Czy aktualizować sterownik karty graficznej?

Witam

Mam kartę zintegrowaną (procesor AMD A8 3850) i dziś po wejściu na komputer wyświetliła mi się informacja, że jest aktualizacja AMD Catalyst 12.10, a ja posiadam bodajże wersję 12.8. I teraz mam pytanie czy aktualizować? Dałem na razie by mi przypomniało później. Gdzieś przeczytałem, że nie zawsze opłaca się aktualizować sterowniki grafiki jeśli na starszych wszystko elegancko chodzi, tak więc jak to z tym jest?

Z góry dzięki za odpowiedź

Pozdrawiam

Jeżeli na Twoim komputerze wszystko działa płynnie – gry filmy programy etc. to nie powinno się przeprowadzać aktualizacji sterownika, – bo niby, po co?

Faktycznie czasami aktualizacja sterownika do karty graficznej – zwłaszcza dla starszych modeli kart graficznych – może doprowadzić do jej niestabilnej pracy (zawodzi tu kompatybilność).

Kolejne wersje sterowników mają za zadanie poprawienie wydajności układów GPU SLI PhysX etc. – ale dotyczy to raczej tylko gier komputerowych.

http://pclab.pl/art51456.html tu jest porównanie, co daje nowa wersje drivera. Jak widać patrząc pod kątem wydajności nowszą wersje warto instalować.

Zawsze instaluj nowy sterownik. Opinia o szkodliwości starego nad nowym wzięła się głównie z czasów kiedy firmy miały kłopoty z jakością swoich produktów i nie raz ograniczano programowo karty graficzne po to by nie przegrzewały się i nie resetowały w konkretnych tytułach. Nowy sterownik oznacza zwykle wyeliminowanie jakichś błędów i poprawę jakości. W razie kłopotów możesz przecież zawsze powrócić do starego sterownika. Dla przykładu: http://pclab.pl/news33607.html Zasada powstawania tego typu problemów jest prosta. Firma (przykładowo ATI) projektuje jakąś kartę i określa w specyfikacji taktowanie podzespołów itd, następnie producenci chcąc zwiększyć sprzedaż przetaktowują swoje produkty nadmiernie. Rośnie cena, temperatura i awaryjność układów. Ale czy przekłada się to bezpośrednio na wzrost wydajności to już inna kwestia :slight_smile: Jak wiadomo z pewnej substancji bata nie ukręcisz.