Czarny ekran podczas uruchamiania po upgrade do 10.10

(Marcin Naciuk) #1

Witam,

mam poważny problem z moim Ubuntu. Przez parę dni używałem Ubuntu 10.04 i wszystko działało poprawnie. Dzisiaj postanowiłem zrobić upgrade'a do 10.10.

Wszystko przebiegło bez problemów do momentu gdy system poprosił mnie i uruchomienie ponownie komputera (co też zrobiłem). Niestety, komputer się nie włącza, widać tylko przez chwilę migający kursor, później przez ułamek sekundy jak by miał zaskakiwać i pojawia się czarny ekran.

Kiedyś przy innych okolicznościach również spotkałem się z tym problemem, ale sobie odpuściłem i zainstalowałem znowu Windowsa 7.

Proszę was bardzo o pomoc, jak sobie z tym poradzić (i chciałbym z góry poinformować, że moja wiedza jest bardzo niska jeśli chodzi o Linuxy, więc proszę was o opisywanie rozwiązania problemu tak prosto, jak to tylko możliwe).

Specyfikacja urządzenia:

• Itnel T4300 2.1 GHz

• ATI Mobility Radeon HD 4570,

• 2GB RAM DDR3,

• Dysk 250 GB.

(roobal) #2

Prawdopodobnie trzeba zainstalować/zaktualizować sterowniki do karty graficznej.

Pozdrawiam!

(Marcin Naciuk) #3

To teraz powiedz mi jak to zrobić waść Panie skoro widzę tylko czarny ekran?

(roobal) #4

Pobierasz sterownik ze strony producenta, uruchamiasz system z wyłączonym trybem graficznym (recovery mode), logujesz się z prawami administracyjnymi (hasło takie jak dla sudo) i w konsoli wpisujesz:

chmod +x ati-driver-installer-10-4-x86.x86_64.run

./ati-driver-installer-10-4-x86.x86_64.run

lub

sh ati-driver-installer-10-4-x86.x86_64.run

.

Pozdrawiam!

(Marcin Naciuk) #5

Faktycznie problem był związany ze sterownikami karty graficznej.

Uruchomiłem tryb recovery (w trybie bezpiecznym, czy jakoś tak) i system odpalił, następnie pobrałem sterowniki i zainstalowałem je. Później był już tylko restart i wszystko ładnie śmiga :smiley:

Wielkie dzięki roobalu, niech Bóg Ci to w dzieciach wynagrodzi :stuck_out_tongue: