Często nie działa monitor Samsung SyncMaster713n

Witam. Jestem nieszczęśliwym posiadaczem monitora Samsung SyncMaster713n.

Miałem znany problem z komunikatem “Not optimum mode. Recommended Mode 1280x1024 60h.”

Który wiązał się z brakiem wyświetlania się czegokolwiek, oprócz tego komunikatu, (oczywiście miałem taką rozdzielczość i odświeżanie).

Problem został częściowo rozwiązany wymianą rezystora na płytce głównej monitora. (sama naprawa zajęła mi ponad godzinę, nie dość że ciężko było otworzyć monitor, to jeszcze trzeba było mega-precyzyjnie przylutować ten rezystor…)

A teraz monitor włącza się normalnie z szansą 30%.

A 70% to poprawne wyświetlanie się napisów z Biosu i boot screenu z Windowsa, a wyświetlanie normalnego Windowsa jest niemożliwe (czarny ekran lub czarny ekran z komunikatem “Not optimum mode. Recommended Mode 1280x1024 60h.”

Pomaga podłączenie monitora CRT (w czasie gdy już system w pełni jest włączony) i podłączenie ponowne monitora LCD. (interesujące, nie?)

Jeszcze coś: Jeśli wyłączę monitor, w czasie gdy komputer jest włączony, jest szansa 70%, że nie włączy się ponownie (trzeba resetować i robić patent z CRTkiem).

Jest dokładnie tak samo na 2 komputerach (z XP i 7).

Kabel jest sprawny (poprzedni był ok i nowy kupiony też).

Monitor nie ma już gwarancji.

Wcześniej nie wiem co się z nim działo, ponieważ mam go od niedawna.

Nie mam zamiaru wymieniać płyty głównej (bo to troszeczkę przy duży koszt, jak na ten monitor - 100-150zł).

Sterowniki do kart graficznych zaktualizowane, Windowsy też na bieżąco zaktualizowane, zainstalowałem nawet sterowniki do tego monitora.

Wiem że to wygląda dziwnie, ale cóż takie życie… Godzinami szukałem rozwiązania na www, więc odradzam robienia tego samego.

Dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam!

Witam.

Zobacz, czy ruszy na 1280 x 1024 @ 70 lub 75 Hz. Powinien spokojnie wytrzymać taką częstotliwość (CRT też). Jeśli padła elektronika to dałbym go do serwisu.

Przedtem zapytał bym o cenę, aby nie przeinwestować.

Od strony mechanicznej można pomyśleć o wymianie złącza D-SUB. To stosunkowa prosta operacja.

Sprawdził bym też sekcje zasilania, w jakim jest stanie. Głównie transformator, uzwojenie pierwotne i wtórne.