Częstotliwość taktowania ram


(Karcz44) #1

Mam pytanie (wielu wyda się ono denne ale) jeśli moja magistrala ma maksymalne taktowanie 533 mhz to jeśli kupie pamięć ram która ma np 800 mhz moze się coś stać niepożądanego :oops:


(Murzyn1) #2

Teoretycznie pamięć DDR2 800Mhz powinna się staktować do dołu do najmniej taktowanej pamięci obecnej w płycie głównej. W praktyce wygląda to znacznie gorzej, im gorsza płyta tym gorsza obsługa szybszych modułów, do których płyta główna nie była przygotowywana. Czasami pomaga update BIOS'u na nowszy.

Proponuje pożyczyć kość DDR2 800Mhz na pół godziny (z tym chyba nie będzie problemu), wytestować czy pójdzie ze starszą pamięcią.


(Mrylec) #3

O ile będzie to ta sama firma i model nie powinno być żadnych problemów, ale nowe pamięci automatycznie zwolnią do poziomu starszych... Musisz się z tym liczyć...


(Go2none) #4

Twoja pamięć DDR2 tak naprawdę pracuje na 400MHz. A że płyta wspiera dual-channel, to masz 800MHz efektywnego taktowania pamięci. Twoja płyta nie tylko poradzi sobie z 800MHz, ale śmiało ruszy z 1066MHz (czyli (teoretyczny) max dla twojej płyty - 2x533=1066). Bez obaw.

Producenci z góry zakładają, że wszystkie płyty wspierają dual-channel (bo w sumie wspierają) dlatego podają wartości prawdziwe dla trybu dual-channel.