"Cykanie" głowic w HDD - podlega gwarancji?

(Klusek Spam) #1

Witam serdecznie.

Postaram sie jak najszybciej i najprosciej opisac sytuacje.

Posiadam dysk WD1200JS (ma okolo 6 miesiecy - raz taki sam padl i zostal wymieniony na nowy).

Od jakiegos czasu podczas jego inwensywnej pracy slysze male "cykanie". Podejrzewam że są to głowice.

Testy roznego rodzaju programow do monitorowania alertów SMART nie wykryly zadnych nieprawidlowosci. Dysk nie stracil takze na wydajnosci ani innych oznak negatywnych nie obserwuje.

Mam do was teraz pytanko, czy taka usterka gwarancji czy producent odesle mi go spowrotem. Pytam bo wysylka dysku to unieruchomienie dla mnie komputera oraz koszty zwiazane z przesylkai dlugie oczekiwanie na decyzje.

Dysk pochodzi z Proline.pl - ale oni i tak go wysylaja do producenta - wiem bo juz to przerabialem :stuck_out_tongue:

(enjoypoznan) #2

uważam ze niestety jeżeli dysk działa prawidlowo i nie ma błedów itp to nie podlega gwarancji :?

(Zbych ) #3

To cykanie to może być objaw zaniku napięcia w dysku na ułamek sekundy , przyczyna- obluzowany kabel zasilający dysk lub słabe styki , zasilacz na wykończeniu , uszkodzone(wypukłe ) kondensatory na płycie gł. przez co mogą destabilizować napięcie zasilacza.

(Klusek Spam) #4

Hmmm.

Co do tych napiec to sytuacja wyglada tak:

Komp jest poddany dosc duzemu OC. Ale specjalnie w tym celu zostal zakupiony porzadny zasilacz chiefteca i ma on miesiac. Przed zakupem dokonywalem precyzyjnych obliczen i nie wydaje mi sie aby "nie wyrabial".

Kondensator na plycie jeden jest spuchniety (niewiele) - jest to pozostalosc po zwarciu na zasilaniu wiatraka (12V) - to samo ktore zasila dysk wiec to mogloby miec sens lecz ten kondensator jest taki od roku a dysk zaczal cykac niedawno :slight_smile:

Sprobuje jeszcze zrobic underclocking aby mniejsze obciazenie bylo generowane i zobacze jak bedzie.

I pytanko: Czy dalsze takie cykanie moze szkodzic dyskowi ?

(enjoypoznan) #5

Hmm cykanie... Jeżeli jest to tzw chorobotanie głowic podczas odczytu i zapisu to normalne. Kiedyś miałem WD 80-tke i od nowości nie było go słychac a potem delikatnie "chorobotał" Zależy jaki to dzwięk.

Jaką masz moc zasilacza i konfiguracje kompa??

(Klusek Spam) #6

Wiem jak brzmi zdrowy ale obciazony dysk :slight_smile:

To inny dzwiek, cos jakbysczym malym metaowym uderzal w cos innego metalowego, dzwiek dosc delikatny. Najczesciej go slychac podczas pracy na mocno pofragmentowanym obszarze dysku gdzie glowica ma duzo roboty.

Config:

Dysk ktory juz wspominalem: WD1200JS

MoBo: Asus K8nE Deluxe (HT 255x3)

CPU: AMD64 3000+ 2000@2550 (1,575V)

Pamieci 512+256 400@~415 (2,6V)

GPU: Galaxy GF7600GT 540@620 / 1400@1600 (szyna agp: 73Mhz)

Zasilacz: 400W GPS-400AA-101 A

Do tego naped optyczny i pare pierdułek malo obciazajacych zasilacz

Zarowno GPU i jak CPU podczas IDLE przechodza na male dzielniki wiec pradu tyle nie żrą a dysk mimo tego "cyka"