Czy będę musiał format dysk zewn po wymianie Windowsa?

  1. pytanie jak w temacie, ale opiszę o co konkretnie mi chodzi.

Mam dysk zamontowany w kompie stacjonarnym, na którym jest windows i wszystkie progsy (dysk C:). Nie dawno kupiłem dodatkowo dysk zewnętrzny (dysk E:), zeby nie 3ba było nagrywać tych 20 gb na płyty przed formatem systemu.

Gdy podłączałem nowy dysk, musiałem stworzyć na nim partcję - czy jakoś tak - a następnie musiałem go sformatować, mimo ze był pusty od nowości.

Moje pytanie brzmi: czy po usunięciu całego systemu z dysku C:, i wgraniu Windowsa od nowa, czy nie zostanę “poproszony” przez system o sformatowanie dysku zewnętrznego po uprzednim podłączeniu go do kompa, czy raczej będzie wszystko działało jak należy i gdy podłączę dysk zewn do nowo zainstalowanego systemu będzie on wykryty normalnie, i literka E: (lub jaka kolwiek inna) oznaczająca ten dysk, poprostu pojawi się w"mój komputer" i wszystko będzie grało?

  1. pytanie już tylko odnośnie samego dysku zewn - czy szybciej działa połączenie z kompem jak podłaczę za pomocą SATA, czy lepiej użyć kabla USB? tzn przy obudowie dysku zewn jest USB2, a z drugiej strony kabla, przy połączeniu z kompem, jest zwykłe USB.

pusty dysk który kupiłeś (teraz E) jako nowy prosto z fabryki dysków :smiley: nie był sformatowany … dlatego musiałeś to zrobić.

teraz jak zrobiłeś format to po kłopocie nie trzeba go powtórnie robić !!

Co do SATA via USB ////SATA szybciej bez porównania!!

ok, wielkie dzięki.

Czyli spokojnie robić formata, oczywiście dla dysku C:, przy jednocześnie odłączonym dysku E:, zeby mi go przypadkiem nie sformatowało :wink:

Dzięki jeszcze raz .

tak jak najbardziej! !!