Częsty Format dysku

Mam takie pytanie do fachowców forum. Kumpel mi mówił że jak często będe formatował dysk i reinstalował system to uszkodze dysk twardy czy to prawda? Bo za bardzo się na tym nie znam za każdą odpowiedz z góry dziękuje :slight_smile:

Nie.

levisek82 , co on tam opowiada, na moim starym dysku (WD Caviar, 9 lat) przez cały okres jego użytkowania przeprowadziłem chyba z 200 instalacji różnego typu systemów i dysk po testach programem MHDD jest w świetnej formie. Oczywiście istnieje takie prawdopodobieństwo. Każdy dysk w miarę upływu czasu i intensywności użytkowania zużywa się, więc wszystko jest możliwe …ale to już inna historia :wink:

Bzdura, nic podobnego się nie dzieje.

A na jakiej podstawie tan twierdzi?

  • ja nie widze związku

Bo od niedawna mam laptopa mój 1szy sprzęt tak na prawdę od roku mam go dopiero i jak coś kiedy na początku za bardzo się nie znałem co gdzie i jak coś schrzaniałem że nawet przywradzanie systemu nic nie dawało no i co format i instalka systemu przez rok to już chyba 10 razy robiłem a kumpel ma już kompa 5lat no i mi mówił że częste formatowanie dysku i reinstalacja XP-ka uszkadza dysk twardy. No i chciałem się dowiedzieć czy tak faktycznie jest

Faktycznie, to tak nie jest…

Formatowanie to tylko zwykła operacja zapisu na dysku, nie powoduje w żaden sposób jego uszkodzenia, tak samo jak nie powoduje tego np. tworzenie nowych plików.

Bzdety i banialuki ten Twój kolega opowiada. Jedyne co może się stać to … nic. Przecież zapis (i odczyt) na dysku przeprowadza się prawie Non-Stop (choćby surfowanie po internecie: zapis cookies). Także nie masz się czego bać. Co nie zmienia faktu, że format C:\ jest ostatecznym rozwiązaniem, a nie panaceum na wszystkie problemy (jak traktuje go większość “informatyków”)

Ja instaluję windowsa xp i viste na zmiane bo tak mi się podoba i to co tydzień i jest ok :slight_smile:

ATI wow co tydzień spoko. Dzięki wszystkim za odpowiedzi :slight_smile:

W dniu 06.06.2008 , o godzinie 12:34 został dopisany post przez levisek82

Aha jeszcze jedno a da się swormatowac partycje C:/ tam gdzie jest Windows bez instalowania Windowsa?

Tak, ale usuniesz windowsa, np GParted to zrobi. Można zrobić też samo formatowanie z płyty instalacyjnej windowsa.

levisek82 a można wiedzieć dlaczego tak często reinstalujesz system, nie prościej nauczyć sie utrzymywać go w dobrej kondycji? Chyba że jakieś testy robisz na sprzęcie :smiley:

To może mi powiecie jakimi wy PROGRAMAMI utrzymujecie porządek w Systemie??? jakie programy po winne się znajdować na PC? Ja czysze CCleaner i CleanGP 4.4

W dniu 07.06.2008 , o godzinie 20:17 został dopisany post przez levisek82

Aaaa i jeszcze jaki jest dobry program do czyszczenia rejestru bo ja mam Registry Doctor

Z innego mojego postu:

Programik do czyszczenia rejestru Eusing Free Registry Cleaner

Dział Narzędzia systemowe (na vortalu)

Bardzo dobry wybór. Oprócz tego zainstaluj ten program :arrow: [NTREGOPT]

Służy on do optymalizacji rejestru - zmniejszania jego objętości.

Ja mam Auslogics Registry Defrag + CCleaner + TuneUp 2008 i jest ok :slight_smile: