Częste BlueScreeny na nowym komputerze(nie mój)


(Patryk Bigos102) #1

Witam! Mój kolega ma pewien problem. Niedawno zakupiliśmy nowy komputer o takiej specyfikacji:

Płyta gówna : Gigabyte GA-M61PME-S2P 775

Procesor : AMD Phenom II Black Edition X2 550 [2x3.1GHz]

Pamięć RAM : GOODRAM 2x2GB 800MHz DDR2

Karta graficzna : Gainward GeForce GTS 250 1GB Green Edition

Dysk Twardy 500GB SATA SEAGATE 7200.12

Zasilacz : OCZ 500W StealthXStream 120CM 2SLI

Napęd: HL-DT-ST DVD RAM GSA-4167B ATA

Zakupił on te podzespoły bazowe, z których wspólnie złożyliśmy komputer. Gdy zainstalowaliśmy system Windows 7 64bit zaczęły wyskakiwać te bluescreeny o różnych kodach, a aplikacje zaczęły bez powodu i bez uprzedzenia same się zamykać (np. Częste awarie firefoxa). Warto dodać że zainstalowaliśmy wszystkie potrzebne i najnowsze sterowniki do podzespołów ściągnięte z Internetu(ze strony Gigabyte) (na płytce dostarczono sterowniki do Windows Vista) i zaktualizowaliśmy BIOS, ponieważ nie wykrywał modelu procesora. Niestety problem nadal występował, więc zrobiliśmy format myśląc że to wina 64 bitowego systemu. Jednak przy systemie 32-Bitowym działo się to samo. Systemowe Sprawdzenie Pamięci po włączeniu testu przy ~20% wykryło wadę sprzętu. Nie wiemy jednak czy ten test jest wiarygodny, Czym mogą być spowodowane bluescreeny i zamykanie się aplikacji? Może to być wina któregoś z podzespołów? Czy moze Windows 7 nie współdziała z tą płyta główną? Prosimy o odpowiedź i z góry dziękujemy. PS.: Najczęstsza końcówka bluescreena to 8b bez jakiegokolwiek pliku choć podkreślamy, iż występuje nie tylko owy bluescreen o takim kodzie.


(Max Graczyk) #2

Nawet systemowy test może być wiarygodny. Ciężko powiedzieć, ale wada sprzętu może być odpowiedzialna za to.

Zacznijmy od pamięci. Wypal na płytkę program Memtest86+ i niech przebada pamięć. Napisz, czy program wykazał jakieś błędy!


(Olixxx94) #3

Zerknij :arrow:

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms795355.aspx


(Patryk Bigos102) #4

Właśnie pisze z laptopa tego kolegi. Aktualnie testujemy memtestem tamten komputer i mam 2 pytania:

1.Czemu wykrywa nam, że pamięć ma 400MHz? Powinna mieć 800MHz.

  1. Wykryła nam narazie 210 błędów. Skąd mamy wiedzieć, która kość jest uszkodzona?(Są włożone 2x2GB, bo tylko 2 sloty są na płycie)

Prosimy o szybką odpowiedź, co robić?


(Max Graczyk) #5
  1. Może pisało, że 800 MHz ma ta pamięć, ale w rzeczywistości może być mniej lub więcej...

  2. Ile?! No to mamy do czynienia z poważną wadą pamięci RAM. To jest główny powód występowania BSOD'ów. Radziłbym wymianę. Spróbuj wyciągnąć jedną z kości i przeskanować jeszcze raz :slight_smile:


(Patryk Bigos102) #6

Dziękuję za rady. Okazało się że to wada jednej z kości, przy skanie tylko niej miała AŻ 700 błędów(dodam, że tylko na niej nie chciał w ogóle system stanąć). Druga kość miała 0 błędów, czyli była dobra. Kostka idzie na gwarancje a wam serdecznie dziękuje za pomoc. Temat można zamknąć.