Czarne tło przy próbie wgrania windowsa od nowa

mój znajomy wgrywał od nowa windows i kiedy chciał odpalić od nowa komputer to wyświetlił mu się komunikat że nie ma windowsa i żeby wgrać go od nowa z oryginalnej płyty. Zrobił to co kazał komunikat, lecz po włożeniu płyty z oryginalnym windowsem komputer nie reagował i było czarne tło…

Czy znajomy ustawił w BIOS ie start z CD?

Prawdopodobnie Twój znajomy ma dysk sata i niema do niego zainstalowanych sterowników. Aby zainstalować: Włóż płytę ze sterownikami dołączonymi do płyty głównej Twojego kolegi; podczas uruchamiania kompa automatycznie powinien rozpocząć proces instalacji po naciśnięciu klawisza. Jeżeli nie ma on takiej płyty to można ją ściągnąć ze strony producenta płyty głównej, lub dodać do płyty instalacyjnej sterowniki za pomocą np. programu nlite, przy okazji morzna “troche” okroić windows :stuck_out_tongue:

nie wiem czy ma uruchamianie z cd w biosie… a jak to włączyć, jeśli miałby wyłączone??

Niewiem jaki masz BIOS więc nie jestem w stanie dokładnie opisać. Przy włączaniu naciskasz klawisz “del” i w którejś z zakładek (musisz tam trochę pogrzebać) będziesz miał krótka liste, w której będzie wymienione w jakiejś kolejności te nazwy:

floppy lub hdd 0,1,2 lub cd rom lub distable

ustawiasz:

  1. cd rom

2 hdd-0

3,4. distable

Szukaj w oknie typu Advanced BIOS Features (czasami jest jeszcze prościej, bo po prostu boot). Poszukujesz czegoś co ma nazwę ze słowem Boot np. Fisrt Boot Device, Second Boot Device itd. Na pierwszym dajesz na CDROM, a na drugim zostaje HDD lub Hard Disk

Wydaje mi się jednak, że Franc , ma rację. Podczas początkowej fazy instalacji nie dodaliście sterowników do kontrolera dysku twardego (opcja F6), dostarczonego przez producenta płyty głównej.