Cytuj Dziwny problem do rozwiązania - paski na ekranie


(Mopsiu666) #1

Witam. Dzisiejszego ranka postanowiłem oczyścić wnętrze komputera z kurzu ponieważ zaczął dosyć głośno pracować(zwykle taki zabieg pomagał, była cisza na kilka miesięcy). Wszystko delikatnie, bez odłączania jakichkolwiek kabli. Potem pojawiło się coś dziwnego... komp się włącza, startuje, oba wiatraczki chodzą, dioda na płycie głównej się świeci, ale brakowało piknięcia od biosu przy starcie systemu i na monitorze pojawiało się "no signal" i koniec, komp pracuje, ale dalej nie idzie, nie włącza się. Próbowałem podociskać wszystkie kabelki ale problem nie znikał. Dopiero jak docisnąłem pamięć ram to zaskoczyło, było piknięcie na początku, włączył się od razu bios(pewnie dlatego, że wcześniej podczas dociskania kabelków postanowiłem wyciągnąć baterię na kilka sekund w celu zresetowania biosu myśląc, że mogłoby to pomóc - nie pomogło), wrzuciłem więc ustawienia domyślne biosu i wszystko weszło jak należy, komp działał bez zarzutów. Tylko po jakimś czasie(około godzinie) na ekranie monitora pojawiły się paski(patrz zdjęcie) i komp się zawiesił. Reset pomógł ale po kilkunastu minutach znów te paski. Pomyślałem, że to jakiś wirus. Faktycznie Avira i PcDoctor znalazły kilka wirusów, w tym:

  1. Adware.gen w C:\System Volumine Information

  2. Trojan.Win32.Manderb.aprt w pliku C:\WINDOWS\System32\pautoenr.dll

Próbowałem na własną rękę usunąć te wirusy (niestety skanowanie systemu trwa długo i zwykle przerywane było przez pojawiające się po parunastu minutach paski na ekranie). Więc podmieniłem plik pautoenr.dll ze swojego laptopa ale problem z paskami dalej pozostał. Jednym razem, paski pojawiły się po 20 minutach, innym razem po 40, kolejnym razem zaledwie po 1 minucie. Sprawdzałem również logi w internetowym log analyzer HiJackThis ale nie wykryło poważniejszych błędów. Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną pojawiania się tych pasków? Wirus? czy może coś z kartą graficzną/pamięcią ram ? Czy to konsekwencja tego, że początkowo, po wyczyszczeniu komputer się nie załączał ? Raczej wolałbym nie robić formatu partycji, dlatego nie sprawdzałem czy to rozwiązałoby problem, liczę, że uda się tego uniknąć oraz liczę na pomoc.

Zdjęcie pasków na ekranie monitora:


(stream) #2

To jest na 90% problem sprzętowy po stronie karty graficznej.


(Mopsiu666) #3

Dzięki za odp. Teraz dla odmiany komp chodzi dobre ponad 1,5h bez zawieszenia się, ale nie cieszę się na zapas... Masz jakąś propozycję jak sprawdzić czy to na 100% karta graficzna ledwo już ciągnie i co mogło być tego powodem ?


(Ulica Xd) #4

Sprawdź temperaturę GPU


(Mopsiu666) #5

Niestety nie ma czujnika na karcie i chyba to jest powód tego, że nie mogę sprawdzić jej temperatury, próbowałem już GPU-z i SpeedFan.

Zdjęcie z GPU-z:

Zdjęcie temperatury ze Speedfan:

http://wt07.wrzuc.to/obrazek/mGgdxL5n/s ... n_temp.JPG