Czemu ma służyć rejestracja programów darmowych oraz trial?

Dlaczego wiele producentów wymaga rejestracji darmowych programów? Np. zawsze tak było z Avastem.

Denerwuje mnie również żądanie założenia konta u producenta by pobrać trial lub demo i oprócz tego jeszcze trzeba mieć serial number.

Po co takie udziwnienia?

W celu podliczenia ile osób korzysta z danego softu (czyli by móc szpanować statystykami). Przynajmniej tak mi się zdaje. Licznik pobrań na stronie jest o tyle niepraktyczny, że dany soft może zostać opublikowany na wielu różnych stronach.

Dodatkowo dopowiem że wielu producentów tworzy baze mail na którą będą mogli przesyłać reklamy, informacje o innych produktach własnych, propozycje zakupienia wersji premium programu etc.

harorri , rejestrowałem nie jeden program i zazwyczaj była możliwość zaznaczenia, że nie życzysz sobie przesyłania takich informacji na adres mailowy :slight_smile:

A, jeśli nawet tak, to co?

Dla mnie idiotyczne jest zgłaszanie pretensji gdy otrzymuje się coś za darmo, ale pod pewnymi warunkami do spełnienia i guzik kogo obchodzi na co mi to potrzebne. Jeśli komuś te warunki się nie podobają, to nikt go przecież nie zmusza i zawsze może sobie kupić program płatny albo napisać sobie samemu.