Czy cofnąc podkręcanie procesora?

(qwerty1991) #1

Witam a więc tak mam taką płytę główną:

http://www.gigabyte.com/products/produc ... 62&dl=1#dl

ona ma zintegrowaną grafikę.

Posiadam równiez 2GB ram i procka athlona x2 240 2.8Ghz

No i bez zmiany napięc itp podkręciłem tego procka z 2.8 do 3.2 i dalej dla bezpieczenstwa nie kręciłem.

Ale teraz tak się zastanawiam bo mam niemarkowy zasilacz słaby 400 albo 450W ze słabą linią 12V.

I wszystko działa stabilnie ale niechciałbym spalic i zepsuć zasilacza i tu moje pytanie, cofnąć te podkręcenie czy zostawić jeśli dziala stabilnie?

(Xparanienormalnyx) #2

Powiem tak, mając niemarkowy zasilacz, a zwłaszcza zasilacz "marki" będącej na CL, w ogóle strach uruchamiać komputer.

AMEN.

(qwerty1991) #3

Ale to nie jest odpowiedz. Jakos wiele niemarkowych zasilaczy potrafi dlugo pracowac itp itd. Sprawdzałem napięcia i jest wszystko ok, komputer działa 2 lata nie resetuje sie itp. Dlatego pytam czy lepiej cofnąć podkrecanie czy nie.

(Xparanienormalnyx) #4

Czym napięcia sprawdzałeś? Miernikiem? 2 lata ten sam, niemarkowy zasilacz? Toż to cud, spodziewaj się więc awarii.

Co do podkręcania, trudno powiedzieć, jednak podkręcanie ZAWSZE zwiększa ryzyko awarii, a według mnie jest to bezsensowny zabieg, bo i tak zapewne nie odczuwasz różnicy w wydajności...

(qwerty1991) #5

napiecia sprawdzałem w biosie i programami, i są w normie :slight_smile: Tak komputer był kupiony kiedys w sklepie i o dziwo ten niemarkowy zasilacz dziala stabilnie 2 lata i narazie nie zapowiada sie na jakąś awarie. A własnie róznica jaka taka jest, gdy podkręcałem procka to zwiększała się tez predkośc ram czy cos takiego :stuck_out_tongue_winking_eye: a co za tym idzie integra korzystająca z ramu tez troszke sie polepszyła :slight_smile: i np. 1000 pkt wiecej w 3dmarku2001 :stuck_out_tongue: i bardziej stabilne 100fps w cs :stuck_out_tongue: Dlatego wolałem spytać czy cofać te podkrecanie bo niechce zepsuc zasiłki kosztem troszke lepszej wydajnosci :slight_smile:

(Eleks) #6

Jak już 2 lata trzyma, to zostaw. Licz się jednak z tym, że z niemarkowym zasilaczem wystawiasz siebie na pewne ryzyko, o czym pisał Paranienormalny.

(qwerty1991) #7

Ale te ryzyko wiąze sie z tym podkręceniem ??? czy nie ma znaczenia czy podkręcony czy nie i tak jest ryzyko??

Tutaj fotka zasilacza:

(Eleks) #8

Myślę, że podkręcenie procesora nie odgrywa tutaj większego znaczenia, skoro system jest STABILNY już 2 lata.

Zasilacz sam w sobie jest niebezpieczeństwem. Co nie znaczy, że się nie nadaje, bo sam wcześniej masę komputerów przeżyłem z No Name'ami.

Poczytaj http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html :slight_smile:

(witek-pl) #9

Jeżeli zasilacz zacząłby przestawać dawać sobie radę, to zapewne uświadczyłbyś nagłych restartów, freezów czy bsod`ów, skoro nic takie się nie dzieje (i napięcia nie szaleją) po co zawracać sobie tym głowę.