Częste wieszanie się komputera

Witajcie!

Mam problem z komputerem który polega na tym, ze mój komp włącza sie 30 minut (Przez 30 min. cały czas sie wiesza). Temperatura CPU przy włączeniu komputera jest bardzo niska, wynosi ok.28/30 *C. Gdy go włączam widać powitanie “Zapraszamy”, ale po zalogowaniu natychmiast się wiesza. Gdy minie ok. 20 min. udaje mi sie włączyć internet, wtedy włączam przeważnie youtube i dowolny filmik, dzięki temu komputer mi sie nie wiesza. Gdy youtube jest włączone na ok.10 min temperatura CPU wzrasta do 45/47 *C wtedy komputer normalnie funkcjonuje. Nie ma pojęcia czym to możne być spowodowane, być może tym iż komp został zakupiony w 2002 roku i od tego czasu żadna część nie była wymieniana.

Pentium 4 2.4 GHz

256 MB RAM

GeForce 440 MX

Windows XP Service Pack 2

Proszę o pomoc :slight_smile:

Hej!

Jaki masz zasilacz?

Deer Model: DR-A400ATX

(Max 350w)

Oj coś kłamiesz.:stuck_out_tongue: Taki proc jak twój był ogólnie dostępny w 2003 roku w 2002 kosztował kokosy. Wrzuć logi z hijack this

Komputer został zakupiony w 2002 roku ale w grudniu, obecnie nie mam go włączonego a teraz nie będę tyle czasu go włączał. A jak mam sprawdzić te loga bo się na tym nie znam. Odpowiem na pewno jutro :slight_smile:

A czy komputer jest odkurzony wewnątrz? Może masz na kompie “syf” i przy włączaniu uruchamiają Ci się dziesiątki zbędnych procesów i aplikacji? Może to też trochę wina tego, że mając XP przydałoby Ci się 512MB RAMu? Może masz jakieś robaki, wirusy? Używasz czegoś takiego jak “CCleaner”?

Uważam, że generalne porządki na kompie i dokupienie ramu rozwiązałoby Twoje problemy :wink:

Polo3 ,

Poczytaj - Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Odkurzanie wewnętrzne było robione dość dawno. Spróbuje zainstalować program antywirusowy. Jeżeli chodzi o porządek w kompie, staram sie o to dbać lecz użycie CCleaner nie zaszkodzi. Wezmę pod uwagę odkurzenie i RAM.

Do tej pory nie miałeś programu antywirusowego ani firewalla? Jeśli tak, to rzeczywiście możesz tam mieć dużo “syfu”…

Antywirusa miałem zawsze, ale po ostatnim formacie został usunięty (Format był robiony 3 dni temu). Używałem avast’a.

Komp włącza się 30 minut i często się zawiesza po zrobieniu formata, czy działo się to już wcześniej i format nic nie pomógł? Jeśli działo się wcześniej to kiedy się zaczęły te problemy? Pojawiły się nagle czy komp stopniowo działał coraz gorzej?

Z początku zawieszał sie tylko raz, po miesiącu było coraz gorzej…

Ja proponowałbym podjąć następujące kroki.

  1. Dokupić RAMu żeby było 512MB lub więcej (o ile nie zamierzasz tego kompa wkrótce wyrzucić bo wtedy to się nie opłaca). Jeśli nie wiesz jaki ram kupić, napisz na forum jaką masz płytę główną i coś dobierzemy.

  2. Bardzo skrupulatnie i jednocześnie ostrożnie odkurzyć komputer, wymienić pastę na procesorze, odkurzyć wiatraczki itd.

  3. Zrobić raz jeszcze formata, na nowo zainstalować system.

  4. Przed podłączeniem internetu zainstalować dobry antywirus i firewall (polecam zainwestować w Kasperskiego Internet Security, z darmowych polecam COMODO).

  5. Zaopatrzyć się w “CCleaner” oraz 'Ad-Aware" i regularnie stosować te dwa programy.

  6. Później zastosować się do tego: viewtopic.php?f=7&t=76580

  7. Regularnie robić defragmentację i ogólnie nie zaśmiecać kompa.

Na pewno wezmę to pod uwagę. Jeżeli chodzi o RAM to mam do nabycia używane 512 MB RAM od znajomego, myślę że kupno nowych nie ma sensu. Wejścia do ramu mam następujące: DDR i SDR. Do jutra postaram się wykonać wszystkie kroki, gdyż teraz nie ma mnie w domu. Jak już wszystko wykonam dam znać o pracy komputera.

W porządku. Pamiętaj aby zrobić to wszystko w tej kolejności. Po instalacji Windowsa zainstaluj też sterowniki do grafy z płyty która była w komplecie (o ile były) i inne stery o ile jakieś posiadasz.

Jeśli chcesz dołożyć 512 ramu od kolegi do tych Twoich 256 (żeby było 768MB)to upewnij się ze mają takie same parametry - jeśli nie, to wsadź tylko to 512.

Niestety nie udało mi sie wykonać tych czynności. Próbowałem je zrobić ale po włączeniu kompa, zaraz po logo windows wyskakuje mi niebieski tło na którym jest komunikat, abym odinstalował wszystkie nowo dodane urządzenia (żadne nie były dodawane) oraz abym uruchomił program CHKDSK i sprawdził czy dysk twardy nie jest uszkodzony. Nawet nie mogę wykonać formata, ponieważ także przy wyborze opcji: napraw, zainstaluj winde i zakończ prace wyskakuje ten sam komunikat…