje od tv tylko obraz do przekodowania który po przekodowaniu przekazuje do tv.

Nawet do kilkunastu.