Czarno-biały monitor

(Ziem12) #1

Witam. Jakiś miesiąc temu zauważyłem że w monitorze przestaje się wyświetlać czerwony kolor. Olałem to. Jakiś czas później

tracił kolory ale walnięcie w niego pomagało :twisted: teraz doszczętnie stracił kolory i wyświetla się tylko biały i czarny nawet grzmot nie pomaga xD. Wie ktoś co padło? Jest to kineskopowy LG Flatron ez t710bh (przepisałem z monitora).

(Micoud81) #2

po pierwsze sprawdź kabel łączący monitor z kartą graficzną. To on najczęściej bywa powodem takich i podobnych problemów.

(Ziem12) #3

Zrobiłem to niczego podejrzanego nie ma, ząbki na miejscu i reszta też. Hmm ale to chyba nie wina kabla bo gdy sie nim grzmotnęło o ścianę kolor wracał ale teraz już nie.

(fiero) #4

Czym się "grzmotnęło" kablem czy monitorem ? Jeśli kablem i po tym "zabiegu" działało no to oczywistym jest że właśnie kabel do wymiany a jeśli z monitorem tak sie zabawiałeś... to jeszcze pytasz dlaczego nie działa poprawnie ?

(Ziem12) #5

Nie no kablem jeszcze nie grzmotałem :smiley: , no ale skoro grzmot pomagał no to co się zepsuło?

(dudpis) #6

U mnie w szkole i u mojego kumpla tez jest podobna sytuacja. Coś sie zepsuło z kablem od monitora. Trzeba było poruszać kablem przy monitorze.

(Stasiek1240) #7

Ile monitor ma lat? Może sie zużył już. Blednięcie/zanikanie kolorów na zużytych monitorach CRT to od dawna znana sprawa.

(system) #8

napewno kabel sygnałowy idź do serwisu wymienią ci wtyczke z kablem i będzi git mi skasowali 45zł

(PaPuX) #9

Zużycie wiąże się z blaknięciem kolorów ale nie zanikiem czyli wypalaniu się i odpryskiwaniu luminoforu od wewnętrznej siatki pikseli kineskopu.

Bardzo poprawnie zrobiłeś jest to 100% diagnoza.

Właśnie że zrobił bardzo poprawnie. Inne objawy usterki to szarpanie obrazu, zawijanie obrazu, zmiana kolorów obrazu nap cały zielony lub żółty, zanik całkowity obrazu. Uderzenie w obudowę przywraca chwilowo poprawność działania urządzenia.

W każdym serwisie urządzenia są poddawanie testom na wytrząsarce (chyba wiecie co to jest).

Tak diagnozuje się zimne luty i tak też telewizory, monitory i.t.p. są testowane zaraz po zejściu z linii produkcyjnej czyli opukiwane gumowymi młotkami.

Co do odpowiedzi to twój monitor posiada na 99% zimne luty w okolicach płytki kineskopowej, prawdopodobnie na którymś z rezystorów.

Koszt naprawy w serwisie to ok 50zł, a w warunkach domowych 0zł sprawność posługiwania się lutownicą i szukania mikropęknięć na stykach łączenia płyty PCB monitora z elementami elektronicznymi.

(Micoud81) #10

albo poważnie zastanów się nad kupnem LCDka.

(Ziem12) #11

Taak, jak narazie krucho z kasą. Dzięki za pomoc panowie!