Czy CPU się przegrzewa?


(Avast4) #1

Kupiłem Phenoma II 955. Po uruchomieniu komputera wentylator głośno działa, chyba na full. Czy to tak ma być czy może się przegrzewa? Ma 41C - nie wiem czy to dużo dla CPU?

Prędkość cpu fan to 4688 RPM.


(neo10) #2

Jak na niepodkręconego procka to trochę dużo ale bez przesady choć z drugiej strony nowy oryginalny radiator nie powinien chodzić na full.. spróbuj wymienić pastę termopewodzącą na np arctic silver 5 i dobrze załóż chłodzenie. Zadbaj także aby w obudowie był w miarę obieg powietrza :slight_smile:


(Avast4) #3

Ale poprzedni Athlon II 250 z boxowym chłodzeniem nie sprawiał problemów. Ja nowego kupiłem phenoma już pastę na sobie miał nałożoną. :slight_smile:

PS. Obciążenie CPU to 2%

Jaka temperatura jest już szkodliwa dla procesora?


(Adamsubzero) #4

65+ nałóż inna pastę, sprawdź czy dokładnie jest zamontowany radiator i masz przewiew w budzie.


(Avast4) #5

No i niestety. Wiatrak działa cały czas działa na 100% w spoczynku i obciążeniu. Dopiero speed fanem obniżyłem prędkość.

Stopni jest 36


(Heyapi) #6

Może speed fan jest nie potrzebny a w biosie sprawdź czy nie masz takiej opcji jeśli chodzi o CPU FAN jak "silent" albo coś w tym rodzaju. Wtedy bios sam reguluje obroty. A 36*C tio jest ok.


(Avast4) #7

Jest opcja cpu fan speed i nie ma czegoś takiego jak auto. Trzeba ręcznie wybierać prędkość procesora.


(Rivon) #8

Sprawdź opcję Cool'N'Quiet w BIOSIE, jeśli wyłączona to uruchom ją. Jaki masz system ?


(Avast4) #9

Coll i quiet jest włączony i działa.

Windows 7 trial 64bit


(Rivon) #10

Spróbuj wejść w Panel sterowania -> Opcje zasilania i wybrać plan zasilania na zrównoważony, lub edytuj go i sprawdź czy w zarządzanie energią procesora masz ustawione na Aktywny.